V Bieg Uniwersytecki dla Niepodległej

Ponad 260 zawodników wzięło udział w V Biegu Uniwersyteckim. Była to najgorętsza rywalizacja ze wszystkich dotychczasowych.

W gorące sobotnie południe sportowym zacięciem mogły, jako pierwsze wykazać się dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Rywalizowały na dystansie jednego okrążenia po kortowskim stadionie - 400 metrów. Dolna granica wieku była jednak płynna i swoją obecność mogły zaznaczyć również młodsze dzieci, wspomagane przez rodziców. Najmłodszy uczestnik dziecięcej rywalizacji miał rok i pokonał stadion w wózku, dzięki pomocy swojej mamy. Każde dziecko, spośród 87 biorących udział w wydarzeniu, otrzymało pamiątkowy medal, który dla wielu z pewnością jest pierwszą nagrodą na sportowej drodze.

Przed właściwym startem na dystansie 10 km, zaprezentowała się grupa Endorfina, działająca przy uniwersyteckim AZS-ie, w pokazie salsy. Zadbano też o ochłodę tego gorącego południa, w postaci zraszacza rozstawionego na murawie. Sygnał do startu dał prof. dr hab. Ryszard Jerzy Górecki, rektor UWM który w kilku słowach dodał sportowcom otuchy przed rozpoczęciem biegu.

Na trasie były umieszczone 3 punkty pomiaru czasu pośredniego z możliwością ochłodzenia się i dostarczenia płynów. W trakcie biegu sprawnie funkcjonowało miasteczko “Lekkoatletyka dla każdego” z 6 stanowiskami do różnych ćwiczeń lekkoatletycznych. Każde dziecko mogło sprawdzić tam swoje siły, a po pomyślnym przejściu zadań otrzymywało pamiątkowy dyplom. Swoje stanowisko rozstawiło także I Liceum Ogólnokształcące z Olsztyna, którego przedstawiciele prowadzili naukę pierwszej pomocy dla chętnych.

Pierwszym zawodnikiem, który dotarł do linii mety był Wojciech Kopeć z Olsztynka. Kończąc bieg z czasem 33.04 min. pobił ubiegłoroczny rekord Biegu Uniwersyteckiego. Zwycięzca jest maratończykiem.

- Sześć dni wcześniej rywalizowałem na Wyspach Owczych w swoim sztandarowym dystansie. Biegową przygodę zaczynałem 18 lat temu, na dystansach 1500 m – 5000 m jako junior młodszy -  wyznał zwycięzca.

Dzień po starcie w Kortowie uczestniczył w iławeckim biegu o Puchar Brico Marche.

Kolejnym zawodnikiem na mecie był Paweł Pszczółkowski, który przez całą trasę podejmował rywalizację ze zwycięzcą, ulegając jednak na ostatnim podbiegu. Ulubionym dystansem tego zawodnika jest 5 km, do którego jest najlepiej przygotowany. Zaczynał 12 lat temu w AZS-ie, teraz jest także trenerem i tworzy potężny “Team Pszczółkowski” łączący wielu olsztyńskich biegaczy.

Jako 3. dotarł Konrad Nosarzewski, powtarzając swoją lokatę na mecie z zeszłego roku.

W kategorii kobiet jako pierwsza dobiegła Magdalena Trzeciak, studentka UWM, kończąc z wynikiem 39.03 min. Zaledwie 44 sekundy po zwyciężczyni, na metę dotarła Mariola Sudzińska, zajmując 2. miejsce wśród kobiet. Trenuje od 3 lat. Jako ulubiony dystans podała 5-10 km.

- Od swojego udziału w Biegu Uniwersyteckim oczekiwałam lepszego wyniku. Najwyższą dyspozycję wydolnościową planuje jednak osiągnąć na biegu tegorocznego lata w Gdyni – zdradziła.

Trzecie miejsce zajęła Marta Stańczuk z Team Kopeć.

Najmłodsi uczestnicy biegu mieli po 16 lat, natomiast najstarszy zawodnik biorący udział w tegorocznej imprezie to Bogdan Sokalski z Olsztyna w wieku 68 lat.

W biegu wzięło udział ponad 260 sympatyków lekkoatletycznej rywalizacji. Nie zarejestrowano informacji o problemach medycznych na trasie, mimo trudnych warunków pogodowych. Organizatorem biegu było Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UWM oraz Klub Sportowy AZS.

Agata Wielkopolan, studentka

Najlepszy student UWM