XIII Olsztyński Salon Maturzystów

dziewczyny oglądają foldery
Jakie przedmioty zdawać na maturze, aby się dostać na wybrany kierunek. O to najczęściej pytali uczestniczy XIII Olsztyńskiego Salonu Maturzystów.

Salom maturzystów fundacji „Perspektywy” w Olsztynie - w kortowskim Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym zagościł 6 września, już po raz 13. UWM ponownie przyjął w swych murach młodzież z całego regionu, która w przyszłym roku będzie zdawać egzamin dojrzałości. Ta młodzież do końca września musi zdecydować, jakie przedmioty chce zdawać na maturze. Salon ma jej pomóc w wyborze kierunków studiów i uczelni, a co za tym idzie - pomóc w wyborze przedmiotów maturalnych.

UWM, jednak nie był jedyną uczelnią, która się na salonie prezentowała. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, politechniki: Gdańska, Warszawska i Białostocka, Akademia im. Leona Koźmińskiego, uniwersytety: Gdański, Mikołaja Kopernika, Adama Mickiewicza, Medyczny w Białymstoku, Wojskowa Akademia Techniczna, Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Warszawska Szkoła Reklamy to uczelnie, które przyjechały do Kortowa, aby pod bokiem UWM zachęcać młodzież do wyboru właśnie ich.

Olsztyński salon, który był 3. z cyklu 18 salonów, które we wrześniu „Perspektywy” organizują w całej Polsce odwiedziło kilka tysięcy młodych ludzi, głównie z naszego regionu. W jakim celu?

- Szukamy jakiejś szkoły po liceum. Jakiej i jakiego kierunku – tego jeszcze nie wiemy, ale mamy nadzieję na to, że ten salon pomoże nam się zdecydować i poznamy wymagania, które trzeba spełnić, aby się dostać na wybrany kierunek – mówką Patryk Rudnicki i Dawid Witkowski z Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie.

Julita Zadroga i Klaudia Borzymowska z II LO w Piszu już się zdecydowały. Julita wybierze logistykę albo ekonomię, a Klaudia tylko - ekonomię. Gdzie?

Na UWM. Dlaczego właśnie tu?

- Bo nie jest daleko od domu, bo mamy już tu znajomych, którzy chwalą UWM i studiowanie ekonomii, bo tu idą nasi koledzy, no i bo nam się podoba w Kortowie, chociaż trochę przeraża nas wielkość miasteczka uniwersyteckiego – wyjaśniają dziewczyny.

Wśród odwiedzającej salon młodzieży były też 4 klasy z III LO w Elblągu. Dlaczego przyjechały do Olszyna, a nie do bliższego Gdańska?

- Bo tutaj są eksperci Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Łomży, którzy wyjaśniają, jak zdawać maturę. My podlegamy pod Łomżę, więc chcemy, żeby nasza młodzież poznała wymagania tych, którzy ją będą na maturze oceniać – zdradzają nauczycielki – Małgorzata Kujawska i Iwona Stendo. Małgorzata Kujawska – jest absolwentką matematyki na UWM i w czasie studiów zdobyła tytuł „Primus inter pares”. Dyplom wręczał jej sam prezydent Lech Wałęsa.

Podczas salonu po raz pierwszy Biuro Informatycznej Obsługi Studiów zaprezentowało swój autorski program - „Maturalni”. Pomaga on niezdecydowanym kandydatom na studia wybrać kierunek i określa szanse na jego ukończenie.

- Jako pierwsza testowała go Anna Błaszczak – uczennica Liceum Katolickiego w Olsztynie. Po wpisaniu wymaganych danych program zaproponował jej kierunki pedagogiczne i artystyczne. Bardzo to zaskoczyło Annę, bo uważa się za umysł ścisły.

- To tylko symulacja – stwierdziła, gdy zaskoczenie minęło. Obsługę programu uważa jednak za łatwą.

Więcej o programie Maturalni czytaj tu.

Salon uroczyście otworzył prof. Ryszard Górecki - rektor UWM w asyście prof. Jerzego Przyborowskiego, prorektora ds. kształcenia i studentów. Rektor zachwalał UWM i wyjaśniał, na czym polega jego specyfika.

- Zachęcam do studiowania w Olsztynie. Tu spędzicie czas pięknie i pożytecznie – zapewniał. W otwarciu salonu wziął m.in. udział prof. Wojciech Maksymowicz, do niedawna prorektor UWM, a obecnie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I on także chwalił UWM.

- To jest uniwersytet wyjątkowy. Daje możliwość wyboru wielu ciekawych kierunków studiów. Matura i wybór studiów to bardzo ważny moment, decydujący często o całym życiu. Na dodatek żyjecie w ciekawym czasie - wdrażania nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Ona prostuje wiele spraw i daje wam większe możliwości uczestniczenia w życiu szkoły. Na studiach jednak nikt was za rękę prowadzić nie będzie. Tu jest więcej dozwolone, ale trzeba samemu decydować I na tym polega dorosłość. Życzę wam dobrych wyborów. Budujcie silną Polskę - zaapelował prof. Maksymowicz.

Podczas Olsztyńskiego Salonu Maturzystów UWM prezentowało Biuro ds. studenckich. To jego pierwsze działanie promocyjne w tym roku akademickim. W ub. r biuro brało udział w 50 wyjazdach promocyjnych.

lek

w kategorii