XI Biennale przyniosło nagrody dla artystów z Wydziału Sztuki UWM

laureaci Xi Olsztyńskiego Biennale Sztuki
Deszcz nagród spadł na artystów z Wydziału Sztuki UWM. Aż czworo zdobyło nagrody podczas XI Olsztyńskiego Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta”. Grand Prix otrzymała Violetta Kulikowska-Parkasiewicz, dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych UWM.

XI Olsztyńskie Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta” okazało się szczęśliwe dla artystów wykładowców z Instytutu Sztuk Pięknych na Wydziale Sztuki UWM. Jury zdecydowało uhonorować Violettę Kulikowską-Parkasiewicz, Annę Drońską, Małgorzatę Chomicz i Izydora Borysa. Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się 7 listopada.

Główna nagroda - Grand Prix Medal prezydenta – trafiła do rąk dr hab. Violetty Kulikowskiej-Parkasiewicz, prof. UWM (na zdj. 4 z prawej), docenionej za trzy rysunki ołówkiem z cyklu „Nie” Zaglądaj 2019.

- Tytuł trochę przewrotny ale daje możliwość wyboru – można zajrzeć lub nie. Co zobaczymy, kiedy zajrzymy? Każdy zobaczy to, co jest dostępne jego oczom. Chciałam przedstawić granicę rozdzielającą widzialne i niewidzialne. Na razie powstały 3 rysunki ale już mam w głowie 2 następne, a więc ten cykl na pewno się rozrośnie – mówi artystka.

W dorobku artystycznym prof. Violetty Kulikowskiej-Parkasiewicz to już druga nagroda główna zdobyta na olsztyńskim biennale sztuki. Poprzednio zdobyła Grand Prix w 2003 roku podczas 3. biennale.

Dr hab. Małgorzata Chomicz, prof. UWM (na zdj. 6 z prawej) otrzymała II nagrodę za linorytySilence IX i Silence XVI 2018 r.

- Wystawiłam grafiki, tym razem wykonane w odmiennej technice, bo zazwyczaj wykonuję je w technice wklęsłodrukowej a teraz są to 2 niewystawiane nigdzie wcześniej linoryty z większego cyklu Silence, czyli Cisza. Nad tym cyklem pracuję od 2 lat i stale go rozbudowuję, bo wciąż mam coś do powiedzenia i pracując nad jedną pracą mam już koncepcję kolejnej. Inspiruje mnie natura i cisza – opowiada Małgorzata Chomicz.

Inne prace z cyklu Silence zdobywały już laury w zagranicznych konkursach. Ostatnio w Tuluzie oraz w Brukseli. Prace Małgorzaty Chomicz już 5 razy zdobywały nagrody i wyróżnienia na olsztyńskich biennale.

Dr Anna Drońska (na zd. 4 z lewej) wystawiła 2 prace - Byty graniczne i Świnia Pepa, wykonane w oryginalnej technice własnej artystki. Jury wyróżniło Byty graniczne.

- Obie prace wykonałam w technice mieszanej. Wykorzystuję techniki malarskie ale też tkaninę, druk na płótnie. Jaką techniką została wykonana Świnia Pepa? Zapewniam, że przy powstawaniu tej pracy nie ucierpiało żadne zwierzę – śmieje się artystka. – To druk na płótnie, tkanina jest pikowana, a więc obrazy stają się trochę trójwymiarowe, wychodzące w przestrzeń. Proces powstawania moich prac zawsze jest długi, nie mam bowiem takiego komfortu, żeby całkowicie poświęcić się tworzeniu. Na wykonanie jednej potrzebuję ok. miesiąca ale jest to przyjemny czas – dodaje Anna Drońska.

Wyróżnienie honorowe otrzymał dr Izydor Borys (na zdj. 1 z lewej) za pracę bez tytułu (1), 2019, wykonaną w technice ceramika i metal.

- Dawno nie brałem udziału w biennale, z różnych względów. Na tegorocznym przedstawiłem pracę nawiązującą do postaci ludzkiej, w nie najlepszej kondycji psychicznej, wykonaną w technice łączącej ceramikę z metalem. Bez tytułu, bo zawsze mam problem z tytułem, zresztą chciałem zostawić widzowi swobodę interpretacji – mówi dr Borys.

Jedną z dużych prac rzeźbiarskich Izydora Borysa „Warmińskie żurawie” wkrótce będzie można podziwiać w plenerze. Głosami mieszkańców Olsztyna została wybrana do realizacji w ostatnim głosowaniu nad budżetem obywatelskim. Stanie prawdopodobnie w śródmieściu. Inna z jego praca, także przedstawiająca żurawie, zdobi budynek lotniska w Szymanach.

I nagroda trafiła do rąk absolwentki WS Joanny Kaczmarczyk za pracę Słodka zabawa, 2019, technika własna.

Biennale organizuje olsztyńskie Biuro Wystaw Artystycznych. Od ponad 20 lat wystawa prezentuje najciekawsze zjawiska artystyczne regionu. Tegoroczne biennale pokazuje 99 prac 52 autorów tworzących w różnorodnych technikach. Wystawę można oglądać do 8 grudnia.

mah