"Warmińskie żurawie" już przyleciały do parku

Przy wejściu do olsztyńskiego Parku Centralnego od strony ul. Pieniężnego od niedawna można podziwiać rzeźbę „Warmińskie żurawie" - dzieło dr. Izydora Borysa - wybitnego olsztyńskiego rzeźbiarza z Wydziału Sztuki UWM.

Kompozycja "Warmińskie żurawie" dr. Izydora Borysa z Wydziału Sztuki UWM to realizacja jednego z postulatów Budżetu Obywatelskiego Olsztyna. Jej usytuowanie w przestrzeni Olsztyna, prawie naprzeciw Wydziału Sztuki,  jest jednym z elementów meblowania miasta. W pobliżu rzeźby pojawi się jeszcze m.in. roślinność uzupełniająca .

- Rzeźba ma upiększyć tę przestrzeń, ma służyć wszystkim mieszkańcom Olsztyna i turystom odwiedzającym nasze miasto. Ma być nowym punktem na mapie turystycznej Olsztyna. Ta kompozycja symbolizuje piękno przyrody naszego regionu - wyjaśnia Elżbieta Fabisiak inicjatorka ustawienia rzeźby.

Pomysł ustawienia w Olsztynie takiej rzeźby doskonale wpisuje się w tradycję tego rodzaju sztuki w Olsztynie. W różnych miejscach można podziwiać prace m.in. Balbiny Świtycz-Widackiej, Bolesława Marschalla czy Wiesława Kaczmarka.

Istotna jest również postać autora rzeźby, Izydora Borysa. Jego dzieła znajdują się m.in. w Nowym Jorku, na lotnisku w Szymanach, a we wrześniu 2018 roku przed katedrą św. Jakuba odsłonięto popiersie ks. Adalberta (Wojciecha) Zinka.

Osiedlowa propozycja umieszczenia "Warmińskich żurawi" w przestrzeni miejskiej była jedną z najpopularniejszych w VII edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Fot. Janusz Pająk, źródło: UM Olsztyna