Zdrowie pod kontrolą. Studenci UWM zachęcają do badań

zdjecie ilustracyjne
Wiosna to najlepszy moment, żeby zadbać o zdrowie. 14 maja (sobota) w godzinach 11-17, w centrum handlowym Aura odbędzie się studencka akcja „Zdrowie pod Kontrolą”.

Już z najbliższą sobotę 14maja w olsztyńskiej galerii handlowej Aura w godz. 11.00 -17.00 będzie można skorzystać nieodpłatnie aż z kilkunastu różnych badań i porad medycznych. Studenci Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UWM zapraszają do wzięcia udziału w akcji „Zdrowie pod kontrolą”. Jej koordynatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział w Olsztynie działające przy Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UWM.

Na poziomie +2 przy windzie panoramicznej i w ciągach komunikacyjnych zostaną ustawione stanowiska medyczne. Będzie można wykonać takie badania jak:

• pomiar glikemii,
  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • pomiar wydychanego CO,
  • badanie EKG,
  • badanie USG.

W salonie optycznym SunLoox można będzie wykonać przesiewowe badanie wzroku oraz dodatkowo otrzymać 20% rabatu na zakup okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych (rabat nie łączy się z innymi promocjami). Prowadzone będą także konsultacje dietetyczne, dermatologiczne i farmaceutyczne. W ramach promocji profilaktyki onkologicznej dostępne będą stoiska, przy których można nauczyć się samobadania piersi i jąder oraz zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego. Prowadzone też będą pokazy pierwszej pomocy. Udostępniony zostanie również analizator składu ciała TANITA.

Dla najmłodszych nie lada atrakcją będzie Szpital Pluszowego Misia, w którym dzieci leczą lalki i pluszaki. W tym roku dla dzieci oferujemy również nową atrakcję – malowanie twarzy.

Dodatkowo, w piątek (13 maja) w godzinach 11.00-17.00, przed wejściem głównym do Galerii Warmińskiej w specjalnym Spirobusie można będzie skontrolować stan swojego układu oddechowego poprzez wykonanie badania spirometrycznego. To badanie jest szczególnie ważne w diagnostyce chorób astmatycznych i POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).

W tym samym terminie będzie można oddać krew w punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W sobotę 14 maja panie będą mogły wykonać mammografię w Mammobusie. Z badań mammograficznych mogą skorzystać wszystkie ubezpieczone kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały bezpłatnej mammografii w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i wcześniej nie chorowały na raka piersi. Nie ma znaczenia adres zamieszkania. Na badanie nie trzeba się wcześniej zapisywać, nie jest też potrzebne zaproszenie ani skierowanie.

„Zdrowie pod kontrolą” to największa w regionie i ciesząca się wyjątkowym zainteresowaniem akcja poświęcona profilaktyce zdrowotnej. To również unikalna okazja, aby w ciągu jednego dnia wykonać ważne badania kontrolne i to zupełnie bezpłatnie.

Zapraszamy wszystkich, dla których zdrowie to ważna sprawa oraz szczególnie tych, którzy z różnych przyczyn odkładali dotychczas ważne konsultacje!