Wykład w Katedrze Wojskoznawstwa i Studiów Strategicznych

plakat wykładu
Katedra Wojskoznawstwa i Studiów Strategicznych Instytutu Historii zaprasza 25.04. na wykład Wojsko Polskie w operacjach wojskowych poza granicami kraju. Czy żołnierz sprawdza się w ekstremalnych warunkach?

Wykład 25 kwietnia o godz. 15.00 w sali 107 A Wydziału Humanistycznego wygłosi Jan KEMPARA, generał dywizji w stanie spoczynku, były dowódca 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej, uczestnik operacji wojskowych poza granicami kraju w Ismaili, Namibii, Chorwacji, Wzgórzach Golan i Korei Południowej. Pełnił również służbę w strukturach NATO, m.in. w Połączonym Regionalnym Dowództwie „Północny Wschód” w Danii i Międzynarodowym Korpusie NATO w Grecji obecnie prezes Związku Polskich Spadochroniarzy.

Wojsko Polskie w operacjach wojskowych poza granicami kraju uczestniczy od 1953 roku. Przez prawie 70 lat zaangażowało ponad 115 tys. żołnierzy i pracowników wojska w ok. 90 operacjach obserwacyjnych, pokojowych i stabilizacyjnych. Służba ta pełniona w trudnych warunkach związana jest z działaniami militarnymi. Odmienny klimat, ciągłe napięcie, możliwość i konieczność używania broni, widok zniszczeń, cierpienia i śmierci wywołują silne przeżycia. Wielu żołnierzy poświęciło swoje życie, osamotniając swoje rodziny i bliskich a dla innych skończyło się ciężkim załamaniem psychicznym.

Czy musiało dojść do tych tragedii ? Na to i inne pytania będzie starał się odpowiedzieć nasz wykładowca 25 kwietnia o godzinie 15.00 w Sali Rady Posiedzeń Wydziału Humanistycznego /107 A/.