UWM na trzecim miejscu w Polsce

studenci na pomoście nad jeziorem
Trzecie miejsce wśród polskich uczelni ex aequo z Politechniką Łódzką zajął UWM w światowym rankingu THE Impact w kategorii dobre zdrowie i jakość życia.

UWM po raz kolejny może poszczycić się obecnością w światowym rankingu Times Higher Education (THE) Impact 2022. Nasza uczelnia była oceniana w kategoriach: dobre zdrowie i jakość życia, działania na rzecz klimatu, życie na lądzie oraz partnerstwo dla realizacji celów.

W tym roku najlepiej wypadliśmy w celu trzecim: dobre zdrowie i jakość życia. Zajęliśmy 3. miejsce w Polsce ex aequo z Politechniką Łódzką. Najlepiej wśród polskich uczelni wypadł Uniwersytet Medyczny w Gdańsku, a drugie miejsce zajął Uniwersytet SWPS w Warszawie.

Wyniki najnowszego rankingu THE Impact 2022 opublikowano 27 kwietnia. Tegoroczny ranking THE objął 1406 uniwersytetów z 106 krajów na świecie. Pojawiło się w nim niemal 300 uczelni więcej niż przed rokiem. UWM jest jedną z 15 uczelni w Polsce, które zostały sklasyfikowane w zestawieniu.

Ranking Times Higher Education (THE) Impact opracowywany jest przez brytyjski tygodnik specjalizujący się w publikowaniu wiadomości na temat szkolnictwa wyższego. To czołowa publikacja w Wielkiej Brytanii. Jak informują jego twórcy, jest jedyną globalną tabelą, która ocenia uniwersytety pod kątem celów zrównoważonego rozwoju przyjętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Tych celów jest 17: poziom ubóstwa; głodu; zdrowie; poziom edukacji; poziom równości płci; gospodarka wodą; wykorzystanie energii odnawialnej; wzrost zatrudnienia i rozwoju ekonomicznego; przemysł, innowacyjność i infrastruktura; redukcja nierówności; zrównoważony rozwój miasta i społeczności, odpowiedzialna produkcja i konsumpcja; działania na rzecz klimatu; życie podwodne; życie na lądzie; pokój i praworządność; partnerstwo dla realizacji celów oraz klasyfikacja ogólna. Uczelnie ocenie podlegają jednak tylko w czterech kategoriach, które podały do rankingu jako swe najmocniejsze strony.

W rankingu THE Impact UWM po raz pierwszy pojawił się w ubiegłym roku. Był to udany debiut. Nasz uniwersytet zdobył wtedy drugie miejsce w Polsce w kategorii zrównoważony rozwój miast i społeczności.

Pierwsze miejsce w rankingu ogólnym należy do uniwersytetu w Sydney w Australii, a dwa kolejne do uniwersytetów w Arizonie (USA) i Vancouver w Kanadzie.

lek