Prof. Wioletta Jaskólska pokieruje Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych

nowa dyrektor CEiIK prof. V. Jaskólska
Od września olsztyńskie Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych ma nowego dyrektora. Stanowisko to objęła dr hab. Wioletta Jaskólska, prof. UWM, artystka i wykładowczyni Instytutu Sztuk Pięknych UWM.

- Przez ostatnie pięć lat kierowałam Ośrodkiem Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku, więc praca w instytucji kultury nie jest mi obca. Decyzję o wystartowaniu w konkursie na stanowisko dyrektora CEiIK podjęłam po długim namyśle. Kierowanie tą znakomitą instytucją jest dla mnie kolejnym doświadczeniem i wyzwaniem. A ja lubię wyzwania, wręcz je kolekcjonuję (śmiech). A tak zupełnie serio, to z perspektywy gminnego ośrodka kultury można bardzo wiele zobaczyć. Na przykład, jak bardzo małym ośrodkom potrzebny jest silny, doświadczony partner do działań artystycznych i społecznych. Chcę, by pod moim kierownictwem taką rolę zaczął pełnić CEiIK – mówi nowa dyrektor.

Prof. Jaskólska chce się na początku skupić na działaniach standardowych: inwentaryzacja zasobów, określenie możliwości budżetowych, wytyczenie wspólnie z pracownikami priorytetów na przyszły rok, przygotowanie projektów do konkursów w Ministerstwie Kultury. Czy rola i funkcja CEiIK się zmieni?

- Owszem, chciałabym, aby tak było. Mój autorski program dla Centrum zatytułowałam „Partnerstwa, Pomosty, Przestrzenie”. Chcę się skupić na budowaniu sieci partnerstw z samorządami i sferą pozarządową. Chcę, aby wojewódzka instytucja kultury wspierała i inspirowała lokalne inicjatywy. Marzy mi się silny merytorycznie ośrodek kultury o zasięgu regionalnym, otwarty na badania nad kulturą regionu, budujący pomosty pomiędzy pozornie odległymi od siebie sferami, tworzący przestrzeń do współpracy i zwyczajnej, ludzkiej życzliwości – zdradza swoje plany prof. Jaskólska

Sztandarową imprezą organizowaną przez CEiIK są Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy poezję". W tym roku nie odbyły się z powodu pandemii koronawirusa. Dyrektor Jaskólska zapewnia, że za rok Spotkania na pewno się odbędą. Czy ich formuła pozostanie?

- Albo na dziedzińcu zamkowym, albo w przestrzeni wirtualnej, ale możecie być państwo pewni, że spotkamy się z piosenką poetycką. Na pewno formuła Spotkań trochę się zmieni. Mam wrażenie, że dotychczasowy model nieco pokrył się szlachetną patyną. A dla mnie poezja śpiewana to również energia, bunt, młodość, czasem chaos. I tym siłom chcę również dać przestrzeń na naszym festiwalu – dodaje dyrektor prof. Jaskólska i zapewnia, że kierując CEiIK z pracy ze studentami nie zrezygnuje.

- Nie ma mowy! Najwyżej będę trochę mniej sypiać i trochę szybciej chodzić – dodaje.

***

Wioletta Jaskólska pochodzi z Lidzbarka Warmińskiego. Studiowała na Wydziale Artystycznym WSP w Olsztynie i na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Pracuje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim na stanowisku profesora w Instytucie Sztuk Pięknych. Przewód kwalifikacyjny I stopnia w zakresie sztuk pięknych w dyscyplinie malarstwo odbyła w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Habilitację uzyskała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2010 roku. Od 1997 należy do ZPAP w Olsztynie. Współtwórczyni Grupy Malarskiej Exaequo. Kurator Pleneru Grunwald ART 2009, 2010, 2011. Kurator wielu wystaw młodych olsztyńskich twórców w Galerii LDK w Lidzbarku Warmińskim.

Nagrody i stypendia:

2002 - nagroda za malarstwo na wystawie WMRGiR, Gdańsk-Oliwa

2001 - stypendium Fonds d'Aide Aux Lettres Polonaises Independantes w Paryżu (stypendium  pobytowe we Włoszech)

2002 - stypendium Fondazione Giovanni Paolo II (stypendium pobytowe w Rzymie)

2004 - stypendium miasta Olsztyna

2004 - wyróżnienie w internetowym konkursie "Festiwal Sztuk Sacrum"

CEiIK to samorządowa instytucja kultury powołana do wspierania i animowania działalności kulturalnej w regionie. W obecnym kształcie funkcjonuje od 20002 r., organizując koncerty, spektakle, warsztaty, spotkania, szkolenia. Od prawie 50 lat organizuje znane w całym kraju Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”.

mah