Nowa nadzieja na zdrowie

To był pierwszy taki zabieg w Polsce. Do rdzenia kręgowego pacjenta chorego na stwardnienie boczne zanikowe neurolodzy ze Szpitala Uniwersyteckiego wprowadzili jego komórki macierzyste. To może być przełom w leczeniu tej nieuleczalnej choroby.

Zabieg został przeprowadzony 22 listopada. Do rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym chorego uniwersyteccy chirurdzy wprowadzili pobrane uprzednio i rozmnożone poza jego organizmem komórki macierzyste.
- Liczymy na to, że własne komórki macierzyste pacjenta pobudzą jego organizm do działania i przeciwstawienia się zanikowi funkcji ruchu - objaśnia prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych UWM.
Jeśli do tego dojdzie - to będzie to wielki sukces uniwersyteckich naukowców. Pacjent jest pod ścisłą obserwacją i na razie nie widać zmian w jego ogólnym stanie. Podobne zabiegi przejdą także inni chorzy.
Przeprowadzenie tego wielce obiecującego zabiegu nie byłoby możliwe bez wcześniejszego uruchomienia w Szpitalu Uniwersyteckim Laboratorium Komórek Macierzystych, co stało sie przed 2 laty. (Na zdjęciu: Anna Komorowska - małżonka prezydenta RP otwiera uniwersyteckie laboratorium. Po lewej - prof. W Maksymowicz.)

Zabieg przeprowadzony w Olsztynie jest pierwszy w Polsce. A UWM jest 4. ośrodkiem na świecie, w którym takie - ciągle jeszcze eksperymentalne zabiegi się prowadzi. Pierwsi byli Włosi w 2005-2006 r. Ich badania nie były jednak należycie udokumentowane. Po nich tymi samymi badaniami zajmowali się uczeni w Izraelu i USA. UWM jest w nimi w kontakcie.

To nie jedyny sukces kortowskich neurologów. 21 listopada przeprowadzili udaną operację wszczepienia układu do głębokiej stymulacji mózgu w chorobie Parkinsona. Taki układ wszczepia się choremu wtedy, gdy leki już mu nie pomagają. Do tej pory na takie operacje chorzy z naszego regionu musieli jeździć do szpitali w innych miastach Polski. Jeśli NFZ podpisze ze Szpitalem Uniwersyteckim kontrakt - to cierpienia pacjentów z Warmii i Mazur staną się krótsze.

Stwardnienie boczne zanikowe (SLA) to nieuleczalna, postępująca choroba, która prowadzi do niszczenia komórek rdzenia kręgowego, nerwów czaszkowych rdzenia przedłużonego oraz neuronów drogi piramidowej, czyli do uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za ruchy rąk i nóg. SLA pojawia się głównie w 6. i 7. dekadzie życia, częściej u mężczyzn. Częstotliwość jej występowania szacuje się na 2-4 na 100 000 osób. SLA prowadzi do śmierci w ciągu 3-5 lat. Najczęściej śmierć z powodu SLA następuje wskutek paraliżu mięśni oddechowych. Nie dotyka ona sfery intelektualnej człowieka. Choruje na nią amerykański astrofizyk - prof. Stephen Hawking oraz amerykański gitarzysta Jason Becker, który podczas choroby wydał dwie płyty.

lek

Film TUTAJ