Zobaczyć, jak powstaje sztuka

Otwarte pracownie malarstwa, rzeźby, multimediów. Warsztaty i pokazy prac studentów. Wydział Sztuki UWM zaprosił na Dzień Otwartych Drzwi, aby pokazać jak powstaje sztuka.

Druga edycja Dnia Otwartych Drzwi odbyła się 21 kwietnia. Na gości czekały otwarte pracownie malarskie, rzeźby, multimediów i wokalne. W holu przygotowano ulotki informacyjne o kierunkach studiów prowadzonych na wydziale. Wchodzących witał studencki zespół muzyczny. Dla potencjalnych studentów przygotowano warsztaty malarskie, kaligrafii i rzeźbiarskie. Chcący spróbować sił jako wokaliści mogli poćwiczyć w pracowniach śpiewu. Można było także obserwować zajęcia.

- Pragniemy zachęcić do studiowania u nas. Okazuje się, że nie wszyscy młodzi ludzie wiedzą o naszej ofercie edukacyjnej, o możliwościach pracy, jaką dają ukończone u nas studia. Chcemy pokazać im kuchnię Wydziału Sztuki, pokazać jak tworzy się dzieło rzeźbiarskie, malarskie. Dziś wszystkie pracownie stoją dla nich otworem – mówi dr Jan Połowianiuk, prodziekan wydziału.

- Pokażemy m.in. nową wystawę prac studentów, są to najlepsze prace, starannie wyselekcjonowane. Także wycieczka po pracowniach może być ekscytującą przygodą. Na wydziale działa 5 studenckich malarskich kół naukowych, kilkoro naszych absolwentów zakwalifikowało się do ubiegłorocznego olsztyńskiego biennale sztuki. Chcemy pokazać wszechstronność naszego kształcenia; zarówno w mediach nowych jak i w tradycyjnych technikach artystycznych – dodaje dr Anna Drońska, współorganizatorka i koordynatorka Dnia Otwartego.

Rozalię i Anię z I klasy Liceum Plastycznego w Olsztynie najbardziej interesuje rzeźba. Jak mówią, jeszcze nie podjęły decyzji o studiach na Wydziale Sztuki UWM, na razie zbierają informacje, chcą zwiedzić pracownie, przyjrzeć się zajęciom.

Wydział Sztuki UWM ma przygotowaną ofertę edukacyjną także dla potencjalnych studentów w wieku dojrzałym. Oferuje studia tzw. 40+, na których zajęcia odbywają się popołudniami, aby nie kolidowały z pracą zawodową.

- Fantastycznie się z tymi studentami pracuje, to ludzie dojrzali, poświęcający się swoim artystycznym pasjom – podkreśla dr A. Drońska.

Jak informuje dr Anna Drońska, podczas Dnia Otwartego wydział odwiedziło ok. 200 osób.

- Przyszły do nas zarówno całe klasy – m.in. z olsztyńskiego Liceum Plastycznego, jak i pojedyncze grupy z olsztyńskich szkół. Przyjechała także młodzież z gimnazjum w Lamkowie. Co podobało się najbardziej? Warsztaty malarskie, pracownia multimediów. Jesteśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni.

Dzień Otwartych Drzwi był także dniem spotkania Programowej Rady Patronackiej Wydziału Sztuki. Organ ten, utworzony w lutym tego roku, tworzą dyrektorzy wszystkich placówek kulturalnych Olsztyna, zarazem potencjalni pracodawcy absolwentów wydziału. Rada jest ciałem doradczym w sprawach dostosowania programów kształcenia oraz wspiera wydział we wszystkich kwestiach związanych z jego rozwojem – m.in. poprzez pomoc w organizowaniu konferencji, fundowanie nagród lub staży dla najlepszych absolwentów.

mah

w kategorii