Za Warmiobook dostali odznaki Promotorów Czytelnictwa

lodówka - półka na książki w Wipsowie
Studenci dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego zostali wyróżnieni srebrnymi odznakami Promotorów Czytelnictwa 2018. Uznanie zdobyła ich akcja Warmiobook tworzenia półek z książkami w nietypowych miejscach.

Odznaki są tym cenniejsze, bo przyznała kapituła złożona z czytelników i blogerów książkowych. Pomysłodawczynią wyróżnień  jest Zuzanna Gajewska, autorka bloga Promotorka Czytelnictwa.

- To akcja całkowicie społeczna i oddolna. Wspierają mnie członkowie mojej facebookowej grupy Zarażamy czytaniem – pisze na swoim blogu Zuzanna Gajewska.

Kapituła przyznała odznaki w 3 kategoriach: firma, osoba, instytucja, a głównym kryterium był... efekt wow.

- Czyli mieliśmy zobaczyć kampanię, reklamę i pomyśleć: "oni robią to dobrze". Celem tej inicjatywy jest pokazanie, że warto promować książki i czytanie oraz, że my - czytelnicy - chcemy widzieć obecność książek w mediach, na ulicy, przestrzeni miast. Wszędzie. Odznaki to takie połączenie nagrody za dobry marketing i zaangażowanie w promocję czytelnictwa – wyjaśnia dalej Zuzanna Gajewska.

Efekt „wow”, uznanie kapituły i w efekcie przyznanie srebrnych odznak w kategorii osoba spowodowała akcja Warmiobook - wspólny pomysł studentów kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze i prof. Stanisława Czachorowskiego. Został zrealizowany podczas zajęć z przedmiotu ekologia i ochrona środowiska, który prof. Czachorowski prowadził. Akcja zaczęła się 2 lata temu i była formą egzaminu zaliczeniowego. W projekcie wzięło udział 7 osób, teraz jest kontynuowany m.in przez Annę Wojszel, absolwentkę studiów I st. dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze oraz prof. Stanisława Czachorowskiego.

Książka na wolności

Na czym polega Warmiobook?

- Wiemy, co to jest bookcrossing – to „uwalnianie” książek, czyli zostawianie już przeczytanych w różnych miejscach, aby inni też mogli je przeczytać. My postanowiliśmy zrobić taką akcję na Warmii, aczkolwiek chcemy pójść także dalej – może na Mazury – wyjaśnia ze śmiechem Anna Wojszel, główna organizatorka akcji.

Półki pojawiły się w olsztyńskich restauracjach, kawiarniach, barach, a nawet w niektórych kościołach, np. w kościele w Gryźlinach.

- Mieliśmy pomysł, aby pojawiły się także w piekarniach, bo naszym mottem jest powiedzenie, że nie samym chlebem człowiek żyje – dodaje Anna Wojszel.

Studenci tworzyli półki na książki także w nietypowych miejscach i z nietypowych materiałów. W Wipsowie, gdzie mieszka Anna Wojszel funkcję regału z książkami pełni…. stara lodówka.

- Nadarzyła się okazja wykorzystania już niepotrzebnej lodówki, której chciała się pozbyć jedna z mieszkanek. Postanowiłyśmy ją wykorzystać. Po otwarciu drzwiczek dostajemy się do półki z książkami. Ale nie byłabym sobą, gdybym nie ozdobiła ją malowaną warmińską łąką – śmieje się Anna Wojszel.

- Odzew mieszkańców był rewelacyjny. Mieszkańcy przynoszą książki, na półkach pojawiają się nowe pozycje – dodaje Anna.

Przeczytałeś – podziel się z innymi

Wszystkie warmiobookowe książki łatwo rozpoznać, bo są specjalnie oznakowane. To dary od ludzi, którzy nie chcą wyrzucać już niepotrzebnych książek albo oddawać na makulaturę.

- Przejmujemy je, znakujemy swoimi wlepkami, dajemy swoje zakładki. Zachęcamy do przekazywania nam już niepotrzebnych książek, mamy swoją stronę na Facebooku, prowadzimy też bloga – Warmiobook.blogspot.pl. Łatwo nas odnaleźć – zachęca Anna Wojszel.

Warmińska łąka na przystankach

Anna Wojszel kwiatami z warmińskiej łąki ozdobiła nie tylko lodówkę. Jej dziełem był także malowany w kwiaty przystanek autobusowy przy. ul. 1 Maja w Olsztynie, który przez 2 tygodnie (bo tyle czasu trwał projekt artystyczny) mogli podziwiać olsztyniacy. Czy jest szansa, aby taki przystanek powstał np. przy kampusie uniwersyteckim?

- Bardzo chętnie wymaluję, czekam tylko na pozwolenie – zapewnia Anna Wojszel.

Może więc władze Uniwersytetu wspólnie z władzami miasta wyrażą zgodę i będziemy mogli podziwiać na przystanku kwiaty z warmińskiej łąki.

mah

Kierunek dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze to studia interdyscyplinarne, łączące nauki humanistyczne i przyrodnicze. Kierunek ma w ofercie Wydział Humanistyczny. W tym roku po raz pierwszy rusza nabór na st. II stopnia. Absolwenci są przygotowywani do pracy m.in. w instytucjach edukacyjnych i kulturalnych, turystycznych i przyrodniczych, instytucjach pracujących nad pozyskiwaniem funduszy unijnych i administrujących programami unijnymi oraz zajmujących się problemami społecznymi i przyrodniczymi.