Multiekranowiec z minicierpliwością

Młodzi oglądają telewizję, ale nie korzystają z telewizorów. Szukają w niej przede wszystkim rozrywki. Oglądają na raz kilka programów i są w stanie utrzymać uwagę na jednym - średnio przez 60 sekund.

Takich i innych równie ciekawych informacji dostarczyła uczestnikom konferencja pt. „Rola oddziałów terenowych Telewizji Polskiej SA w rozwoju społeczeństwa informacyjnego", którą 13 czerwca zorganizował Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM oraz olsztyński oddział Telewizji Polskiej.
Część pierwsza konferencji była poświęcona roli telewizji regionalnej, część druga nowym mediom, w tym telewizji.

- Telewizja Polska w swej strategii rozwoju stawia na rozwój telewizji regionalnych - poinformował już na wstępie Marian Zalewski, członek zarządu TVP SA. Ten rozwój widzi z jednej strony jako wzmocnienie potencjału technicznego oddziałów regionalnych, z drugiej - jako znaczne zwiększenie udziału programów regionalnych w czasie antenowym TVP3.

- Wracamy do TVP 3 Olsztyn. Ten powrót zacznie się już jesienią bieżącego roku - obiecał. Wiceprezes Marian Zalewski zapewnił także, że w nowym programie ramowym znajdzie się więcej czasu antenowego na różnego rodzaju prezentacje osiągnięć polskiej nauki. Podkreślił również, że przyszłość telewizji regionalnej zależy od współpracy z samorządami lokalnymi. Ale nie tylko...

Prof. Ryszard Górecki - rektor UWM, a zarazem uczestnik konferencji zadeklarował chęć współpracy technicznej z TVP Olsztyn na bazie uniwersyteckiego Regionalnego Centrum Informatycznego. Uniwersytet, który kształci studentów dziennikarstwa może także wspierać Telewizję Olsztyn kadrowo, co już czyni. Aktualnie na tym kierunku studiuje 662 studentów.

Rektor nie omieszkał przy tym wspomnieć, że UWM też ma swoją telewizję - TV Kortowo mającą od 4 lat swój kanał na You Tube, który obejrzało już ponad pół miliona widzów.

Jarosław Kowalski - dyrektor olsztyńskiego oddziału TVP Olsztyn charakteryzując go wspomniał m.in. o programach poświeconych osiągnięciom UWM. Nadmienił, że TVP Olsztyn kanał na You Tube i profil na Facebooku niebawem uruchomi.

Druga część sesji była nie mniej ciekawa niż pierwsza, bowiem autorzy niektórych wystąpień odnieśli się do nowych zjawisk występujących w społeczeństwie w związku z telewizją i nowymi mediami.

- W mediach widać narodziny mody na lokalność - zauważyła dr Urszula Doliwa z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Z kolei skupianie wielu mediów w rękach jednego właściciela lub korporacji prowadzi do zaniku pluralizmu w przekazie informacji, co jest równie groźne, a może i groźniejsze niż cenzura państwowa. To zjawisko jednak wywołuje na świecie reakcję, bowiem pojawiają się i sprawnie funkcjonują media prywatne, ale niekomercyjne.

Dr Miłosz Babecki, również z IDziKS UWM przedstawił wyniki badań na temat znaczenia i funkcji telewizji dla pokolenia sieci. Wynika z nich, że dzisiejsi dwudziestolatkowie w większości nie oglądają telewizji... w telewizorze. Ponad 60% z nich korzysta ze smartfonów i innych urządzeń mobilnych i tam ogląda programy. Jakie? Niemal wyłącznie rozrywkowe. A że jest ich tam mnóstwo - to tylko wybrane i ulubione. Na raz oglądają kilka. W związku z tym zatrzymują uwagę na reklamach średnio przez 37 sekund, a na innych przekazach przez 60. Naukowcy nazywają ich multiekranowcami. Chcą się identyfikować z bohaterami oglądanymi na ekranie, wiec celebryci ich nie interesują. Ciekawi ich reality show, ale o charakterze poradnikowym i wszelkie talent-show. Mają oni jeszcze jedną ważną cechę: za treści oglądane w Internecie nie chcą płacić.

Na szczęście multiekranowcy dorastają, wielu z nich staje się działaczami społecznymi, nie politykami. Wielu z nich nie wychodząc z sieci szuka w niej portali organizacji społecznych. Zdaniem doktora Babeckiego - to jest nisza, w którą telewizje regionalne powinny wejść, jeśli chcą podołać wyzwaniom stawianym przez społeczeństwo i współtworzyć społeczeństwo obywatelskie.

Czy TVP jest do tego przygotowana?

Zdaniem wiceprezesa Zalewskiego oraz Wiesława Łodzikowskiego, dyrektora ośrodka TVP technologicznie - tak. Świadczy o tym cyfryzacja telewizji i nowe usługi: np. telewizja streamingowa (nadawanie wybranych programów na żywo w Internecie) lub telewizja hybrydowa (umożliwiająca kontynuowanie wybranego wątku z jednego kanału na innym kanale).

Galeria zdjęć TUTAJ

lek