Wybierz najbardziej studencką uczelnię w Polsce

Zmień rozmiar tekstu

Dlaczego warto studiować na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim mogli przekonać się tegoroczni maturzyści podczas Dnia Otwartego na UWM (31.03.).

Do Kortowa przyjechało kilka tysięcy młodych ludzi, m.in. z Nidzicy, Morąga, Ostrołęki, Nowego Miasta Lubawskiego, Elbląga, i Mrągowa.

- Dużym zainteresowaniem cieszy się medycyna weterynaryjna oraz kierunek lekarski. Popularna jest również mechatronika. Tegoroczni maturzyści zainteresowani są także nowymi kierunkami, które uruchomimy w roku akademickim 2016/17 – mówi Paweł Łojewski, kierownik Biura ds. Studenckich.

Od roku akademickiego 2016/17 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zaoferuje 74 kierunki kształcenia – w tym nowe: analiza i kreowanie trendów, gospodarowanie surowcami odnawialnymi i mineralnymi, gospodarowanie zasobami wodnymi, inżynieria kosmiczna, pedagogika wczesnej edukacji, technologia drewna oraz zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii.

Oficjalnego otwarcia dokonał prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

- Bardzo się cieszę, że przyszliście zapoznać się z tym, co nasza uczelnia ma do zaoferowania. Sam kiedyś byłem studentem i uważam, że wybrałem najlepsze miejsce i najlepszą uczelnię do studiowania. Nie osiągnąłbym sukcesu, gdyby nie Kortowo i Olsztyn. Chcę podziękować także Biuru ds. Studenckich oraz pracownikom i studentom za ogromne zaangażowanie i trud, jaki włożyli w przygotowanie Dnia Otwartego - podkreślał rektor.

- Zachęcam do zwiedzania stanowisk wydziałowych i międzywydziałowych. Będziecie mogli zapoznać się m.in. z bieżącą ofertą dydaktyczną. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo nasz Uniwersytet reprezentuje wszystkie dziedziny nauki – dodał dr hab. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia UWM.

Paweł Stefanowicz, przewodniczący Samorządu Studenckiego, zachęcał studiowania na - jak twierdził - najbardziej studenckiej uczelni w Polsce.

- Lepiej nie mogłem wybrać i zachęcam was, żebyście również wybrali Olsztyn i Kortowo. Nie znajdziecie nigdzie w kraju drugiej takiej uczelni jak nasza. A korzystając z okazji, już teraz chcę was zaprosić na Kortowiadę, czyli najlepsze juwenalia w Polsce – mówił Paweł.

Studenci oraz pracownicy wydziałów przygotowali dla zwiedzających wiele atrakcji. Oprócz zapoznania się z oferta dydaktyczną młodzi ludzie mogli zwiedzić laboratoria. Ponadto mogli wziąć udział w tematycznych quizach, podchodach, konkursach i zdobyć różne gadżety. Na stoisku Wydziału Biologii i Biotechnologii mogli obejrzeć m.in. podłoża mikrobiologiczne z drobnoustrojami, a także dowiedzieć się jak drożdże wytwarzają gaz. Wydział Medycyny Weterynaryjnej prezentował plastynaty anatomiczne, a Nauk o Środowisku reaktor do oczyszczania ścieków. Wydział Sztuki przykuwał uwagę występami muzycznymi studentów oraz pracami artystycznymi. Z kolei ma Wydziale Nauk Medycznych można było dowiedzieć się jak udzielić pierwszej pomocy, lub co zrobić, gdy ktoś się zakrztusi. Dużą popularnością cieszyło się stoisko Wydziału Nauki o Żywności, który jak co roku przygotował wiele pyszności. Studenci częstowali świeżo wyciśniętymi sokami oraz galaretkami. Zapraszali również do Centrum Gastronomii i Sztuki Kulinarnej, aby poznać tajniki parzenia kawy oraz do hali technologicznej, gdzie serwowali hamburgery i różnego rodzaju ciastka, również bezglutenowe.

Kandydaci na studia najczęściej pytali o zasady rekrutacji, jak wygląda nauka na 1 roku, czy jest ciężko, czy trzeba się dużo uczyć i jakie przedmioty są.

Adrian Chyliński i Radosław Lichocki przyjechali z Mrągowa. Interesowały ich w szczególności dwa wydziały: Biologii i Biotechnologii oraz Nauki o Żywności.

- Raczej jesteśmy zdecydowani, żeby studiować w Olsztynie. Nie wiemy jeszcze jaki kierunek wybrać, ale mamy nadzieję, że zebrane dzisiaj informacje pomogą nam w podjęciu decyzji – mówią uczniowie. – Wydział Nauki o Żywności bardzo dobrze karmi i kto wie, może za rok to my będziemy karmić przyszłych studentów – śmieją się.

Damian Ligman z Pieniężna już od gimnazjum marzy, aby zostać lekarzem. Do Olsztyna ma najbliżej, ale nie wyklucza, że wybierze uczelnię medyczną w Warszawie lub Gdańsku.

- Jestem ambitny i uważam, że należy wykorzystywać swoje zdolności i umiejętności, aby pomagać drugiej osobie. Chciałbym w przyszłości zostać chirurgiem – mówi Damian.

Sabina Sokołowska z Morąga najbardziej interesowała się kierunkami humanistycznymi.

– Chciałabym studiować pedagogikę wczesnoszkolną i przedszkolną, a w przyszłości pracować z małymi dziećmi. Bardzo podoba mi się w Kortowie i chciałabym tutaj studiować – twierdzi Sabina.

Podczas Dnia Otwartego tegoroczni maturzyści mogli wysłuchać wykładów ekspertów z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży na temat wymagań maturalnych.

- Zwracamy uwagę m.in. na to jak rozwiązywać zadania, jakie najczęściej popełniane są błędy na testach i jak dysponować czasem na egzaminie – mówi Dorota Mościcka, egzaminator maturalny z biologii.

Kortowo podczas Dnia Otwartego odwiedziło kilka tysięcy osób. Organizatorem Dnia Otwartych Drzwi było Biuro ds. Studenckich.

Sylwia Zadworna