Wykłady w jaskini lwa

Prof. Andrzej Jaskulski z Katedry Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn na początku grudnia jedzie do Las Vegas w USA. Nie będzie tam jednak rozpracowywać „jednorękich bandytów” w kasynach. Będzie uczyć Amerykanów tego, na czym się bardzo dobrze znają.

Na czym Amerykanie znają się bardzo dobrze? Na pewno na samochodach, na hazardzie, bo to przecież Las Vegas, ale od ponad 30 lat dobrze znają się na informatyce, gdyż to przecież u nich powstała Dolina Krzemowa. Prof. Andrzej Jaskulski z Katedry Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn na Wydziale Nauk Technicznych UWM jedzie Amerykanów uczuć posługiwania się tak zwanymi narzędziami przetwarzania w chmurze (Cloud Computing) rodziny programów AutoCad 360. Rodzina AutoCAD jest wykorzystywana do komputerowego wspomagania projektowania (CAD - Computer Aided Design). Jej twórcą jest Autodesk - amerykańska firma zajmująca się tworzeniem oraz serwisem oprogramowania komputerowego wspomagającego procesy projektowania praktycznie wszystkich branż. Jak większość znaczących amerykańskich firm informatycznych ma siedzibę w Kalifornii. „Autodesk” to korporacja światowa. Co roku organizuje dla używających jej oprogramowania inżynierów z całego świata konferencję szkoleniową, na której w formie zajęć laboratoryjnych, wykładów, dyskusji przekazuje nie tylko wiedzę dotyczącą jej produktów. Przedstawia także, a może przede wszystkim, wyniki najnowszych badań naukowych w dziedzinie metodyki CAD, innowacyjne rozwiązania systemowe i zaprojektowane za ich pomocą innowacyjne konstrukcje, a także przewidywania odnośnie perspektyw i kierunków rozwoju systemów CAD.
W tym roku w dniach 3-5 grudnia Autodesk po raz zresztą kolejny organizuje konferencję w Las Vegas (http://au.autodesk.com/). Będzie w niej uczestniczyć od 5 do 10 tys. słuchaczy, głównie z USA Kanady i Wielkiej Brytanii. 674 wykładowców poprowadzi ogółem 768 zajęć. Wśród nich tylko 81 to najdroższe i najtrudniejsze do przeprowadzenia zajęcia laboratoryjne. Z Polski jedynym prowadzących zajęcia laboratoryjne i to od co najmniej 5 lat będzie prof. Andrzej Jaskulski.
Prof. Jaskulski od 1987 r. zajmuje się metodyką komputerowo wspomaganego projektowania maszyn, nie tylko za pomocą systemów firmy Autodesk. Jest współtwórcą polskich wersji pierwszych parametrycznych systemów CAD. Jego pasją jest także dydaktyka. Uczy studentów i inżynierów praktyków posługiwania się narzędziami CAD w projektowaniu maszyn i obiektów innych branż. Podobnych ludzi jest jednak w Polsce wielu. Dlaczego zatem on jedzie uczyć Amerykanów ?
- Jadę do Las Vegas, bo wygrałem konkurs na prowadzenie zajęć, który co roku ogłasza „Autodesk” - wyjaśnia prof. Jaskulski. - Korporacja ta jest bardzo pragmatyczna. Organizuje szkolenie dla tysięcy ludzi, w bardzo atrakcyjnym miejscu, a więc drogie i chce, aby było interesujące i dawało trwały efekt. Nie wymyśla więc tematów - tylko ogłasza konkurs i wybiera najciekawsze propozycje. Ja zaproponowałem amerykańsko brzmiący temat z najbardziej perspektywicznej obecnie technologii - Cloud Computing: pt. „Autodesk 360 z AutoCAD 360 Web/Mobile: Jak potężne są to narzędzia?” Uczestnicy, wykonując typowe zadania projektowe indywidualnie i zespołowo będą w stanie ocenić rzeczywistą wartość tych rozwiązań.
Prof. Jaskulski ma już za sobą także drugą weryfikację - słuchaczy.
- Na moje zajęcia laboratoryjne nie ma już miejsc, choć rejestracja uczestników trwa dopiero od miesiąca i będzie trwać jeszcze kolejne półtora. Z tej samej tematyki, jeszcze tylko na jednych zajęciach laboratoryjnych brak miejsc. Na większości nie ma jeszcze nawet połowy zgłoszeń.
Na zajęcia prof. Jaskulskiego zapisało się: 4 profesorów uniwersytetów i koledżów amerykańskich, 4 innych wykładowców, 36 dyrektorów biur i kierowników działów biur projektowych. Pozostali uczestnicy to konstruktorzy różnych branż. Łączna liczba miejsc wynosi 90.
Profesor Jaskulski nie tylko uczy polskich studentów metodyki komputerowo wspomaganego projektowania. Od wielu lat pełni funkcję doradcy przy opracowywaniu polskich wersji systemu AutoCAD i pisze wydawane przez PWN podręczniki akademickie dotyczące metodyki projektowania za pomocą systemów AutoCAD, Autodesk Inventor i Inventor Fusion. Prowadzi także blog (cadaj.blogspot.com/) i kanał w serwisie YouTube (www.youtube.com/user/andjask), na którym można znaleźć liczne prezentacje szkoleniowe z dziedziny technik i narzędzi CAD.

w kategorii