Noc biologów. Patrz, wąchaj i słuchaj

Jak wyizolować DNA z cebuli, jak reaguje organizm podczas grania w gry komputerowe, jak poznać, które warzywo jest najzdrowsze. Czy istnieje płeć mózgu, jak modelować komputerowo struktury życia. Naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM przygotowali ponad 60 wykładów, pokazów i ćwiczeń laboratoryjnych podczas pierwszej w Polsce Nocy Biologów.

- Pomysł Nocy... powstał na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, natomiast szczegółowe rozwiązania opracowaliśmy tu w Kortowie podczas ubiegłorocznego zjazdu dziekanów wydziałów biologii. U nas koordynatorem Nocy.. jest prof. Czesław Hołdyński. Pracowaliśmy trochę na wariata, społecznie, w przyszłym roku chcemy postarać się o grant - wyjaśnia prof. Stanisław Czachorowski z wydziału Biologii i Biotechnologii, odpowiedzialny za nagłośnienie akcji w mediach.

W holu Collegium Biologiae w piątek 13 stycznia jeszcze przed rozpoczęciem Nocy czekał tłum chętnych i zaciekawionych. Naukowcy postarali się, aby pokazy i prezentacje były dostosowane do poziomu wiedzy i uczniów szkół podstawowych i osób dorosłych.

W Katedrze Fizjologii Zwierząt grupa dzieci z SP nr 2 przekonała się, jak na ciało wpływają gry komputerowe. Na wielkim ekranie obserwowali, że podczas gry zmienia się wykres oddechu gracza - oddech staje się szybszy i płytszy. Można było zbudować wulkan, zrobić flubbera, czyli płynny polimer oraz pokolorować mleko.

- Planowaliśmy utworzyć 4 grupy po 10 osób, a już mamy 5 grup 20-osobowych i wciąż dzwonią chętni - mówi dr Iwona Bogacka. - W pokazach biorą udział nasi doktoranci. Są bardzo zaangażowani, wczoraj pracowali 6 godzin, aby wszystko dopracować.

Pokazy obserwowała grupa uczniów gimnazjum z Ramsowa. - Chcemy zobaczyć jak najwięcej, mówi Sebastian z III klasy gimnazjum. - Myślę o studiowaniu na UWM, ale raczej wybiorę informatykę - dodaje. Z uczniami z Ramsowa przyjechała wychowawczyni Elżbieta Piekut, absolwentka biologii na UWM. - Program jest bardzo bogaty. Wiem, że będzie ciekawie, bo znam ten wydział i wiem co można zobaczyć w laboratoriach - dodaje.

Piętro wyżej w Katedrze Biochemii można było określić jakie warzywo jest najzdrowsze - po wpuszczeniu do warzywnego soku jonów żelaza roztwór zabarwiał się na niebiesko, a im intensywniejszy kolor, tym sok zdrowszy, bo zawierający więcej substancji przeciwutleniających. Obok na sąsiednim stoliku dr Regina Fronczek zachęcała do „degustacji" zapachów". Najprzyjemniej pachą cytrusy (zawierają octany). Najbardziej odrażający dla człowieka jest kwas masłowy. Z połączenia spirytusu, octanu wapnia fenoloftaleiny można było wyprodukować specjalną różową galaretkę - palącą się. Chętni izolowali przy pomocy zwykłego płynu do mycia naczyń DNA z jabłka i cebuli, destylowali olejki eteryczne oraz oznaczali zawartość cukru w cukrze.

Noc Biologów zakończyła się o godz. 22.00 panelową dyskusją co zrobić z dzikami w Olsztynie oraz degustacją pieczonej dziczyzny.

Noc Biologów odbywała się jednocześnie na 16 wydziałach biologii w kraju. Krajowym koordynatorem Nocy..był prof. Przemysław Wojtaszek z UAM.

mah

fot. Janusz Pająk