UWM podpisał porozumienie z firmą Budimex

rektor prof. R. Górecki podpisuje porozumienie
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i firma Budimex 31 marca podpisały umowę o rozpoczęciu budowy siedziby wydziałów Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych. Zgodnie z harmonogramem prace rozpoczną się w połowie kwietnia.

Podpisane 31 marca porozumienie kończy wieloletni czas niedogodności pracowników i studentów wydziałów Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji, którzy zajęcia odbywali w różnych obiektach rozproszonych w Kortowie i w mieście. Rozpoczęcie budowy kilkakrotnie było też przesuwane, ponieważ firmy startujące w przetargu odwoływały się od wyników konkursu. Ostatecznie przetarg na budowę wygrała firma Budimex, która dla UWM wybudowała m.in. Centrum Nauk Humanistycznych.

Porozumienie o rozpoczęciu budowy podpisali ze strony UWM rektor prof. Ryszard Górecki oraz pełniący obowiązki kanclerza mgr Andrzej Góźdź. Firmę Budimex reprezentowali Mariusz Hurylski, dyrektor rejonu oraz Andrzej Sowa, dyrektor ds. handlowych. Zgodnie z ustaleniami uczelnia przygotuje plac budowy w ciągu 14 dni od daty podpisania umowy.

- Z naszej strony prace przygotowujące teren budowy będą przebiegały normalnie, bez  zakłóceń. W tej chwili kończy się przeprowadzka Wydziału Prawa i Administracji z dotychczasowej siedziby w tzw. inkubatorze przy ul. Warszawskiej. Prawdopodobnie w inkubatorze Budimex urządzi biuro budowy a potem zostanie on rozebrany - wyjaśnia mgr Andrzej Góźdź.

Budimex zaoferował się wybudować siedzibę dla WPiA oraz WNS za 66 mln zł. UWM otrzymało 10 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pozostałą kwotę uczelnia musi zdobyć we własnym zakresie. Rektor prof. R. Górecki planuje po przeniesieniu do Kortowa Wydziału Nauk Społecznych z budynku przy ul. Żołnierskiej i Studium Języków Obcych z ul. Obrońców Tobruku sprzedaż zwolnionych obiektów. W ten sposób Uniwersytet chce uzyskać środki na budowę.

Zgodnie z planem nowa siedziba WPiA oraz WNS zostanie ukończona w 2023 r. Projekt budynku przygotowało biuro architektoniczne „Sosak i Sosak Projekt” olsztyńskiego architekta Stanisława Sosaka. Dokumentację budowlaną zgodnie z wcześniejszą koncepcją architektoniczną opracowało biuro „Pracopol” Usługi Projektowe Jacek Dobielski z Mrągowa.

mah