Wydział Humanistyczny pomaga maturzystom

dr hab. Mariola Wołk
Ponad 300 licealistów uczestniczyło w 2. edycji „Zakuwania na humanie” na Wydziale Humanistycznym UWM. Wykładowcy uniwersyteccy chcą pomóc uczniom dobrze przygotować się do matury.

To już druga edycja akcji „Zakuwanie na humanie”, inicjatywy nauczycieli akademickich z Wydziału Humanistycznego UWM. W piątek 17 marca w jednodniowym cyklu zajęć uczestniczyło ponad 300 maturzystów z liceów olsztyńskich oraz z regionu.

- Zgłosiły się do nas klasy maturalne ze szkół w Olsztynie, Iławie, Działdowie, oraz – po raz pierwszy – uczniowie z Dzierzgonia z woj. pomorskiego. Przygotowaliśmy dla nich wykłady, ćwiczenia i warsztaty. Zajęcia trwały od 9.00 do 14.00 – informuje Monika Rubacha z dziekanatu Wydziału Humanistycznego, zajmująca się rejestracją uczestników.

Zajęcia dla przyszłych maturzystów poprowadzili wykładowcy z Instytutu Polonistyki i Logopedii oraz Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych. Po raz pierwszy w tej edycji Zakuwania… licealiści mogli uczestniczyć również w warsztatach językowych.

Jak Informuje dr Renata Rozbicka, prodziekan ds. studenckich i promocji wydziału, szkoły wybrały tematy wykładów i warsztatów spośród propozycji wysłanych im w grudniu. Wykładowcy akademiccy starali się uwzględnić zagadnienia podstawy programowej języka polskiego i historii. W tegorocznej edycji Zakuwania szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wykłady poprowadzone przez prof. Stanisława Buryłę o twórczości pokolenia Kolumbów (profesor poprowadził wykłady dla 3 grup) i dr hab. Beaty Tarnowskiej o Czesławie Miłoszu.

Mgr Beata Roman i mgr Katarzyna Burchacka przyjechały z młodzieżą kl. III z Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie.

- W tej akcji uczestniczymy po raz pierwszy ale odwiedzaliśmy już trzykrotnie wydział podczas Czwartków z humanistyką. Część naszych uczniów wybiera studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, absolwentką UWM jest także  Katarzyna Burchacka, która dziś także przyjechała z młodzieżą, a która pomogła wybrać tematy zajęć – mówi mgr Beata Roman.

Na licealistów z Działdowa czekała już dr hab. Mariola Wołk z wykładem na temat poprawności językowej w koszulce z żartobliwym napisem „Mów poprawnie albo zamilcz na wieki” i z nadrukowanymi przykładami najczęściej popełnianych błędów językowych.

- Przygotowałam wykład z elementami warsztatu. Młodzież będzie musiała spośród podanych wyrażeń wybrać poprawne zwroty. A koszulka jest pomysłem naszego studenckiego koła naukowego. Nosiłam ją także w trakcie Dnia Logopedy – śmieje się dr hab. M. Wołk.

„Zakuwanie na humanie” oraz „Czwartki z humanistyką” to największe akcje promocyjne prowadzone przez naukowców z Wydziału Humanistycznego UWM. W ubiegłorocznej pierwszej edycji Zakuwania…uczestniczyło ok. 260 licealistów.

mah

w kategorii