Złota Łopatka 2017 trafiła do studentów z UWM

Zmień rozmiar tekstu

Zwycięzcy konkursu "Golden Scapula"
Studenci kierunku lekarskiego po raz kolejny udowodnili, że nauczanie anatomii na Wydziale Nauk Medycznych UWM jest na najwyższym poziomie. Zajęli 1. miejsce w kategorii zespołowej w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Anatomicznej.

Najlepsi studenci pierwszego roku na kierunku lekarskim z całej Polski po raz kolejny zmagali się w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Anatomicznej „Golden Scapula", Scapula Aurea (Kraków, 27.05.). W szranki stanęli przedstawiciele 13 uczelni medycznych - zarówno studenci polskojęzyczni jak i anglojęzyczni.

Co roku nasi studenci wracają ze "Złotej Łopatki" z nagrodami. Nie inaczej było i w tym roku. Studenci kierunku lekarskiego w języku angielskim w składzie: Victoria Sünkel, Vilma Ohlsson, Sören Hauschildt osiągnęli spektakularny sukces zajmując pierwsze miejsce w kategorii zespołowej.

- Do konkursu zostaliśmy wytypowani tydzień wcześniej. Pomagał nam asystent, który przygotowywał nas do części teoretycznej i praktycznej. Ćwiczyliśmy na preparatach w prosektorium. Podzieliliśmy się na 2 grupy. Pierwsza grupa przygotowywała najtrudniejsze preparaty, a druga odpowiadała na pytania. Później zamienialiśmy się rolami. Najwięcej trudności sprawiały nam struktury znajdujące się w obrębie głowy i szyi i im poświęciliśmy sporo czasu. Najtrudniejsze do zidentyfikowania było ciało migdałowate, które pojawiło się także podczas konkursu. Udało nam się je bezbłędnie zidentyfikować - wyjaśnia Vilma Ohlsson, studentka, która do Olsztyna przyjechała ze Szwecji.

O wielu godzinach spędzonych w prosektorium i wspólnej nauce wspomina także Niemiec Sören Hauschildt.

- W Krakowie były bardzo małe pomieszczenia. Tutaj mamy do dyspozycji duże sale, w których możemy podzielić się na małe grupy. Dzięki temu możemy pracować razem. Pomaga to przy wzajemnym uczeniu się. Anatomia jest trudna, dlatego nie wolno się poddawać. Należy powtarzać materiał, a na pewno osiągnie się sukces - dodaje Sören.

Trzecia uczestniczka konkursu - Victora Sünkel oprócz zwycięstwa w kategorii drużynowej może poszczycić się także 3. miejscem w kategorii indywidualnej.

- To było coś niesamowitego. Zakład anatomii w Krakowie jest bardzo stary i wygląda majestatycznie. Atmosfera była trochę nerwowa, bo musieliśmy sie zmierzyć z najlepszymi studentami z całej Polski - wspomina Victoria.

Zwycięzcy przyznają, że najwięcej trudności sprawiło im rozwiązywanie testu. W tym roku po raz pierwszy test składał się z 40 pytań wielokrotnego wyboru i 60 z jedną poprawną odpowiedzią. Część praktyczna konkursu tzw. szpilki także w tym roku uległa zmianie. Studenci musieli nie tylko rozpoznać zaznaczoną strukturę, ale również odpowiedzieć na krótkie pytanie teoretyczne na jej temat.

- Podczas wyczytywania laureatów trzymaliśmy mocno kciuki. Trzecie miejsce zajął Gdańsk. Gdy usłyszeliśmy, że na 2. miejscu uplasował się organizator - Kraków, byliśmy pełni nadziei. W końcu usłyszeliśmy, że pierwsze miejsce zajmuje Olsztyn. Wspaniałe uczucie. Gdy usłyszałam, że zajęłam też 3. miejsce w kategorii indywidualnej, nie mogłam w pierwszej chwili w to uwierzyć - dodaje Victoria.

Poziom konkursu był bardzo wyrównany, rywalizacja zaciekła, jednak atmosfera bardzo przyjazna.

- Bardzo się cieszę, bo rok temu świętowaliśmy sukces polskich studentów, w tym roku angielskich. To wyjątkowy rok, bo aż 29 studentów zwolniłem z egzaminu końcowego, ponieważ osiągnęli wysokie wyniki na eliminacjach do "Złotej Łopatki". Poziom zawodów był bardzo wysoki. Chcę podziękować także polskim studentom, którzy być może ze stresu nie osiągnęli wysokich miejsc na podium, ale również zaznaczyli się w czołówce zespołów polskojęzycznych – wyjaśnia prof. Jerzy Gielecki, kierownik Katedry Anatomii.

syla

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Anatomicznej „Złota Łopatka" – „Golden Scapula", Scapula Aurea – jest konkursem organizowanym dla studentów pierwszego roku kierunku lekarskiego. Biorą w nim udział studenci, którzy w swoich macierzystych uczelniach osiągnęli najwyższy poziom wiedzy w zakresie anatomii.

Wyniki:

Kategoria drużynowa:
1. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
2. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
3. Gdański Uniwersytet Medyczny

Kategoria indywidualna:
1. Melad Gholamhossein (Gdański Uniwersytet Medyczny)
2. Styrk Settemsdal Skar (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum)
3. Victoria Sünkel (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)