Zielony uniwersytet – zielony festiwal

W dniach 6-7 września br. w Olsztynie odbędzie się pierwszy Olsztyn Green Festival. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski postanowił wesprzeć to wydarzenie.

Green Festival to impreza przygotowana przez miasto z okazji oficjalnego otwarcia nowych obiektów sportowo-rekreacyjnych na plaży miejskiej nad jeziorem Ukiel. To impreza dla ludzi ceniących sobie kontakt z naturą oraz dobrą muzyką, impreza dla młodych, starszych i całych rodzin. Z takimi ludźmi Uniwersytetowi jest bardzo po drodze. Dlaczego? Bo niemal od 2 lat UWM wciela w życie ideę Green University.

Green University to autorska koncepcja rozwoju uczelni przygotowana przez prof. Ryszarda Góreckiego, rektora UWM. Zakłada z jednej strony maksymalne wykorzystanie potencjału naukowego Uniwersytetu do jego rozwoju przy jednoczesnym zachowaniu wymogów ochrony środowiska naturalnego. Green University zmienia m.in. podejście do programu kształcenia studentów. Uczelnia chce kształcić ich tak, aby umieli budować urządzenia wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych i urządzenia oszczędnie ją zużywające. Muszą nadawać się do masowej produkcji. Będą wykorzystane także w kampusie. Zmniejszą zużycie energii i spowodują obniżkę kosztów jego utrzymania. W efekcie, czego Kortowo stanie się jeszcze bardziej zielone, czyli green – jak mówią na Zachodzie.

Dlatego już w tym roku UWM zacznie termomodernizację swoich obiektów. Ma to kosztować ponad 15 mln zł. Inwestycja zwróci się po 3-5 latach. Efekt ekologiczny rozpocznie się jeszcze tej zimy.

W tę filozofię wpisuje się m.in. koncepcja „Rowerowe Kortowo i rowerem do kampusu” proponowana przez rektora. Kortowo jest już dość dobrze połączone, ścieżkami rowerowymi z resztą miasta. Teraz Uczelnia buduje system parkingów na jego obrzeżach. Następnym krokiem będzie wytycznie ścieżek rowerowych i ograniczenie ruchu samochodowego w Kortowie na rzecz pojazdów elektrycznych.

Na tym jednak nie koniec. Program „Rowerowe Kortowo” przewiduje także samoobsługową wypożyczalnię rowerów. Będzie z niej mógł korzystać każdy, kto zaloguje się w internetowym systemie, wykupi abonament albo będzie płacić przez Internet lub za pomocą telefonu. Studenci będą mogli używać legitymacji studenckich.

Poza tym idea Green University zakłada włączenie potencjału naukowo-badawczego i kształcenia UWM w wynikłe ze strategii rozwoju regionu kierunki, np. kształcenie studentów w zakresie wzornictwa przemysłowego pod potrzeby przemysłu meblowego, doskonalenie lekarzy weterynarii przez dalszy rozwój bazy dydaktyczno-klinicznej na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej. Rektor proponuje ponadto utworzenie regionalnego centrum medycznego i przyrodoleczniczego oraz centrum lecznictwa uzdrowiskowego. Oba powinny kształcić studentów i świadczyć usługi lecznicze ludności oraz koordynować sieć lokalnych uzdrowisk.

Na tak dużą skalę idei Green University nie realizuje jeszcze chyba nikt. Nic więc dziwnego, że UWM wspiera także Green festival.

Organizatorem Olsztyn Green Festival jest olsztyński Urząd Miasta. Zobaczymy na nim i usłyszymy takich wykonawców jak: Hey, Kajah, Artur Rojek, Ania Rusowicz, Kuba Badach, Łąki Łan, Riffertone, Kacezet i Kraków Street Band. Nie będą to jednak jedyne atrakcje festiwalu. Wzbogaci go kilka stref tematycznych: kulinarna, kinowa, odświeżająca, w której pojawi się Władysław Kozakiewicz - mistrz olimpijski w skoku o tyczce z 1980 r. i Adam Wajrak – dziennikarz Gazety Wyborczej specjalizujący się w tematach przyrodniczych. Będzie też strefa rodzinna i aktywnego wypoczynku z zabawami wodnymi. Wszystko na zmodernizowanej plaży miejskiej.

lek

w kategorii