Trzy dni z nauką

Rozpoczęły się 10, jubileuszowe Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki (26-28.09.). W tym roku olsztyniacy i mieszkańcy regionu wezmą udział w trzystu wykładach, prelekcjach, pokazach, najprzeróżniejszych spotkaniach i warsztatach naukowych.

Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki mają zadanie pokazać naukę w sposób łatwy, dostępny i przyjemny, nie tylko na uniwersytecie i w placówkach naukowych, ale również m.in. w szpitalach i bibliotekach.

- Tradycyjnie oprócz pokazów, możliwości zwiedzania laboratoriów, wykładów popularnonaukowych, zaplanowano również wycieczki, konkursy, warsztaty i spektakle teatralne - opowiada prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką.

Wróżbą na dobry początek rozpoczęły się warsztaty „Wyspy osobliwości chemicznych". Wzięli w nich udział uczniowie Społecznego Gimnazjum 101 w Olsztynie. Głodni wiedzy gimnazjaliści losowali puste kartki, wkładali do słoika, po czym pojawiały się na nich różne obrazki.

- Co roku organizujemy takie wyjścia naszym uczniom. Chcemy pokazać im trochę więcej niż uczą się w szkole, zainteresować nauką. Są to bardzo zdolne dzieci i z przyjemnością biorą udział w warsztatach. W planach mamy wzięcie udziału także w pokazach „Mali mieszkańcy naszych domów" oraz „Grzyby bez kapelusza" - mówi Agnieszka Tomaszek, nauczycielka biologii i wychowawca 1klasy gimnazjum w Społecznym Gimnazjum 101 w Olsztynie.

Oprócz wróżby na dobry początek gimnazjaliści własnoręcznie przygotowali ogródki chemiczne ze szkła wodnego, wody destylowanej oraz kryształków soli żelaza, niklu i wapnia.

- Bardzo podobał mi się ogródek chemiczny. Swoją przyszłość wiążę z chemią i biologią. Po gimnazjum wybieram się liceum chemiczno-biologicznego - przekonuje Maja.

Chemikiem chce zostać kolega z klasy Mai - Adam.

- Najlepsze doświadczenie było z pianą. Bardzo mi się podobało i cieszę się, ze mogłem wziąć udział w warsztatach - mówi Adam.

Daria chce zostać prawnikiem. Nie zmienia to jednak faktu, ze dziś czuła się jak prawdziwy naukowiec.

- Wszystko mi się podobało, chciałam wziąć udział w jak największej liczbie eksperymentów. Przygotowując doświadczenia w specjalnych okularach ochronnych czułam się jak naukowiec - stwierdza Daria.

Z kolei w Katedrze Biotechnologii Żywności na Wydziale Nauk o Żywności zgromadzili się sami dorośli, z jednym wyjątkiem - sami panowie. Nic dziwnego: tematem prezentacji było piwo. Wykład i pokaz prowadzili dr Małgorzata Lewandowska i dr Jan Tomasik. Okazuje się, że najstarszy czynny na świecie browar działa w Niemczech pod Monachium. Został założony w 1066 r! Dzisiaj browarnicy dobre piwo potrafią zrobić z każdej wody, ale nie każdy jęczmień się do niego nadaje. Napis: piwo niepasteryzowane nie oznacza wcale, że jest to piwo naturalne. Jest tylko inaczej zakonserwowane.

- To bardzo interesujące nas informacje, bo sami zajmujemy się produkcją żywności. Idea Dni też nam się podoba. Można wszystkiego dotknąć, spróbować zapytać - twierdzą Paweł Błażewicz i Marek Dominiak z Olsztyna.

Ostatniego dnia Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki odbędzie się Europejska Noc Naukowców. W ubiegłym roku nasza inicjatywa została wyróżniona i nagrodzona „Soczewką Focusa" przez ten prestiżowy magazyn.

Szczegółowy program Dni Nauki i Sztuki TUTAJ

Galeria zdjęć TU