UWM pomaga Ukrainie

studenci segregują dary
Cztery duże busy wypełnione po sam sufit darami dla walczącej Ukrainy pojechały w nocy z wtorku na środę (z 1 na 2 marca) do Lwowa. To plon zbiórki, którą zorganizował samorząd studencki UWM.

Studenci UWM potrzebowali niewiele czasu, aby zareagować na rosyjską agresję na kraj naszych sąsiadów.

- Już w czwartek rano (24.02.) wiele osób mówiło, że trzeba coś zrobić, aby pomóc Ukraińcom. Wieczorem decyzja zapadła: organizujemy zbiórkę darów – opowiada Bartosz Prusik, student 2. r. prawa, członek Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM.

Samorząd studencki niezwłocznie założył więc na swej stronie internetowej zakładkę RUSS (https://russ.uwm.edu.pl/pomagam), na której można uzyskać wszelkie potrzebne informacje w sprawie pomocy. Te wskazówki znalazły się też na profilu RUSS na Facebooku i innych portalach społecznościowych. Równolegle do zbiórki produktów, ogłosił także zrzutkę finansową na portalu: https://zrzutka.pl/cr2h3a/. Oprócz tego każdy z członków i współpracowników RUSS zachęcał do niesienia pomocy wszystkich, z którymi miał kontakt na zajęciach i poza nimi.

- Odzew przeszedł nasze oczekiwania. Odpowiedzieli nie tylko studenci i pracownicy Uniwersytetu, ale także ludzie z Olsztyna i dalszych miejscowości. Nikt nie omawiał, nikt nie poddawał w wątpliwość sensu tego, co robimy. Wszyscy podchodzili ze zrozumieniem, a wielu samorzutnie pytało, co jeszcze może dać, zrobić, w czym pomóc - informuje dalej Bartek.

Dary, głownie środki opatrunkowe, środki medyczne, higieniczne RUSS zbierał i zbiera na wydziałac, w bibliotece, DS-ach i wielu innych miejscach. Centralny magazyn stanowi DS 10. Dary, które do niego trafiły zajęły wszystkie pomieszczenia na jednym piętrze. RUSS przyjmował je do godz. 16 we wtorek. Po tej godzinie zaczęła się trwająca do późnej nocy segregacja i pakowanie.

- W dostarczaniu darów i ich porządkowaniu pomagali nam studenci - wolontariusze. Dzięki grupie na FB, którą utworzyliśmy, mogliśmy ustalać dyżury, przekazywać informacje i panować nad akcją, co z powodu jej szybkiego rozrastania się, było sporym wyzwaniem. Dużo pomogli nam wolontariusze z Collegium Medicum, którzy bez trudu rozpoznawali, z czym mają do czynienia i wszelkie medykamenty i sprzęt medyczny umiejętnie segregowali - opowiada Bartek.

Środki medyczne, długoterminowe artykuły spożywcze, artykuły higieniczne i środki czystości wypełniły po sam sufit 4 busy. W nocy w olsztyńskim konwoju liczącym w sumie 9 pojazdów ruszyły do Lwowa. Wrócą z uchodźcami. Niezależnie od darów, na konto studenckiej zbiorki pieniężnej darczyńcy wpłacili ponad 40 tys. zł. Część z tych pieniędzy została przeznaczona na uzupełnienie sprzętów medycznych.

Konwój pojechał i co dalej?

- Dalej zbieramy dary i wpłaty na pomoc Ukraińcom – mówi Bartek.

Wolontariusze, którzy chcą pomóc przy zbiórkach, proszeni są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego: https://tiny.pl/9l36l.

Zbiórka darów to nie jedyna forma pomocy dla ofiar wojny na Ukrainie zainicjowana na UWM. Fundacja „Żak” zarządzająca uniwersyteckimi akademikami i stołówkami przygotowała dla uchodźców 35 miejsc w akademikach, wraz z wyżywieniem.

- Jeśli będzie trzeba - to wygospodarujemy więcej - zapewnia Cezary Kurowski, prezes „Żaka”.

Z tej formy pomocy korzysta od środy rano matka ze Lwowa z 2 małych dzieci.

- W nocy z poniedziałku na wtorek miało do nas dotrzeć starsze małżeństwo. Niestety, droga okazała się dla nich zbyt trudna. Kobieta po drodze bardzo poważnie zachorowała i w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Mamy nadzieję, że powróci do zdrowia. Zaopiekujemy się każdym, kto do nas trafi - zapewnia Wioleta Ustyjańczuk, rzeczniczka prasowa UWM.

Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji "Empatia" uruchomił dodatkowe godziny dyżurów dla wszystkich studentów, studentek oraz pracowników UWM pochodzących z Ukrainy, którzy potrzebują natychmiastowego oraz bezpłatnego wsparcia psychologicznego. Osoby potrzebujące wsparcia proszone są o kontakt: empatia@uwm.edu.pl
Wydział Nauk Społecznych 2 marca organizuje webinarium „Wojna – zagrożenie – kryzys. Jak być skutecznym w pomaganiu?”. Webinarium odbędzie się on-line na platformie MS Teams o godz. 18.00 Kod zespołu: kll1oul

Jego program można sprawdzić tutaj à https://tiny.pl/94mr1

Wydział Sztuki od 4 marca zamierza z kolei rozpocząć cykl koncertów, recitali, wystaw, różnego rodzaju prezentacji, aby okazać wsparcie Ukrainie - piszą organizatorzy.

lek

w kategorii