V Bieg Uniwersytecki dla Niepodległej

Ponad 260 zawodników wzięło udział w V Biegu Uniwersyteckim. Była to najgorętsza rywalizacja ze wszystkich dotychczasowych.

W gorące sobotnie południe sportowym zacięciem mogły, jako pierwsze wykazać się dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Rywalizowały na dystansie jednego okrążenia po kortowskim stadionie - 400 metrów. Dolna granica wieku była jednak płynna i swoją obecność mogły zaznaczyć również młodsze dzieci, wspomagane przez rodziców. Najmłodszy uczestnik dziecięcej rywalizacji miał rok i pokonał stadion w wózku, dzięki pomocy swojej mamy. Każde dziecko, spośród 87 biorących udział w wydarzeniu, otrzymało pamiątkowy medal, który dla wielu z pewnością jest pierwszą nagrodą na sportowej drodze.

Przed właściwym startem na dystansie 10 km, zaprezentowała się grupa Endorfina, działająca przy uniwersyteckim AZS-ie, w pokazie salsy. Zadbano też o ochłodę tego gorącego południa, w postaci zraszacza rozstawionego na murawie. Sygnał do startu dał prof. dr hab. Ryszard Jerzy Górecki, rektor UWM który w kilku słowach dodał sportowcom otuchy przed rozpoczęciem biegu.

Na trasie były umieszczone 3 punkty pomiaru czasu pośredniego z możliwością ochłodzenia się i dostarczenia płynów. W trakcie biegu sprawnie funkcjonowało miasteczko “Lekkoatletyka dla każdego” z 6 stanowiskami do różnych ćwiczeń lekkoatletycznych. Każde dziecko mogło sprawdzić tam swoje siły, a po pomyślnym przejściu zadań otrzymywało pamiątkowy dyplom. Swoje stanowisko rozstawiło także I Liceum Ogólnokształcące z Olsztyna, którego przedstawiciele prowadzili naukę pierwszej pomocy dla chętnych.

Pierwszym zawodnikiem, który dotarł do linii mety był Wojciech Kopeć z Olsztynka. Kończąc bieg z czasem 33.54 min. pobił ubiegłoroczny rekord Biegu Uniwersyteckiego. Zwycięzca jest maratończykiem.

- Sześć dni wcześniej rywalizowałem na Wyspach Owczych w swoim sztandarowym dystansie. Biegową przygodę zaczynałem 18 lat temu, na dystansach 1500 m – 5000 m jako junior młodszy -  wyznał zwycięzca.

Dzień po starcie w Kortowie uczestniczył w iławeckim biegu o Puchar Brico Marche.

Kolejnym zawodnikiem na mecie był Paweł Pszczółkowski, który przez całą trasę podejmował rywalizację ze zwycięzcą, ulegając jednak na ostatnim podbiegu. Ulubionym dystansem tego zawodnika jest 5 km, do którego jest najlepiej przygotowany. Zaczynał 12 lat temu w AZS-ie, teraz jest także trenerem i tworzy potężny “Team Pszczółkowski” łączący wielu olsztyńskich biegaczy. 

Jako 3. dotarł Konrad Nosarzewski, powtarzając swoją lokatę na mecie z zeszłego roku.

W kategorii kobiet jako pierwsza dobiegła Magdalena Trzeciak, studentka UWM, kończąc z wynikiem 39.03 min. Zaledwie 44 sekundy po zwyciężczyni, na metę dotarła Mariola Sudzińska, zajmując 2. miejsce wśród kobiet. Trenuje od 3 lat. Jako ulubiony dystans podała 5-10 km.

- Od swojego udziału w Biegu Uniwersyteckim oczekiwałam lepszego wyniku. Najwyższą dyspozycję wydolnościową planuje jednak osiągnąć na biegu tegorocznego lata w Gdyni – zdradziła.

Trzecie miejsce zajęła Marta Stańczuk z Team Kopeć.

Najmłodsi uczestnicy biegu mieli po 16 lat, natomiast najstarszy zawodnik biorący udział w tegorocznej imprezie to Bogdan Sokalski z Olsztyna w wieku 68 lat.

W biegu wzięło udział ponad 260 sympatyków lekkoatletycznej rywalizacji. Nie zarejestrowano informacji o problemach medycznych na trasie, mimo trudnych warunków pogodowych. Organizatorem biegu było Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UWM oraz Klub Sportowy AZS.

Agata Wielkopolan, studentka

 

Wyniki

Najlepszy student UWM

Dariusz Reginia Mrągowo, AZS UWM Olsztyn

Najlepsza studentka UWM

Magdalena Trzeciak, Olsztyn, AZS UWM Olsztyn

Najlepszy pracownik UWM

Bogumił Krupiński

Olsztyn, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT/ Wydział Humanistyczny UWM

Najlepsza pracownica UWM

Anna Goździejewska, Tomaszkowo, Wydział Nauk o Środowisku UWM

Pozostałe wynik na: https://superczas.pl/userfiles/events/174/open.pdf

 

w kategorii