UWM gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Jubileuszowy, 30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie mógł się odbyć bez udziału społeczności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Po raz kolejny dołączamy więc do Orkiestry, która gra do końca świata i jeden dzień dłużej.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ma niezwykłą zdolność budowania wspólnoty, do której chętnie dołączają także przedstawiciele Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: nasi studenci i pracownicy są wolontariuszami i organizatorami pracy w sztabach WOŚP nie tylko w Olsztynie, ale i w innych miastach i miasteczkach. W tym roku, wzorem lat poprzednich, akcje wspierające Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, odbywać się będą także w Kortowie.

Profesor Jerzy Przyborowski, rektor UWM osobiście zadbał o to, by społeczność uniwersytecka włączyła się w jubileuszowy Finał WOŚP.

– To akcja ze wszech miar godna uznania i szacunku – tłumaczy swoje zaangażowanie w organizację finałowych działań prof. Jerzy Przyborowski. – Cel zbiórki prowadzonej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy jest zawsze określony i przynosi wiele korzyści. Kiedy rozmawiam na ten temat z różnymi osobami, w tym z dyrektorami szpitali, to zawsze wskazują oni na to dobro, które jest wynikiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak podkreśla rektor UWM, wiele dobra z akcji wynika także dla tych, którzy biorą udział w finałach WOŚP: - Bardzo cieszy mnie, gdy widzę zaangażowanych, radosnych i uśmiechniętych ludzi, zadowolonych z tego, że mogą uczestniczyć w akcji. Ja też zamierzam ją całym sobą wspierać.

Sojuszników dla swojego pomysłu włączenia się w działania na rzecz WOŚP prof. Przyborowski nie musiał długo szukać. Akademickiemu Centrum Kultury decyzja o wsparciu przyszła naturalnie: – Liderzy agend i instruktorzy z wielką otwartością zareagowali na propozycję zorganizowania w Kortowie wydarzenia towarzyszącego tegorocznemu Finałowi – przyznaje Krzysztof Podolak, dyrektor ACK. – Wielu z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, ile dobra przynosi działalność WOŚP. Wśród studentów jest także grono osób, których zdrowie było ratowane za sprawą sprzętów zakupionych do szpitali dzięki Fundacji, więc mają oni osobiste powody, by z zaangażowaniem włączać się w kolejne Finały. Także za ich sprawą mamy naprawdę wiele powodów, by wierzyć w to, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyzwala w nas to, co najlepsze.

Wszyscy, którzy chcą dorzucić swój grosz do zbiórki WOŚP, powinni szukać charakterystycznych puszek: pojawiły się one w rektoracie, w bibliotece uniwersyteckiej, w budynku pływalni oraz w lokalach gastronomicznych Fundacji Żak. Sposobów na pomaganie będzie więcej. Warto na przykład bardzo uważnie śledzić profile Uniwersytetu w mediach społecznościowych, bo tam pojawiać się będą informacje o licytacjach, z których dochód zostanie przeznaczony właśnie na rzecz WOŚP.

Co można wylicytować?

Profesor Jerzy Przyborowski, rektor UWM, przekazał na aukcje kilka cennych przemiotów. Są wśród nich m.in. obraz Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz przedstawiający budynek rektoratu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie czy gadżety z podpisami siatkarzy z klubu Indykpol AZS Olsztyn. Fani siatkówki mogą zdobyć także karnety kibica, uprawniające do wejścia na mecze olsztyńskich zawodników. Organizatorzy Kortowiady na licytację wystawili z kolei m.in. bilety na 61. edycję olsztyńskich juwenaliów.

W zbiórkę na rzecz Wielkiej Orkiestry włączyły się także inne osoby i jednostki związane z naszym Uniwersytetem. Zakład Poligraficzny przygotował np. zestaw gadżetów i voucherów uprawniających m.in. do wydruku i oprawy prac dyplomowych, a Radio UWM FM zwycięzcę licytacji zaprosi do współtworzenia programu i odkryje przed nim tajniki warsztatu radiowca.

Lista licytacji >>

Ale na tym nie koniec.

– Pozostając wierni zasadzie towarzyszącej finałom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, chcemy pomagać, dobrze się bawiąc. Będzie więc sportowo i… wspólnotowo. Bo mimo zachowywania dystansu fizycznego, chcemy przypomnieć wszystkim, że nasz Uniwersytet to może i nieco mniejsza, ale także świetnie nastrojona i zgrana orkiestra – zapewniają przedstawiciele Biura Mediów i Promocji UWM w Olsztynie.

W sobotę (29 stycznia) zaprosimy na aktywności sportowe. Wspólne morsowanie w Jeziorze Kortowskim rozpocznie się od godziny 11.00, a czuwać nad jego przebiegiem będzie Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena”. Najpierw będzie rozgrzewka, później mroźna kąpiel, a na koniec, czyli w południe, wspólne ognisko, podczas którego będzie okazja do tego, by uzupełnić spalone kalorie.

Całość działań uniwersyteckich towarzyszących 30. Finałowi WOŚP koordynuje uczelniane Biuro Mediów i Promocji. Poza Akademickim Centrum Kultury, aktywnie włączyła się w nie także Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego, a Straż Uniwersytecka zapewni zabezpieczenie morsowania. Co ważne, nasza Straż wspierać będzie WOŚP także poza Kortowem. – Jesteśmy powołani do tego, by zapewniać bezpieczeństwo, dlatego właśnie w ten sposób postanowiliśmy włączyć się w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – tłumaczy Kamil Witowicz, szef Straży Uniwersyteckiej. – Swoje serduszko dokładamy, oferując pomoc przy zabezpieczeniu 30. Finału. Pan rektor wyraził zgodę na nasz wolontariat, dlatego w umundurowaniu Straży Uniwersyteckiej pojawimy się także przy głównym sztabie Olsztyna. Wcześniej, oczywiście, będziemy towarzyszyć orkiestrowym wydarzeniom w Kortowie.

Dbając o bezpieczeństwo naszej społeczności, zdecydowaliśmy o odwołaniu części zaplanowanych wcześniej wydarzeń. Nie rezygnujemy jednak z pomocy, dlatego uruchomiliśmy e-skarbonkę. Chcemy, żeby jej zapełnienie było wspólnym dziełem wszystkich, którzy identyfikują się z naszym Uniwersytetem. Pokażmy, jak wielkie serce bije w naszej Uczelni!

Naszą e-skarbonkę znajdziecie na tej stronie >>

dbp