UWM podjął współpracę z firmą Zortrax

od lewej: Rafał Tomasik i Ryszard Górecki podpisują umowę o współpracy
Olsztyńska firma Zortrax oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski podpisały porozumienie (11.01.) dotyczące długofalowej współpracy.

Współpraca ta będzie polegać na prowadzeniu wspólnych badań, uruchamianiu programów stażowych dla studentów, transferze wiedzy oraz organizacji wydarzeń naukowo-technicznych.

Porozumienie ze strony UWM podpisał prof. Ryszard Górecki, rektor UWM, a ze strony Zortraxu Rafał Tomasiak, jego prezes. Jest to pierwsza tak szeroko zakrojona współpraca pomiędzy firmą działającą w sektorze druku 3D a uczelnią wyższą w Polsce.

Jakie korzyści z tego porozumienia będzie mieć UWM i studenci?

- Odniesiemy wiele korzyści - informuje prof. Ryszard Górecki, rektor UWM. - Po pierwsze, nasi pracownicy naukowi we współpracy z pracownikami Zortraxu będą prowadzić badania naukowe dotyczące regionu i kraju. Po drugie, nauczyciele akademiccy i studenci będą mogli odbywać w tej firmie staże podnoszące ich wiedzę i umiejętności. Po trzecie, liczę na uruchomienie z Zortraxem kształcenia dualnego podobnego do tego, które realizujemy już z innymi firmami – wylicza rektor.

Czego po współpracy z UWM spodziewa się Zortrax?

- Będziemy prowadzić projekty dotyczące wykorzystania druku 3D w medycynie, weterynarii i w teleinformatyce. Będziemy również wspólnie badać nowe materiały do druku 3D, korzystając z bazy naukowej i wiedzy naukowców UWM – wyjaśnia Rafał Tomasiak. Prezes liczy także na pozyskanie spośród studentów, którzy będą odbywać staże w jego firmie, nowych zdolnych pracowników. Propozycją kształcenia dualnego jest bardzo zainteresowany.

Jak informuje prof. Ryszard Górecki, porozumienie będą realizować wydziały: Nauk Technicznych, Matematyki i Informatyki oraz Geodezji Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa. Firma Zortrax w prezencie na dobry początek współpracy podarowała UWM drukarkę M200, od której zaczęła się jej światowa kariera.

W uroczystym podpisaniu porozumienia uczestniczył Michał Wypij, doradca Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Podkreślił on, że UWM i Zortrax w praktyce realizują działania, które minister nauki i szkolnictwa wyższego umożliwił zmieniając przepisy. Obecny na uroczystości Miron Sycz, wicemarszałek województwa zaznaczył, że dzięki temu porozumieniu UWM i Zortrax będą mieć łatwiejszy dostęp do regionalnego funduszu przeznaczonego na innowacje.

Olsztyński Zortrax jest polskim dostawcą kompleksowych rozwiązań dla druku 3D. Spółka została zarejestrowana w grudniu 2013 r. Komercyjny sukces dała jej autorska drukarka 3D Zortrax M200. Wytwarza ponadto unikalne oprogramowanie i materiały do druku. Działalność prowadzi na rynkach całego świata, sprzedając swoje produkty m.in. w największych krajach europejskich oraz w USA i Kanadzie, a także na rynkach azjatyckich i Ameryki Południowej. Rozwiązania Zortrax są dostępne obecnie w ponad 50 krajach na całym świecie, gdzie zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia. Prezes firmy - Rafał Tomasiak, w listopadzie 2015 r. otrzymał tytuł „Przedsiębiorcy Roku EY” w kategorii „Nowy Biznes” w polskiej edycji konkursu EY Entrepreneur Of The Year.

lek