UWM inicjuje debaty na temat świadomości proekologicznej

Przedsiębiorcy z regionu oraz przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu Warmii i Mazur spotkali się na konferencji pt. „Ekorozwój przedsiębiorstw na Warmii i Mazurach”.

Celem konferencji było pogłębienie świadomości przedstawicieli biznesu na tematy proekologiczne. To kontynuacja działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, które prowadzi Uniwersytet Warmińsko-Mazurski przy wsparciu takich jednostek jak Centrum Innowacji i Technologii UWM.

Na pierwszy rzut oka tematy biznesu i ekologii są trudne do połączenia, ale środowisko i aspekty prawne w pewnym sensie wymuszają na przedsiębiorcach wdrażanie tej myśli i skupianie się nie tylko na zarabianiu pieniędzy, ale także na tym, jaki wpływ na ekologię ma ich działalność. UWM poświęcił tematowi zrównoważonego rozwoju cały mijający rok. Na naszej uczelni odbyło się wiele wydarzeń proekologicznych, ponieważ chce ona odgrywać w tej kwestii dużą rolę i stąd nasza aktywność, bo trzeba prowadzić działalność edukacyjną – powiedziała „Wiadomościom Uniwersyteckim” Agnieszka Domańska, koordynatorka sekcji przedsiębiorczości w Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM.

Swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestii działań przyjaznych środowisku podzieliła się m.in. Kinga Młyńska, prezeska firmy Lokalne Przysmaki Olsztyn i wraz z Weroniką Rybińską laureatka konkursu Moje Własne Innowacje.

Firma Lokalne Przysmaki Olsztyn zrzeszyła w jednym miejscu producentów żywności z Warmii i Mazur. Realizujemy ideę krótkiego łańcucha dostaw, polegającą na zminimalizowaniu liczby pośredników w tymże łańcuchu dostaw. Udało nam się stworzyć takie miejsce, w którym produkty trafiają do nabywców prosto od producentów. Nasi klienci mogą dotrzeć do naszego stałego punktu sprzedaży w Olsztynie i bardzo to doceniają, że nie muszą jeździć za nami po regionie. Wiedzą, że wszystkie ekologiczne produkty, które powstały na Warmii i Mazurach znajdują się w jednym miejscu. My z kolei możemy zaoszczędzić rozmaite zasoby – wyjaśniła Kinga Młyńska.

Działalność proekologiczna to również odpowiednie zarządzanie odpadami. Stąd obecność na konferencji Wojciecha Majcherskiego, prezesa Mazur Electrorecycling. Jego firma zajmuje się wywożeniem tzw. elektroodpadów, czyli np. zużytych lodówek, pralek czy telewizorów.

Niestety spacerując po lesie wciąż zdarza mi się zobaczyć wyrzucony stary telewizor i szokuje mnie to, że komuś chce się zanieść go do lasu, zamiast zadzwonić do firmy takiej jak nasza. Nie wolno wyrzucać elektroodpadów, ponieważ niebezpieczne materiały jak kondensatory czy baterie, zawierają truciznę, która nie ginie w środowisku. Musimy za wszelką cenę unikać sytuacji, w których elektroodpady trafiają do takich miejsc jak zwykłe śmietniki, lasy czy łąki – podkreślił Wojciech Majcherski.

Jedną z prelegentek była również Justyna Stawecka z Centrum Innowacji i Technologii UWM, ekspertka Enterprise Europe Network.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach działań sieci Enterprise Europe Network.

Marta Wiśniewska