Wystawa i koncert zainaugurowały jubileuszowe imprezy kulturalne

ZPiT "Kortowo"
Wernisaż wystawy fotograficznej obrazującej rozwój uczelni na przestrzeni 20 lat jej istnienia i koncert przygotowany przez Akademickie Centrum Kultury to kolejne wydarzenia z cyklu jubileuszowych uniwersyteckich imprez kulturalnych.

W holu Centrum Konferencyjnego UWM można oglądać wystawę fotograficzną „20 lat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – wydarzenia, inwestycje, osiągnięcia”. Uroczystego otwarcia wystawy 12 grudnia dokonał prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów.

Autorem większości prac jest Janusz Pająk, fotograf związany z Uniwersytetem od początku jego istnienia. Zdjęcia, robione w latach 1999-2018, pogrupowane w 6 działów tematycznych, przedstawiają najważniejsze wydarzenia z życia uczelni: historyczny moment wieszania na ścianie Rektoratu tablicy z nazwą Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, pierwsze posiedzenie senatu, pierwszą inaugurację roku akademickiego, władze nowego uniwersytetu; najważniejsze inwestycje budowlane, laboratoria i pracownie naukowe, wyróżnione kierunki studiów.

- Postanowiliśmy pokazać każdą cząstkę Uniwersytetu, są też zdjęcia pokazujące studenckie życie, także pozanaukowe. Chcemy, aby była to ruchoma wystawa, planujemy pokazać ją w kilku ważnych miejscach Olsztyna, rozmawiamy z urzędem miasta i z urzędem marszałkowskim. W Centrum Konferencyjnym będzie można oglądać ją przez 2 tygodnie – mówi Wioletta Ustyjańczuk, kierująca Biurem Mediów i Promocji.

Na wystawie znalazły się też fotografie pokazujące najciekawsze i najpopularniejsze uniwersyteckie akcje promocyjne – Noc Biologów, Dni nauki, Festiwal serów. Poświęcone sobie zdjęcia mają Kortowiada, Akademickie Centrum Kultury i wszystkie uniwersyteckie media. Na 19 planszach pomieszczono 67 fotografii pokazujących, czym żyła uczelnia przez 20 lat swego istnienia.

- To bardzo ciekawa wystawa, ilustrująca historię Uniwersytetu. Pokazuje, jak się zmieniał. Cóż, idziemy dalej, wchodzimy w następne 20-lecie, mam nadzieję, że równie dobre jak minione – mówił prorektor prof. Jerzy Przyborowski.

Autorami zdjęć są: Janusz Pająk, Katarzyna Wróblewska, Michał Orłowski, Michał Ciucias, Dariusz Popielarczyk. Projekt graficzny wystawy i wybór zdjęć – Katarzyna Wróblewska. Organizatorem wystawy jest Biuro Mediów i Promocji UWM.

Zapraszamy także do wysłuchania relacji Radia UWM FM.

Drugą atrakcją wieczoru był koncert, przygotowany przez Akademickie Centrum Kultury UWM. Na scenie auli głównej Centrum Konferencyjnego zaprezentowały się wszystkie agendy kulturalne ACK. Koncert z cyklu „Sztuka pod choinkę” to coroczny świąteczny prezent Akademickiego Centrum Kultury dla społeczności akademickiej. Ma stałe miejsce w kalendarzu imprez kulturalnych i zagorzałych miłośników. Także w tym roku widownia wypełniona była niemal do ostatniego miejsca. Widzowie oklaskiwali m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”, chór uniwersytecki „Wawrzyczki”, orkiestrę dętą, aktorów teatru Kloszart. Jak co roku, podczas koncertu kwestowali członkowie motocyklowej grupy "Tabun" przebrani w mikołajowe stroje.Tradycyjnie koncert zakończyło wspólne kolędowanie publiczności i wszystkich artystów zgromadzonych na scenie.

Wystawa i koncert to kolejne imprezy w cyklu wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami jubileuszu 20-lecia UWM. Jak zapewnia prorektor prof. J. Przyborowski, kalendarium jubileuszowe jest bogate.

- Szczególną oprawę będzie miało czerwcowe Święto Uniwersytetu, kończące obchody. Zapraszamy też na piknik rodzinny do Kortowa oraz na piknik na Starym Mieście organizowany wspólnie z urzędem miasta i urzędem marszałkowskim. Na przełomie września i października, tuż przed inauguracją roku akademickiego zaprosimy do Kortowa na uroczystą konferencję wszystkie najważniejsze osoby, które brały udział w tworzeniu naszego Uniwersytetu, zarówno spośród naszej społeczności jak i z zewnątrz – dodaje prof. J. Przyborowski.

mah
fot. Agata Korotko, Anna Bartczak, Joanna Bułak, Grzegorz Wadowski, Mateusz Kopacz SAF Jamnik