Związek Kompozytorów Polskich świętuje w tym roku 50-lecie istnienia. Na miejsce specjalnej jubileuszowej konferencji zatytułowanej „Muzyka kobiet. Kobiety w muzyce” organizatorzy wybrali Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Konferencja potrwa od 9 do 11 września. To pierwsze tak prestiżowe spotkanie teoretyków muzyki w Olsztynie. Obrady toczą się w Starej Kotłowni - jednym z najbardziej reprezentacyjnych uniwersyteckich obiektów.
Jubileuszowy zjazd muzykologów wpisuje się również w obchody 50-lecia Instytutu Muzyki Wydziału Sztuki UWM. Do Olsztyna przyjechali muzykolodzy i teoretycy muzyki z ośrodków akademickich całej Polski.
- Udział w konferencji zgłosiło ok. 80 prelegentów, część z nich wystąpi online. Temat kobieta w muzyce pojawia się od zarania, można powiedzieć. Jest cały czas omawiany w różnych konfiguracjach począwszy od psychologicznych, poprzez kompozytorskie i wykonawcze. To prestiżowa konferencja i cieszę się, że odbywa się w Olsztynie. Wiele ośrodków zabiegało o jej organizację - podkreśla prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki UWM.
Jak zaznacza dr hab. Adam Mieczykowski, prof. UWM, dyrektor Instytutu Muzyki, wybór tematyki konferencji nie jest przypadkowy.
- Kobiety są znakomitymi interpretatorkami muzyki. Patrząc na obecne składy orkiestr symfonicznych widzimy, że kobiety dominują, czego jeszcze 20 lat temu nie widzieliśmy - mówi.
W programie konferencji zaplanowano 10 sesji. Muzykolodzy dyskutować będą o roli kobiet w muzyce w aspekcie historycznym, a także w czasach współczesnych. Referaty przedstawią postacie kobiet kompozytorek i wykonawczyń, ich twórczość i inspiracje.
- Pojawią się znakomici goście - m.in. prof. Marta Ptaszyńska, Anna Ignatowicz-Glińska, Ryszard Golianek. Będą również wykładowczynie z naszego instytutu - prof. Joanna Schiller-Rydzewska i adiunkt Iwona Dulisz z ciekawymi referatami. Czeka nas 3-dniowe bardzo interesujące spotkanie z kobietami, które tworzą, komponują i zmieniają dzisiejszą muzykę - dodaje prof. Mieczykowski.
Czy kobiety komponują muzykę inaczej niż mężczyźni? Na to pytanie prof. Błoński odpowiada zdecydowanie: Nie. Muzyka jest albo dobra, albo zła. Może w wykonaniach kobiet można odczuć więcej subtelności i miękkości wykonania? Myślę, że kobiety potrafią odtworzyć to ciepło i subtelność, które mają w sobie.
Podczas konferencji wręczono nagrody im. ks. prof. Hieronima Feichta, przyznawane młodym muzykologom i teoretykom muzyki. Zaprezentowano także bazę informacyjną o polskiej współczesnej twórczości kompozytorskiej Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Trzydniowe obrady zamknie koncert kameralny w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, na którym zaprezentowana zostanie twórczość współczesnych polskich kompozytorek: Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Anny Ignatowicz-Glińskiej i Bettiny Skrzypczak.
Konferencja odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Olsztyna oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Patronat medialny sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
mah