Wymyśliły recepty napojów i wygrały konkurs

Zmień rozmiar tekstu

Patrycja Jaśkiewicz i Agnieszka Ługowska
Studentki Wydziału Nauki o Żywności UWM wygrały konkurs firmy Zentis. Jurorom najbardziej smakowały Probioteinek Drink oraz Smakołyk Double.

Napoje tzw. funkcjonalne to produkty o działaniu prozdrowotnym, wzbogacone specjalnymi dodatkami (np. probiotykami) przeznaczone do konkretnych grup odbiorców, np. dzieci i młodzieży, sportowców. W trzeciej edycji konkursu firmy Zentis na recepturę takich napojów bezapelacyjnie zwyciężyły studentki Wydziału Nauki o Żywności UWM. W gronie laureatów znalazły się Patrycja Jaśkiewicz i Karolina Pniewska (ex aequo I miejsce), Katarzyna Chmielewska, Daria Sobiechowska, Natalia Marat, Kamila Żak (III miejsce) oraz Agnieszka Ługowska (nagroda specjalna). Z Wydziału Nauki o Żywności na konkurs napłynęło 10 prac.

Patrycja Jaśkiewicz (na zdj. z lewej) studiuje na I roku studiów magisterskich na technologii żywności. Zdobyła uznanie jury recepturą owocowego napoju bezlaktozowego o nazwie Probioteinek Drink z dodatkiem szczepu bakterii L. acidophilus La-5 z owocami jagód i ananasa. Napój jej pomysłu, z obniżoną zawartością laktozy, dzięki dodatkowi bakterii bytujących w mleku zachowuje prozdrowotne właściwości napoju mlecznego.

- Chciałam opracować produkt, po który mogą sięgnąć osoby z nietolerancją laktozy, a takich jest spora grupa - wyjaśnia. Opracowanie receptury zajęło jej kilka dni. Jury doceniło walory zdrowotne i smakowe napoju i nagrodziło ją I miejscem oraz czekiem na 5 tys. zł.

Pierwsze miejsce Patrycja Jaśkiewicz podzieliła z Karoliną Pniewską, nagrodzoną za YerGo – napój na bazie serwatki, z dodatkiem czarnej porzeczki, Yerba Mate i trawy cytrynowej.

Agnieszka Ługowska (na zdj. z prawej), studentka IV roku studiów I st. specjalności przetwórstwo i chemia surowców roślinnych, do zadania podeszła kreatywnie i zaprezentowała komisji konkursowej oryginalny "podwójny" napój w pojemniku w kształcie pomarańczy w którym znajdował się drugi pojemnik w formie truskawki.

- Pomarańcza była półprzezroczysta, więc wewnętrzny pojemnik -truskawka też był widoczny. Napój można pić przez słomkę - objaśnia.

Komisja doceniła nie tylko oryginalne opakowanie, ale także niebanalny skład i przyznała jej nagrodę specjalną oraz czek na 500 zł.

- Nazwałam go Smakołyk Double. Jest zrobiony na bazie soku z pomarańczy, ekstraktu z liofilizowanego jarmużu, ekstraktu z płatków owsianych, wody, musu truskawkowego i bananowego oraz rumianku a dosłodziłam go miodem. Użyłam liofilizowanego jarmużu, ponieważ w tej postaci jego smak jest mniej wyczuwalny a zawiera 10 razy więcej witamin i minerałów niż świeży - tłumaczy Agnieszka.

Jak oryginalne napoje oceniło jury, w skład którego weszli przedstawiciele firmy Zentis oraz pracownicy naukowi z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością WNoŻ UWM?

- Chwalili ciekawy smak. Pytali też na przykład, co zrobić, aby barwa truskawki była zachowana. Zresztą komisja twierdziła, że każdy napój był inspirujący. Trudno było wybrać zwycięzców, bo do finału przeszły 4 osoby, a nie 3 jak zwykle - opowiadają dziewczyny.

Czy ujrzymy nagrodzone napoje na sklepowych półkach?

- Zgodnie z regulaminem konkursu, receptury napojów stały się własnością Zentis. Ta firma nie produkuje napojów, tylko komponenty owocowe do nich, ale może zasugerować innym zakładom spożywczym wprowadzenie do produkcji naszych receptur - wyjaśniają Patrycja i Agnieszka.

Firma Zentis współpracuje od kilku lat z Wydziałem Nauki o Żywności UWM. To największy producent komponentów owocowych dla przemysłu mleczarskiego i piekarniczego w Europie środkowo-wschodniej.

mah