Żeglarze AZS UWM na czwartym miejscu

Tomasz Januszewski i Jacek Nowak reprezentanci AZS UWM Olszyn czwarte miejsce w Mistrzostwa Świata w żeglarstwie w klasie 49er .
Tomasz Januszewski i Jacek Nowak, reprezentanci AZS UWM Olszyn, zajęli znakomite czwarte miejsce w Mistrzostwach Świata w żeglarstwie w olimpijskiej klasie 49er .

W amerykańskiej miejscowości Cealwater zakończyły się 14 lutego Mistrzostwa Świata w żeglarstwie w olimpijskiej klasie 49er. Żeglarze AZS UWM odnieśli na nich wielki sukces. Od samego początku regat u wybrzeży Florydy w Stanach Zjednoczonych nasi reprezentanci żeglowali solidnie i ani razu nie znaleźli się poza pierwszą 10. klasyfikacji generalnej. Do samego końca walczyli o medal, ale ostatecznie główni rywale, których mogli wyprzedzić, zajęli w wyścigu medalowe miejsca i załoga AZS UWM zakończyła mistrzostwa na 4. pozycji. To świetny wynik, którego jeszcze nigdy wcześniej polski duet nie osiągnął.

- To najlepszy wynik na zawodach tej rangi w naszej karierze - przyznali Tomasz Januszewski i Jacek Nowak.

Początek zawodów dla naszych żeglarzy był bardzo udany. Po dobrych startach nasi zawodnicy od początku plasowali się w czołówce. Do regat finałowych tzw. „złotej grupy” w walce o medale w gronie 25 załóg awansowali z 5. pozycji. W następnych regatach zanotowali trochę gorsze dni niż poprzednie, bo najpierw minęli linię mety na 9. pozycji, później zajęli miejsce 13., a na zakończenie dnia dopiero 19. Co prawda reprezentanci AZS UWM spadli w klasyfikacji generalnej tylko o 3 "oczka" i zajmowali 8.mą pozycję.

W niedzielę (10.02.) Tomasz Januszewski i Jacek Nowak rozkręcali się z wyścigu na wyścig. Reprezentanci AZS UWM zaczęli od miejsca 7., a następnie mijali linię mety na pozycjach 4. i 2. Dzięki temu ruszyli do wyścigu medalowego z 5. pozycji, mając tyle samo punktów, co 4. załoga - Nico Luca Marc Delle Karth i Nikolaus Leopold Resch z Austrii - oraz tracąc 8 punktów do ekip będących na pozycjach 2. i 3. W decydującym starcie nasi żeglarze zaryzykowali i popłynęli w inną stronę niż większość załóg, dopływając na 5. miejscu, co dało im ostatecznie 4. lokatę w końcowej klasyfikacji.

mr

Fot. Materiały prasowe / 49er.org / Ricardo Pinto