Zmarła dr Krystyna Łybacka

Krystyna Łybacka
Po krótkiej chorobie, w wieku 74 lat zmarła Krystyna Łybacka, była europosłanka i minister edukacji narodowej. Była matematyczką, wykładowczynią Politechniki Poznańskiej, od 1991 do 2014 r. posłanką na Sejm, od 2014 r. - posłanką do Parlamentu Europejskiego.

Krystyna Maria Łybacka urodziła się 10 lutego 1946 r. w Jutrosinie, zmarła 20 kwietnia 2020 r. w Poznaniu. Polityk, posłanka na Sejm w latach 1991–2014, doktor nauk matematycznych oraz wykładowca akademicki, minister edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Millera w latach 2001-2004. W latach 2004–2005 wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego SLD. Deputowana do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

W 1968 r. ukończyła studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktoryzowała się w 1976 r. w Instytucie Matematyki Politechniki Poznańskiej, broniąc pracy doktorskiej pt. Losowy podział kwadratu.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. Krystyna Łybacka zdobyła mandat eurodeputowanej VIII kadencji, kandydując z listy koalicji wyborczej SLD-UP. W 2019 r. została uznana za najbardziej pracowitego europosła w kategorii edukacja, kultura i media w plebiscycie MEP Awards organizowanym przez „The Parliament Magazine”.

Krystyna Łybacka wspierała rozwój naszej uczelni, min. budowę Biblioteki Uniwersyteckiej. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim jako minister edukacji narodowej, Krystyna Łybacka gościła w 2002 r. uczestnicząc we wmurowaniu kamienia węgielnego pod nową Bibliotekę Uniwersytecką.

Społeczność akademicka traci w niej życzliwego i oddanego przyjaciela.

bmip
na zdj. u góry minister Krystyna Łybacka w obecności rektora UWM prof. Ryszarda Góreckiego wmurowuje kamień węgielny pod Bibliotekę Uniwersytecką

 

w kategorii