XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Biblioteka Uniwersytecka z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek pod hasłem Biblioteka. Oczywiście! zaprasza na cykl kulturalnych wydarzeń.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to organizowana od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy.

Tegoroczne obchody rozpoczynamy w środę (10 maja) akcją skierowaną do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym - W Bibliotece czytam i gram? Oczywiście! Już od rana dzieci ze zgłoszonych szkół będą miały okazję zagrać w przeróżne gry planszowe i zabawy. Zgodnie z zasadami grania Klubu Granny, otrzymają do wykonania karty z 12 zadaniami m.in. takimi jak: przemierzam labirynty (Magiczny labirynt), wyginam ciało (Wygibajtus), zapamiętuję (memo Świat wokół nas: ptaki, owady, grzyby, kwiaty Jacobsony), rozwiązuję łamigłówki (Quarto i Quoridor), ćwiczę refleks z robotami (Fabryka robotów) znam zwierzęta (Cardline: zwierzęta Rebel, Jaki to zwierzak Egmont). W tym dniu także nastąpi premiera europejskiej gry planszowej „Gwiezdny Express". Partnerami spotkania są Granna i Akcja Czytam Sobie oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej Biblioteki Uniwersyteckiej UWM.

Tego samego dnia, odbędzie się również współorganizowane przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego wydarzenie pod tytułem Biblioteka dla słabowidzących i słabosłyszących? Oczywiście! Cel spotkania to między innymi przybliżenie świadomości historii kultury głuchych, w trakcie którego zrealizujemy wycieczkę po Bibliotece oraz warsztaty przygotowujące prezentację Pantomimy Olsztyńskiej.

Kolejny dzień upłynie nam pod hasłem Poezja regionalna w Bibliotece? Oczywiście! Czwartkowym popołudniem (11maja) będzie można wziąć udział w dwóch interesujących wydarzeniach: spotkaniu autorskim z Michałem Ostrowskim (tomik wierszy Niedociśnienia oraz proza Stany rozdwojenia, wydane w 2017 roku) oraz debacie „Poezja w regionie, region w poezji" prowadzonej przez prof. Zbigniewa Chojnowskiego (Instytut Polonistyki i Logopedii, Wydział Humanistyczny UWM w Olsztynie). Na rozmowy o poezji zaproszeni zostali zarówno przedstawiciele młodego pokolenia poetów jak i ich doświadczeni i uznani koledzy i koleżanki po piórze.

Ostatniego dnia Tygodnia Bibliotek w ramach akcji Mole w Bibliotece? Oczywiście! zapraszamy na happening naukowo–artystyczny, w trakcie którego uczestnicy będą malować na dachówkach wyobrażenia moli książkowych (zobaczyć będzie można m.in. dachówkę z Włoch znalezioną w miejscu starego klasztoru). Molowe opowieści snuć będą m.in. prof. Stanisław Czachorowski (Wydział Biologii i Biotechnologii UWM) oraz Studenci Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Efektem spotkania będzie Molariusz Warmińsko-Mazurski, czyli ekspozycja pomalowanych dachówek na specjalnym stelażu przed Biblioteką.

Dodatkowo przez cały Tydzień Bibliotek odbywał się będzie konkurs fotograficzny - Oznacz hashtag w bibliotece, w którym można będzie wygrać czytnik e-książek. Sponsorem konkursu jest firma OGIT.pl.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach Tygodnia Bibliotek i śledzeniu wydarzenia na Facebooku.

 

w kategorii