Zwalczyli cyberatak i zajęli II miejsce

drużyna UWM z opiekunem
Studenci UWM zajęli II miejsce w konkursie Cybersecurity Challenge PL2020. Ze względu na pandemię był to pierwszy finał turnieju, który odbył się zdalnie.

Finał konkursu Cybersecurity Challenge PL2020 odbył się w dnach 23-27 kwietnia. Ze względu na pandemię koronawirusa był to pierwszy finał turnieju, który odbył się zdalnie. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski reprezentowała drużyna Warmia's Invisible Agents w składzie: Agata Zalewska WPiA (2. z prawej) - kapitan, Kamila Kiełczewska WNE (w środku), Kilian Kozioł WMiI (1. z lewej), Jakub Wójtowicz Collegium Medicum (2. z lewej) oraz Kamil Majewski z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

Przygotowany przez ekspertów Ministerstwa Cyfryzacji scenariusz dotyczył cyberataków na firmę farmaceutyczną, dostawcę szczepionek. Ich efektem było m.in. zainfekowanie systemów produkcyjnych. Dynamikę sytuacji, podczas pracy nad rozwiązaniem, zapewniali tzw. aktorzy. W ich rolę wcielili się pracownicy Ministerstwa Cyfryzacji. Przez dwa dni uczestnicy konkursu mogli kontaktować się z nimi, aby uzyskać kluczowe informacje, potrzebne do wypracowania rozwiązania np. fakt, że partia szczepionek została zakupiona przez wojsko, a szczepieniom poddani zostali żołnierze udający się na misję międzynarodową.

- Były to ciężkie oraz bardzo intensywne 4 dni. Praca od rana do późnych godzin wieczornych, a nawet nocnych. Ponowne analizowanie szeregu ustaw, kontakt z aktorami wcielającymi się w role przedstawicieli poszczególnych ataków, aby ostatecznie odeprzeć zmasowany atak na firmy farmaceutyczne, co jednocześnie było zagrożeniem dla całego państwa. Na chwilę staliśmy się zespołem doradczym rządu - niestety tylko na chwilę - mówi Agata Zalewska.

Cybersecurity Challenge PL2020 to nowatorski projekt, integrujący wokół tematu cyberbezpieczeństwa studentów pięciu dziedzin: medycyny IT, prawa, biznesu i wojskowość. Kreuje dobre praktyki, tworząc międzysektorowe kanały komunikacji. Pierwotnie, wydarzenie miało odbyć się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, będącej partnerem projektu. Ze względu na pandemię odbyło się w formule on-line. Środowisko pracy zapewnił Microsoft Polska. Do projektu zaproszono wyróżniających się studentów z 65 uczelni: politechnik, wydziałów prawa, zarządzania/ekonomii, akademii medycznych i wojskowych. To społeczność o zasięgu 700 tysięcy studentów.

– Dane i informacje przetwarzane oraz przechowywane w formie cyfrowej stanowią bazę do funkcjonowania prawdopodobnie wszystkich instytucji publicznych, przedsiębiorców a także osób prywatnych. W praktyce firm prawniczych oraz instytucji publicznych coraz częściej zdarzają się cyberataki, w szczególności kradzież danych, szantaż lub blokada systemów informatycznych, celem wyłudzenia „okupów", najczęściej w kryptowalucie. Można śmiało uznać, że brakuje ekspertów, którzy posiadają wiedzę interdyscyplinarną, znają zarówno obowiązujące przepisy prawa, jak i sposoby zabezpieczenia, zwalczania oraz minimalizowania skutków cyberataków. Konkurs Cyber Security Challenge to olbrzymia szansa dla naszych studentów, którzy mogą stać się przyszłymi ekspertami w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego – mówi dr Robert Szostak, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Wykonawczego na Wydziale Prawa i Administracji UWM, opiekun zespołu (na zdj. 1. z prawej).

- Temat cyberbezpieczeństwa nie jest powszechny, dlatego należy budować tę świadomość wśród młodych specjalistów, a także wśród przedsiębiorców. Z całą pewnością nasze działania nie zakończą się na tym projekcie. Stworzyliśmy cudowny zespół, który stał się Cyber Hub, mającym na celu budowanie społeczności ds. walki z cyberprzestępczością - podkreśla Agata.

Konkurs Cybersecurity Challenge PL2020 organizuje polska fundacja The Bridge, zajmująca się wspieraniem edukacji obywatelskiej. Projekt wspiera działania Ministerstwa Cyfryzacji, wynikające z realizacji zadań zawartych w Ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa i wpisuje się w strategię Cyberbezpieczeństwa RP w zakresie rozwijania świadomości społecznej, ukierunkowanej na bezpieczne korzystanie z cyberprzestrzeni. Jury ex aequo wyróżniło cztery zespoły wojewódzkie: Cyber Boat z łódzkiego, Cyber Power z opolskiego, 3 City Security z pomorskiego i Cyber Pyrki z wielkopolskiego. Najlepsza drużyna zaprezentuje swoje umiejętności na arenie międzynarodowej wśród najlepszych z najlepszych w Genewie.

syla