Wydział Nauk Ekonomicznych zaprezentował swój potencjał

Zmień rozmiar tekstu

Wydział Nauk Ekonomicznych 19 kwietnia zaprosił na „Dzień z Ekonomią” – spotkanie zorganizowane podczas corocznych obchodów Dni WNE.

Uroczystość zorganizowana przez społeczność wydziału, w szczególności Radę Wydziałową Samorządu Studenckiego oraz koła naukowe, miała na celu prezentację potencjału Wydziału Nauk Ekonomicznych, jak również integrację środowiska naukowego i biznesowego ze studentami i uczniami szkół ponadgimnazjalnych. W bogatym programie „Dnia z Ekonomią” przewidziano liczne prelekcje, warsztaty i debaty, które prowadzili zarówno nauczyciele akademiccy, jak i przedstawiciele zaprzyjaźnionych przedsiębiorstw i instytucji publicznych, wśród nich m.in. Credit Agricole, Citi Handlowy, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Uroczystość odbyła się w Centrum Konferencyjno-Ekspozycyjnym „Stara Kotłownia”. Jej otwarcia dokonali prof. dr hab. Roman Kisiel, dziekan WNE oraz Konrad Kazaniecki, przewodniczący Rady Wydziałowej Samorządu Studenckiego. W sali plenarnej odbyły się cztery panele oraz debata. W pierwszym z paneli specjalistka HR z banku Credit Agricole przedstawiła tajniki skutecznej autoprezentacji, przygotowania skutecznego CV i pożądanych zachowań w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Następnie dyrektor Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego nakreślił szanse i zagrożenia rozwoju społeczno-gospodarczego naszego regionu. Kolejnym prelegentem był dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznego, który przybliżył mechanizmy funkcjonowania ZUS, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki emerytalnej. Ostatni panel dotyczył natomiast możliwości kariery zawodowej dla absolwentów studiów ekonomicznych. Wręczono również nagrody w ogólnopolskim konkursie wiedzy biznesowej „Karierosfera”. Całość zwieńczyła debata „Przyszłość Unii Europejskiej”, zorganizowana przez Koło Naukowe „Ekonomia Międzynarodowa”.

Należy podkreślić, że prelekcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Mimo dostawianych krzeseł nie wszystkim chętnym udało się znaleźć miejsce w sali.

Druga część święta WNE poświęcona została warsztatom praktycznym. Odbywały się one równolegle w trzech salach, a ich tematyka była bardzo zróżnicowana: dotyczyła finansów i inwestowania, elementów zarządzania, w tym zarządzania czasem oraz pracą zespołową, biznesu w sporcie, a także kwestii dress code i wizerunkowych elementów w karierze zawodowej. Warsztaty prowadzili przedstawiciele biznesu, jak również studenci z wydziałowych kół naukowych. Swoistym warsztatem był również turniej szachowy, który cieszył się wielkim zainteresowaniem. Tradycją Dni Wydziału Nauk Ekonomicznych stała się już symultaniczna rozgrywka dra Waldemara Kozłowskiego, który jak zwykle dał wyśmienitą lekcję młodym adeptom tej królewskiej gry.

Podczas imprezy w kuluarach można było odwiedzić stoiska licznych firm, które przedstawiały swoją działalność oraz informowały o możliwości odbycia praktyk, staży, a nawet podjęcia zatrudnienia. Swoje stoisko przygotowała również Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego, która udzielała wszelkich informacji na temat oferty studiów na Wydziale Nauk Ekonomicznych, jak również uroków życia studenckiego w pięknym Kortowie.

„Dzień z Ekonomią” w godzinach popołudniowych przyjął formułę bardziej rozrywkową. Od godziny 16.00 rozpoczął się turniej piłki nożnej, który uświetnił mecz Samorząd – Kadra WNE. W bardzo emocjonujących okolicznościach, po serii rzutów karnych, pracownikom udało się odnieść historyczne zwycięstwo. Gdy słońce schowało się za horyzont, dzień ekonomistów zamienił się w noc ekonomistów, którą najwytrwalsi świętowali do białego rana w kortowskim klubie „Antałek”.

Bardzo udany tegoroczny „Dzień z Ekonomią”, obfitujący w interesujące prelekcje, warsztaty i dyskusje, jak również liczne spotkania i rozmowy, pokazał, jak potrzebna jest edukacja ekonomiczna na Warmii i Mazurach. Organizatorzy tego przedsięwzięcia, podbudowani sukcesem, już teraz planują przyszłoroczne spotkania z ekonomią w Kortowie.

ho