Warmińskie kujawiaki najlepsze

Kto w stolicy Warmii najlepiej tańczy mazura lub kujawiaka? Oczywiście pary z Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo”.

W miniony weekend (21-22.07.) w Olsztynie podczas XXIII Międzynarodowych Olsztyńskich Dni Folkloru „Warmia 2018” odbył się XXVIII Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich. Wzięło w nim udział, aż 5 par z Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wszystkie pary rywalizowały w studenckiej kategorii V, Alicja i Michał w VA pozostałe pary w VB. Ich rywalizacja zakończyła się dużym sukcesem.

Alicja Wojciechowska (zarządzanie) i Michał Baran (absolwent licencjatu na filologii angielskiej) zajęli 1. miejsce w kategorii VA. Martyna Staniec i Szymon Bialik (absolwenci prawa) uplasowali się na 1. miejscu w kategorii VB i jednocześnie uzyskali awans do klasy A. Teraz na kolejnym turnieju będą tańczyć razem z Alicją i Michałem, naszymi Vice Mistrzami Polski w kategorii V.

Karolina Jarmulska i Krzysztof Osojca (od października dopiero będą studiować na UWM) stanęli również na podium zajmując 3. miejsce w kategorii VB. Paulina Rajchenbach (pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna) i Daniel Ruminkiewicz (prawo) zajęli 4. miejsce, a Urszula Giers (pedagogika wczesnej edukacji) i Kacper Mikołajczyk (energetyka) zamknęli miejsca finałowe w tej samej kategorii plasując się na 5. pozycji.
W kategorii V, w której tańczyli Kortowiacy trzeba było zatańczyć 4 tańce: krakowiaka, oberka, kujawiaka i mazura. Wszystkie pary tańczyły jednocześnie a komisja konkursowa oceniła. Tańce ludowe tańczone na turniejach różnią się od tych znanych z estrad czy z imprez tanecznych. Obowiązkowa jest w nich muzyka i krok typowy dla danego tańca. Natomiast układ choreograficzny jest dowolny. Dlatego mazur czy polonez turniejowy będzie się różnić od towarzyskiego, bo każda para będzie go tańczyć po swojemu.

Sukces „Kortowiaków” nie jest przypadkowy. W podobnym konkursie - Ogólnopolskim konkursie tańców polskich „O Królewskie Koło” w Kole. woj. wielkopolskie, który odbył się latem ubiegłego roku para Alicja Wojciechowska i Michał Baran zajęła pierwsze miejsce, a para Martyna Staniec i Szymon Bialik (absolwenci prawa) - miejsce drugie.

Gratulujemy sukcesów, cieszymy się bardzo z osiągnięć naszych reprezentantów i czekamy na kolejne sukcesy. Najbliższy turniej już w Gdańsku - we wrześniu, tuż po powrocie zespołu z festiwalu w Portugalii.

lek

w kategorii