Wernisaż w Galerii Rektorskiej

wernisaż w Galerii Rektorskiej
Wystawa plakatów studentów z pracowni multimediów prof. Antoniego Grzybka z Wydziału Sztuki zainaugurowała nową odsłonę galerii sztuki w Rektoracie. Wernisaż odbył się 24 czerwca.

W galerii można oglądać prace 12 studentów IV r. Instytutu Sztuk Pięknych. Uroczystego otwarcia dokonali rektor prof. Ryszard Górecki oraz prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki.

- Chociaż hasło wystawy było bardzo proste – 20 lat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – to prace nad finalnymi plakatami trwały pół roku. Na początku przebiegały z oporami, ponieważ studenci są przyzwyczajeni do innego rodzaju komunikatu, do tradycyjnej symboliki i metafory. Natomiast to współczesna forma sama kształtuje komunikat i przekaz. Każdy student wypowiedział się w inny sposób. Mamy plakat nawiązujący do wytwórni filmowej 20th Century Fox, jest plakat przedstawiający UWM jako wielką maszynę, w której każdy trybik musi pracować. Z zadania wywiązali się znakomicie – mówi prof. Antoni Grzybek.

Na wystawie swoje prace zaprezentowali m.in. Małgorzata Śpiewak, Ania Dębkowicz, Justyna Koszuba i Mariusz Żywica.

- Pokazujemy plakaty będące zaliczeniem przedmiotu multimedia. Temat trudny, trudno było znaleźć pomysł. Moja praca pokazuje uniwersytet jako nieprzerwanie, idealnie działającą wielką maszynę, jak szwajcarski zegarek – opowiada Mariusz.

- Wiszą tu dwie moje prace. Jedna typowo abstrakcyjna, gdzie postawiłam na kolor, a drugi plakat zainspirowany planami budowy, przedstawia plan domu. Chciałam pokazać, że UWM jest wielką rodziną – mówi Ania.

Prof. Benedykt Błoński, jeden z pomysłodawców utworzenia galerii w Rektoracie, tak uzasadnia jej powołanie:

- Dobrze byłoby, aby w Rektoracie, gdzie przebywa wiele ważnych osób, także z zagranicy, w miejscu, które odwiedza tylu petentów, bo przecież tyle biur tu funkcjonuje, powstała galeria rektorska. Galeria pokazująca, że Uniwersytet jest otwarty na kulturę i sztukę a także kształtuje świadomego odbiorcę współczesnej kultury.

Galeria w Rektoracie wpisuje się w obchody jubileuszu 20-lecia UWM oraz 10-lecia Wydziału Sztuki. Kolejny wernisaż w galerii rektorskiej zaplanowano za 2 miesiące. Kuratorką jest Joanna Kaczmarczyk z Wydziału Sztuki.

mah

w kategorii