XII Olsztyński Salon Maturzystów zagościł w Kortowie

Stoisko UWM podczas Olsztyńskiego Salonu Maturzystów
Co najlepiej zdawać na maturze, aby dostać się na wymarzony kierunek? Między innymi tego mogli się dowiedzieć uczniowie podczas XII Olsztyńskiego Salonu Maturzystów.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski ponownie gościł w murach uczelni młodzież z całego regionu, która w przyszłym roku będzie zdawać egzamin dojrzałości. Olsztyński Salon Maturzystów odbył się 12 września w kortowskim Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym.

- To już tradycja. Młodzi ludzie miewają w tym okresie duży problem z podjęciem decyzji co dalej robić? Czy iść na studia, czy nie? A jeśli iść to na jakie? Co dalej w życiu robić? Po pierwsze, jest to świetne miejsce, aby dowiedzieć się jak dobrze zdać maturę. Po drugie przyszłoroczni maturzyści mogą zapoznać się z ofertą uczelni wyższych oraz dowiedzieć się co muszą zdawać, żeby dostać się na wymarzone studia - podkreśla Andrzej Wyszyński z Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy".

Interesujące kierunki kształcenia oraz piękny kampus – tym UWM przyciągał do swojego stoiska przyszłych studentów.

- Olsztyński Salon Maturzystów to impreza, podczas której młodzież, która w maju przyszłego roku będzie zdawać maturę, ma szansę odwiedzić nasz kampus, poznać naszą ofertę kształcenia oraz zobaczyć jak wygląda uczelnia. Niewątpliwie jednym z elementów, który przyciąga przyszłych studentów jest nasz przepiękny kampus – wyjaśnia Paweł Łojewski, kierownik Biura ds. Studenckich.

Podczas inauguracji w imieniu władz UWM zabrał głos dr Tomasz Wierzejski, prodziekan na Wydziale Nauk Ekonomicznych.

- Za 3 tygodnie w tej auli rozpocznie się inauguracja roku akademickiego. Kilka tysięcy nowych studentów rozpocznie kształcenie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Wielu z nich rok temu odwiedziło nas i tak, jak wy siedziało w tych fotelach. Za niecały rok, w maju wy będziecie martwić się o maturę, a oni będą się cieszyć Kortowiadą. Macie tutaj ogromne możliwości. Mówię przede wszystkim o kształceniu, ale warto tu studiować również z innych względów. Kortowo to prężny ośrodek kulturalny i sportowy. Życzę wam ciekawych prelekcji, przyjemnego zwiedzania Kortowa oraz wszystkiego najlepszego na maturze – podkreślił podczas inauguracji prodziekan.

W Kortowie pojawili się uczniowie, którzy doskonale już wiedzą, co chcą robić w życiu.

- Na maturze będę zdawać angielski, geografię i hiszpański. Zastanawiam się bardzo poważnie nad lingwistyką w biznesie tutaj na UWM – mówi zdecydowanie jedna z maturzystek, która odwiedziła salon.

- Będę zdawać chemię, ale zastanawiam się jeszcze nad matematyką rozszerzoną. Chcę studiować leśnictwo w Olsztynie lub iść do Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu – wyjaśnia jeden z maturzystów.

- Mnie interesują studia muzyczne, na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W sumie to raczej wszystko wiem, ale wolę też mieć jakiś plan B. Gdyby nie wypalił plan A to prawdopodobnie wybiorę polonistykę – dodaje inna licealistka.

Byli jednak też tacy, którzy dopiero szukali inspiracji.

- To miejsce jest po to, żeby się trochę ukierunkować, bo ja jeszcze nie wiem, nie mam pojęcia. Na pewno coś z biologią, ale konkretnego celu nie mam.

- Też przyszłam się dowiedzieć czegoś więcej, bo nie mam żadnego konkretnego pomysłu, a matura już za 8 miesięcy. Trzeba się w końcu na coś zdecydować – zgodnie mówią licealistki.

Uczniowie, którzy w przyszłym roku podejdą do egzaminu dojrzałości otrzymali także pakiet informacji o maturze 2019 i rekrutacji na innych uczelniach z regionu i całej Polski. Wykłady na temat egzaminów maturalnych na poziomach rozszerzonych prowadzili eksperci z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

- Olsztyński Salon Maturzystów cieszy się duża popularnością. Mamy komplet na wszystkich wykładach. Na tych spotkaniach eksperci z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej mówią o najczęściej popełnianych błędach, czego należy unikać, aby w maju przyszłego roku być szczęśliwym i zadowolonym. O co najczęściej pytają młodzi ludzie? Przede wszystkim obecnie panuje trend na medycynę, czyli pytają o wszystkie przedmioty związane z medycyną tj. chemię, biologię. To są trudne egzaminy – dodaje Andrzej Wyszyński.

Już we wrześniu maturzyści zadeklarują, które przedmioty będą zdawać podczas egzaminu dojrzałości. Corocznie Salon odwiedzają tysiące maturzystów.

syla