Wesele ptasząt - wyróżnione

Książka „Wesele ptasząt” pod redakcją prof. Zbigniewa Chojnowskiego" otrzymała wyróżnienia honorowe w plebiscycie WAWRZYN.

Książka „Wesele ptasząt. Piosenka mazurska” pod redakcją prof. Zbigniewa Chojnowskiego "za szczególne walory edytorskie i poznawcze otrzymała wyróżnienia honorowe w plebiscycie WAWRZYN - Literacka Nagroda Warmii i Mazur za rok 2013. Jej wydawca jest Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie.

Prof. Zbigniew Chojnowski jest kierownikiem Zakładu Literatury Współczesnej na Wydziale Humanistycznym UWM. Zajmuje się m.in. badaniem twórczości literackiej na Mazurach w XIX i XX wieku.

„Wesele ptasząt” to mazurska piosenka, którą w 1889 roku opublikował w czasopiśmie „Nowiny” Jan Karol Sembrzycki - mazurski badacz folkloru, człowiek pogranicza ewangelicko-katolickiego i niemiecko-polskiego. Swą tematyką i formą nawiązuje do mazurskiej tradycji utworów ptasich, która wywodzi się ze średniowiecza. Z tej samej tradycji czerpał Julian Tuwim w wierszu „Ptasie radio” i Jan Brzechwa w wierszu „Ptasie plotki”. Piosenka opowiada o ptasim weselu, które kończy się bójką. Poszczególnym ptakom autor(autorzy) przypisali ludzkie cechy.

Prof. Zbigniew Chojnowski na piosenkę natknął się kilka lat temu. Nie wiadomo, kto jest autorem słów. Nie wiemy także na jaką melodie „Wesele ptasząt” było śpiewane”. Te i inne mazurskie utwory o tematyce zwierzęcej zamierzał wydać drukiem.

- Tak się jednak nie stało, ale 3 lata temu z okazji urodzin Józefa Wilkonia BWA w Olsztynie postanowiło go uhonorować. Wiedząc, że mam przygotowany zbiór mazurskich utworów w porozumieniu ze mną zaproponowało Józefowi Wilkoniowi, aby jeden, który ukaże się w formie książkowej zilustrował. Wybrał „Wesele” – opowiada prof. Chojnowski.

Z połączenia satyrycznej ludowej treści i stojących na wysokim poziomie artystycznym ilustracji powstała książka, której szata graficzna to majstersztyk. Nic więc dziwnego, że zdobyła uznanie w oczach jury Wawrzynu.

Józef Wilkoń (ur. 12 lutego 1930) to polski ilustrator, malarz. Zilustrował ok. 200 książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce i kilkadziesiąt wydanych za granicą. Zajmuje się również scenografią i projektuje gobeliny. Inspiracją dla jego prac jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta.

Literacka Nagroda Warmii i Mazur "Wawrzyn" to nagroda przyznawana corocznie od 2005 r. przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Czytelniczego, działający przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Do konkursu zgłaszane są książki biograficznie, tematycznie lub twórczo związane z regionem. Laureata wyłania kapituła nagrody, powołana przez organizatora imprezy. Dodatkowo przyznawany jest też „Wawrzyn Czytelników”.

lek

w kategorii