Wydział Biologii i Biotechnologii UWM wspiera lekarzy

zebrane dary na WBiB
Pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM włączyli się do akcji pomocy olsztyńskim szpitalom. Przekazali rękawiczki jednorazowe, fartuchy i płyn dezynfekcyjny.

Akcję przekazywania szpitalom środków ochrony osobistej prowadzi Grupa Rezerwa śr. dezynfekcji/rękawiczek/maseczek dla Szpitali w Całej Polsce. Grupa powstała na profilu społecznościowym Facebook w Olsztynie i była pomysłem kosmetyczek i fryzjerek. Z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoVw2 musiały zawiesić swoją działalność i nie mogą świadczyć usług. Postanowiły więc zorganizować zbiórkę jednorazowych środków ochrony osobistej – rękawiczek, maseczek, podkładów, czepków, płynów dezynfekcyjnych i fartuchów oraz okularów ochronnych.

- Pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii również chcą podzielić się tym, co znaleźli w swoich laboratoriach z potrzebującymi pracownikami służby zdrowia. Już udało zgromadzić się ponad 50 opakowań rękawiczek jednorazowych i kilkanaście fartuchów jednorazowych. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy. Jesteście wspaniali! - mówią prof. dr hab. Iwona Bogacka, dziekan WBiB i dr hab. Beata Kurowicka, inicjatorki zbiórki.

Pierwsza partia darów została przekazana już w piątek. Ok. 10 l płynu dezynfekcyjnego trafiło do szpitala wojewódzkiego w Olsztynie, który właśnie o płyn prosił. Natomiast Powiatowy Szpital pomocy Maltańskiej w Barczewie otrzymał 32 opakowania rękawiczek jednorazowych i jednorazowe fartuchy ochronne.

- Zdecydowaliśmy się wesprzeć małe szpitale w mniejszych miejscowościach, bo one najbardziej potrzebują pomocy. Szpitale w Olsztynie mają większe możliwości zdobycia niezbędnych środków higieny. Pani dyrektor  szpitala w Barczewie bardzo nam dziękowała. W tym szpitalu jest oddział chorych wentylowanych mechanicznie i dary zebrane przez nas szczególnie się tam przydadzą - wyjaśnia dr hab. Beata Kurowicka.

Kolejna partia darów pojedzie do szpitala w Pasłęku.

- Zgłosił się też do nas z prośbą o pomoc szpital w Kętrzynie. Niestety, na razie oddaliśmy wszystko, co udało nam się na wydziale w poszczególnych katedrach zebrać- dodaje dr hab. B. Kurowicka.

Grupa Rezerwa śr. dezynfekcji/rękawiczek/maseczek dla Szpitali w Całej Polsce koordynuje akcję pomocy dla szpitali w całej Polsce.

opr. mah