Pokażmy naukowy Olsztyn

Profesor Jerzy Jaroszewski, prorektor UWM ds. nauki: Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki to okazja, aby spopularyzować naukę w niecodziennej i zabawnej formie.

- Jaka idea przyświeca organizacji 11. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki?
- Chcieliśmy pokazać uniwersytet od innej strony. Spopularyzować naukę, zachęcając przy tym do zadawania pytań i szukania odpowiedzi. A wszystko to w niecodziennej formie, można powiedzieć, że niekiedy zabawnej tak, aby to, co wydaje się na co dzień niezrozumiałe, stało się jasne. To próba pokazania nauki i jej zagadnień w nieakademickiej formie. Dlatego też ODNiSz są dla każdego - od kilkuletniego dziecka po studenta uniwersytetu trzeciego wieku.

- ODNiSz po raz kolejny organizowane są wraz z Europejską Nocą Naukowców.
- Po raz czwarty dostąpiliśmy tego zaszczytu. W Polsce tylko kilka ośrodków organizuje to wydarzenie - Poznań, Niepołomice, Gliwice, Tarnów, Kraków, Nowy Sącz oraz my. Pierwsza Noc Naukowców, zorganizowana przez Komisję Europejską, odbyła się w 2005 roku i utarło się, że odbywa się zawsze w ostatni piątek września, równocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

- Czy forma ODNiSz ewoluowała przez te jedenaście lat.
- Tak. Do 2009 roku były to Olsztyńskie Dni Nauki. W 2009 roku ze struktur uczelni wyodrębnił się Wydział Sztuki dlatego też rozszerzyliśmy nazwę wydarzenia, choć była to zmiana kosmetyczna, bo wydarzenia artystyczne zawsze były obecne podczas Olsztyńskich Dni Nauki. Zawsze też przyświecała nam idea, aby prócz zasobów uczelni i jej potencjału, pokazać także inne instytucje kulturalno-oświatowe, które funkcjonują w Olsztynie. Można powiedzieć, że z roku na rok to grono się powiększało i teraz współpracujemy ze stałymi partnerami, którzy chętnie angażują się w to przedsięwzięcie - Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym, Muzeum Warmii i Mazur, Skansenem w Olsztynku, Multicentrum Edukacyjnym, Olsztyńską Szkołą Wyższą im. Józefa Rusieckiego, kawiarnią „Tajemnica Poliszynela", czy Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk.  Warto zwrócić uwagę na imprezę w Szpitalu Dziecięcym, to Akademia Zdrowia skierowana do młodszych dzieci. Podczas tego wydarzenia dzieci oswajane są ze szpitalem, aby pokazać, że nie ma się tam czego bać. To wszystko na zasadzie gier, zabaw, które uświadomią dzieciom, że nie warto się obawiać „białego fartucha".

- Program tegorocznej edycji ODNiSz jest przebogaty. Ponad 300 spotkań warsztatowych, wykładów, prezentacji, pokazów. Na jakie wydarzenia warto zwrócić szczególną uwagę?

- Staramy się co roku zapraszać szczególnych gości. W tym roku będzie to Anna Maria Jopek, która podczas Europejskiej Nocy Naukowców zaśpiewa w Centrum Konferencyjnym. Pojawi się także Kuba Strzyczkowki - dziennikarz Programu 3. Polskiego Radia, który opowie o swojej samotnej podróży przez Ocean Atlantycki, śladami Krzysztofa Kolumba. Gościć będziemy także Marcina Kydryńskiego - kolegę redakcyjnego Kuby Strzyczkowskiego, który opowie o swoich pasjach - fotografii i podróżach. Chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać Tomasza Cichockiego, olsztyniaka, żeglarza, 16. osoby na świecie, która samotnie opłynęła świat. Obok tych atrakcji szykuje się także prawdziwa nowość w Olsztynie - kino 5D. Widz podczas seansu będzie miał kontakt z obrazem trójwymiarowym, poczuje przestrzenną muzykę, powiewy wiatru, rozpylanie wody, a nawet będzie mógł odczuwać zapachy.
Na pewno dużą popularnością będzie cieszył się Park Interakcje. To ścieżka z kilkudziesięcioma autorskimi urządzeniami edukacyjnymi, zamkniętymi w wolnostojących domkach. Park będzie rozstawiony między Biblioteką Uniwersytecką, a Centrum Konferencyjnym.
Odwiedzi nas także Centrum Nauki „Kopernik", które pojawi się ze swoją ekspozycją i pokazami podczas Europejskiej Nocy Naukowców. Rok temu po raz pierwszy uczestnicy ODNiSz mogli skorzystać z Planetarium Mobilnego. Doświadczenie pokazało, że cieszyło się ono wielką popularnością, więc i w tym roku będzie można z niego skorzystać.
Uczestnicy pełnoletni będą mogli skorzystać z symulatora dachowania samochodu, dzięki czemu każdy będzie mógł się przekonać, jakie to uczucie, gdy podczas wypadku nie mamy zapiętych pasów bezpieczeństwa. Długo mógł bym wymieniać wszystkie wydarzenia, więc zachęcam do odwiedzin strony internetowej ODNiSz - www.nocnaukowcow.uwm.edu.pl.

Zapisy na poszczególne pokazy, warsztaty, czy wykłady rozpoczną się na tej stronie 17 września o godz. 12. Zapisy dotyczą głównie ODNiSz, bo wydarzenia Europejskiej Nocy Naukowców są bez ograniczeń.

as