"Warszawianka" i "Kortowo" zainaugurowały Studencki Wielosztuk Kulturalny

oba zespoły na scenie
Wspólny koncert dwóch studenckich zespołów pieśni i tańca zainaugurował 2. edycję olsztyńskiego festiwalu kultury studenckiej. Na scenie filharmonii olsztyńskiej 28 kwietnia zaprezentowały się "Warszawianka" i "Kortowo".

Wielosztuk to festiwal kultury studenckiej, organizowany przez Akademickie Centrum Kultury UWM. Jego ideą jest prezentacja zespołów artystycznych działających w różnych ośrodkach akademickich w Polsce oraz zespołów z zagranicy. Pierwsza edycja odbyła się w 2016 r. Drugą, po kilkuletniej przerwie zainaugurował28 kwietnia koncert w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Na scenie zaprezentowały się Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Oba zespoły łączą więzy przyjaźni. "Kortowo" występowało przed społecznością Uniwersytetu Warszawskiego, a w tym roku "Warszawianka" przyjechała z rewizytą do Olsztyna.

Na ponad dwugodzinny występ złożyły się tańce i pieśni kujawskie, rzeszowskie, podlaskie, spiskie, sądeckie opoczyńskie i warmińskie.

Pierwsza część koncertu należała do gości."Warszawianka" rozpoczęła mazurem ze Strasznego Dworu" Moniuszki a zakończyła niespodzianką - wiązanką pieśni i tańców cygańskich, w których tancerki zaprezentowały się w szczególnie efektownych, barwnych strojach.

W drugiej części wystąpiło "Kortowo". Zespół oprócz numerów dobrze znanych publiczności przygotował 2 premiery - "Sądeckie wirowanie", czyli folklor Lachów Sądeckich (pieśni i tańców tego regionu zespół nie miał dotychczas w repertuarze) oraz obrazek "Baw się razem z nami" z muzyką i piosenkami przełomu lat. 60. i 70. Tę suitę zespół zadedykował pamięci zmarłego w ubiegłym roku prof. Wojciecha Budzyńskiego, wieloletniego opiekuna i przyjaciela "Kortowa".

Muzyczna podróż sentymentalna spodobała się publiczności, bo szlagier "Upływa szybko życie" który na zakończenie koncertu zaśpiewały wspólnie oba zespoły, nuciła z nimi cała sala, nie szczędząc artystom braw.

Tegoroczna edycja Wielosztuku wpisuje się w obchody jubileuszu 20-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

- Dzisiejszy koncert jest jedną z wielu imprez jubileuszowych. Zapraszam państwa na kolejne, a już dziś zapraszam wszystkich za rok na koncert z okazji 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Kortowo" - zwrócił się ze sceny prof. Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, witając publiczność, wypełniającą salę niemal do ostatniego miejsca.

W maju przed olsztyniakami dwie imprezy Wielosztuku. Na rynku Starego Miasta wspólny koncert zagrają Akademicka Orkiestra Dęta UWM oraz Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej a miłośnicy teatru obejrzą spektakl teatru Kloszart.

mah

Organizatorzy koncertu: Akademickie Centrum Kultury UWM, Fundacja im. Mariana Oczapowskiego

Współorganizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury, Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego

Patronat Honorowy: JM Rektor UWM prof. Ryszard J. Górecki, Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz