VI olsztyńska wystawa dalii

dalia
Dwieście odmian dalii, a jedna piękniejsza od drugiej, wystawiło 7 wystawców na VI Olsztyńskiej wystawie dalii.

VI Olsztyńska wystawa dalii odbyła się, jak zwykle, w ogrodzie doświadczalnym UWM. Na tegorocznej wystawie pojawiło się 7 wystawców, nieco mniej niż w poprzednich latach, za to odmian tego królewskiego kwiatu zaprezentowali więcej. Rekordzistą był Stanisław Zaręba z Rakowic pod Lubawą, którego dalie stanowiły 40% wystawy.

Tradycyjnie już można było podziwiać na niej także dalie z uniwersyteckiej kolekcji, których było ok. 300 odmian. Jej założycielką i opiekunką jest mgr Teresa Jagielska z Katedry Fizjologii Genetyki i Biotechnologii Roślin organizatorka wystaw dalii.

- Tegoroczne słoneczne i upalne lato sprzyjało tym kwiatom. I jeśli były należycie podlewane - odpłacały ogrodnikom pięknem – zapewnia organizatorka.

Na wystawie można było podziwiać m.in. dalię o nazwie Olsztyn. Ma ona duży, różowy kwiat zakończony złotymi strzałkami. Wyhodował ją i podarował UWM w 2016 r. Stanisław Lipień z Ptaszkowa koło Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku.

- Pracowałem nad nią 2 lata – wyjaśnia hodowca.

Ten hodowca zamieszkały 10 km od granicy z Czechami podarował ją UWM przez sentyment. W Olsztynie przed ponad pół wiekiem zobaczył pierwszą wystawę dalii i tak się jego miłość do tych kwiatów zaczęła. Obecnie ma w swoim ogrodzie ok. 800 odmian dalii.

Tym razem wspólnie z Józefem Niesiorem z Gutkowa ufundował nagrody za ekspozycję wystawy. Wygrał debiutant Stanisław Zaręba. Na drugim miejscu znalazł się Zbigniew Legat z Orzechowa, a trzecie miejsce zajęli Ada i Krzysztof Hermanowicz z Olsztyna.

- Najwięcej głosów publiczności uzyskała natmiast odmiana Emory Paul z uprawy Stanisława Zaręby z Rakowic. Jest to odmiana dekoracyjna o dużych kwiatach, których średnica dochodzi do 25 cm, a kolor to głęboki róż wpadający w fiolet. Drugie miejsce otrzymała odmiana Myrtle's Folly z uprawy Grażyny Sadłowskiej i Władysława Żarnowskiego z Olsztyna. Jest to odmiana jeleniorożna o środku żółtym, a płatkach różowych. Wielkość kwiatu 15 do 20 cm. Miejsce trzecie przypadło odmianie Penhill Watermelon z uprawy Ady i Krzysztofa Hermanowicz. Jest to odmiana półkaktusoawa o kolorze żółto- łososiowym. Wielkość kwiatu do 20 cm. Wyróżnione przez publiczność zostały jeszcze następujące odmiany: odmiana Cornel typu kulistego okolorze głębokiej czerwieni z ogrodu Zbigniewa Legata z Orzechowa, odmiana Hale Bopp, żółta, jeleniorożna z ogrodu Mieczysława Szuwarskiego z Olsztyna, odmiana Apelsini Sniega, gwieździsta, żółto-pomarańczowa o biało zakończonych płatkach z ogrodu Barbary i Stanisława Janiszewskich z Olsztyna, odmiana Show'n Tell, jeleniorożna, pomarańczowo-czerwona z żółtymi końcami płatków płatkach. Publiczność w tym roku preferowała odmiany o dużych kwiatach, a jeżeli chodzi o typ kwiatu to najwięcej odmian jeleniorożnych - opowiada Teresa Jagielska.

VI Olsztyńska wystawa dalii odbyła się w dniach 8-9 września w Kortowie w szklarni Wydziału Biologii i Biotechnologii. Zorganizowała ją Katedra Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin na Wydziale Biologii i Biotechnologii. Bezpośrednim organizatorem wystawy była mgr Teresa Jagielska, wspomagana przez dr Sylwię Okorską, Alinę Szarejko, Elżbietę Wilińską z WBiB oraz Michała Walukiewicza-Duszę.studenta III roku Biologii Medycznej  O wsparcie promocyjne i reklamowe zadbali: Jan Jastrzębski, Łukasz Paukszto i prof. Stanisław Czachorowski. Przygotowanie warsztatów na wystawie: Beata Płoszaj-Witkowska, Iwona Pauk, Magda Pitura oraz S. Czachorowski. Dorota Słomińska z Ośrodka Dydaktyczno-Doświadczalnego oraz Grzegorz Dzienis pracowali przez całą wystawę przy konkursie publiczności i prezentacji Ogrodu Dydaktyczno-Doświadczalnego. W utrzymaniu kolekcji dalii pomogała moja wolontariuszka Karina Ignatowicz, pracownicy oraz praktykanci z Ośrodka Dydaktyczno-Doświadczalnego. W przygotowaniu wystawy i w jej trakcie pomagła jako wolontariusz Barbara Lipińska.

- Dziękuję również za dużą pomoc i wsparcie mojej córce Joannie oraz jej mężowi Andresowi - dodaje orgnizatorka.

Wystawę obejrzało ok. 800 osób.

lek