Wydział Sztuki zaprasza młodych odkrywców

Zmień rozmiar tekstu

wręczenie indeksów Uniwersytetu Młodego Odkrywcy
Ponad 40 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów odebrało z rąk władz Wydziału Sztuki UWM specjalne indeksy (2.03). Wydział zainaugurował w ten sposób Uniwersytet Młodego Odkrywcy. Zajęcia potrwają do czerwca.

Uniwersytet Młodego Odkrywcy to projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, mający na celu popularyzację dokonań polskich naukowców wśród różnych grup społecznych. Zajęcia są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Będą się odbywać na uczelni pod okiem nauczycieli akademickich. Na naszym uniwersytecie zajęcia dla młodzieży poprowadzą wydziały Biologii i Biotechnologii (tu zgłosiło się ok. 200 osób) oraz Sztuki - prawie 130 chętnych. Zajęcia na Wydziale Sztuki będą się odbywać pod hasłem Eksperymentowanie w sztuce.

Wykładowcy opracowali program dla różnych grup wiekowych. Najmłodsi "studenci" wezmą udział w warsztatach rzeźbiarskich, malarskich i muzycznych. Dla młodzieży przygotowano m.in. warsztaty fotograficzne, projektowania graficznego i struktur wizualnych, pisanie ikon.

Dr Izydor Borys z Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki poprowadzi warsztaty ceramiczne.

- Poprowadzę 2 typy warsztatów. Dzieci będą odciskać w glinie ulubione przedmioty, potem odciski będą odlewane w gipsie a następnie barwione. Myślę, że to ciekawy temat. Podobne zajęcia prowadzę ze studentami. W drugi projekt, roboczo nazwany ceramiczna orkiestra, włączą się artyści z Instytutu Muzyki. Wykonamy odlewy prostych instrumentów a następnie spróbujemy zagrać. Będzie to eksperymentowanie z dźwiękiem. Liczę na wyobraźnię młodych artystów.

Przedsmak przyszłych zajęć młodzi uczestnicy Uniwersytetu Młodego Odkrywcy poznali już podczas inauguracji roku akademickiego 2 marca. Studenci Instytutu Muzyki przygotowali dla nich koncert, pokaz gry na bębnach, było zwiedzanie pracowni, a następnie wspólne malowanie na płótnie.

- W tej edycji Uniwersytetu Młodego Odkrywcy wezmą udział uczniowie z Olsztyna, natomiast jeśli wygramy ministerialny konkurs na prowadzenie kolejnej edycji, planujemy poszerzyć naszą ofertę i zaprosić także uczniów z innych miast regionu - informuje dr Grażyna Kobrzeniecka-Sikorska, prodziekan wydziału i wydziałowy koordynator projektu.

- Na zakończenie zajęć 2 czerwca planujemy wernisaż prac naszych młodych uczestników warsztatów - dodaje dr G. Kobrzeniecka-Sikorska.

mah