#UWMedialni na Ogólnopolskiej Konferencji Kół Medialnych

Studenckie Koło Medioznawcze #UWMedialni, najmłodsze na Wydziale Humanistycznym, na początku czerwca wzięło udział w pierwszej Ogólnopolskiej Konferencji Kół Medialnych w Lublinie. Reprezentantem zespołu z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM był Marcin Jabłoński.

Konferencja odbyła się na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS, a jej organizatorem było Koło Naukowe Medialno-Popkulturowe „Produktywni”. Skierowano ją do wszystkich studenckich kół naukowych w Polsce, które w swojej działalności poruszają aspekty mediów i komunikacji społecznej. Obok koła #UWMedialni wzięły w niej udział: Koło Naukowe Awangardystów UŁ, Koło Naukowe Praw Człowieka i Obywatela UJ, Koło Naukowe Prawa Własności Intelektualnej, Mediów i Internetu UwB, a także Studenckie Koło Dziennikarskie i Koło Naukowe Public Relations z UMCS. Wydarzenie składało się z 12 paneli tematycznych, podczas których prelekcje wygłaszali zarówno teoretycy, jak i praktycy mediów, działacze społeczni oraz studenci.

– Spotkanie miało poniekąd charakter święta kół naukowych, skupionego na ich integracji – mówi Marcin Jabłoński, student III roku dziennikarstwa na UWM. Za jedne z ciekawszych paneli uznaje spotkanie z działaczem społecznym Dawidem "Rybą" Reją, który opowiadał o łatwości realizacji swoich pasji przy projektach społecznych, czy wykład prof. Agnieszki Demczuk z UMCS, która przedstawiała różne sposoby radzenia sobie z dezinformacją.

Marcin Jabłoński (po prawej) z Dawidem Reją (Fot. Marcin Jabłoński)

– Szczególnymi punktami konferencji były momenty, gdzie wszyscy reprezentanci kół mogli przedstawić swoje organizacje oraz wypracować plany przyszłej współpracy. Dla koła #UWMedialni było to o tyle istotne, że stanowiło pierwszą okazję do ukazania swojej działalności w skali krajowej – opowiada Marcin Jabłoński.

Studenckie Koło Medioznawcze #UWMedialni działa formalnie od końca lutego 2022 roku przy Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Obecnie liczy około dwudziestu członków. Z ich inicjatywy w połowie maja na Wydziale Humanistycznym odbyło się spotkanie z Michałem Mańkowskim, redaktorem naczelnym, dyrektorem operacyjnym i członkiem zarządu w Grupie Natemat.pl.

– Mimo niespełna trzech miesięcy istnienia koła posiadamy na swoim koncie pierwsze inicjatywy i realne działania. Prócz nich pokazaliśmy organizacjom studenckim z Lublina, Krakowa czy Łodzi, że mamy pomysły na nowe działania, które wprowadzamy w życie i chcemy to robić także we współpracy z organizacjami z innych uczelni – dodaje Marcin Jabłoński.

Każdy reprezentant koła prócz wiedzy i nowych doświadczeń, przywiózł z Lublina pamiątkową statuetkę. Na stronie Studenckiego Koła Medioznawczego #UWMedialni na Facebooku wciąż dostępne są relacje z poszczególnych paneli konferencyjnych.

– Cieszymy się z zaproszenia na to spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje wydarzenia. Być może uda się nam kiedyś spotkać w Kortowie – mówi dr Martyna Siudak z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, która wraz z dr Dominiką Myślak sprawuje opiekę merytoryczną nad kołem #UWMedialni.

Źródło: Studenckie Koło Medioznawcze #UWMedialni

Zdjęcie główne: fot. Kacper Kowalczyk