Konkurs organizowany przez Swedisch Care International (CEO) od roku 2013 podkreśla rolę pielęgniarstwa, zwłaszcza w opiece nad osobami starszymi i promuje rozwój tej dziedziny wiedzy. W Polsce odbywa się po raz 4, pod patronatem Fundacji Medicover. Wyniki ogłaszane są 23 grudnia, w dzień urodzin królowej Szwecji Sylwii. W polskiej edycji po raz pierwszy formuła konkursu została rozszerzona o innowacyjne pomysły usprawniające pracę pielęgniarzy w opiece nad pacjentem dorosłym.
Zwyciężczynią 4. polskiej edycji jest Agnieszka Napieralska, studentka III r. I st. pielęgniarstwa Collegium Medicum UWM. Jury konkursu doceniło jej pomysł utworzenia biblioteki filmów edukacyjnych i instruktażowych, przeznaczonych dla rodzin opiekujących się pacjentem w warunkach domowych.
- Nauki medyczne interesowały mnie już od gimnazjum, w liceum wybrałam profil biologiczno-chemiczny. Przy wyborze kierunku studiów wybór padł na pielęgniarstwo, ponieważ ma się tu największy kontakt z pacjentem. Jest to też kierunek związany z medycyną. Wybrałam studia na UWM, bo są blisko mego miejsca zamieszkania, a poza tym medycyna w Olsztynie cieszy się bardzo dobrą opinią – mówi Agnieszka Napieralska.
O konkursie dowiedziała się już na I roku studiów. Postanowiła spróbować swych sił w kolejnych latach. Jako studentka II r. dotarła do półfinałów, a będąc na III roku wygrała polską edycję. Jej projekt znalazł się wśród finałowej szóstki najlepszych pomysłów i w efekcie przyniósł jej zwycięstwo.
- Pomysł polega na tym, aby pielęgniarki nagrywały filmy, jak wykonywać czynności pielęgnacyjne przy chorych. Z moich praktyk szpitalnych wiem, że rodziny boją się zajmować chorymi w domach, ponieważ obawiają się, czy poradzą sobie z opieką nad nimi. Pierwszy film już powstał, dotyczył karmienia osoby po udarze z niedowładem połowy ciała. Są już pomysły na kolejne, także w j. angielskim, aby dotarły do większej liczby osób. Problemy w opiece nad chorymi w domu są wszędzie takie same – wyjaśnia Agnieszka.
Nasza laureatka była najmłodszą finalistką tegorocznej polskiej edycji konkursu.
- Do finału dostały się magistrantki, osoby na studiach doktoranckich. Nie przypuszczałam, że wygram. Jestem szczęśliwa i usatysfakcjonowana – cieszy się Agnieszka Napieralska.
Nagrodą w konkursie jest czek na 25 tys. zł, a także staż w domach opieki społecznej i szpitalach. Agnieszka chce go odbyć na oddziale geriatrycznym. Jak mówi, jej cichym marzeniem zawodowym jest praca na oddziale geriatrycznym i czeka na powstanie takiego oddziału w Olsztynie.
Z laureatami spotyka się także królowa Sylwia. Dyplom ze słowami uznania otrzymuje też uczelnia kształcąca laureata. W imieniu władz UWM, z rąk Agnieszki Napieralskiej odebrał go prof. Jerzy Przyborowski, obecny prorektor ds. kształcenia i studentów i rektor elekt nowej kadencji.
- Ten dyplom to dowód na to, że jeśli się chce pełnić służbę w zawodzie pielęgniarki, potrzebna jest kreatywność i oddanie. Dziękuję również za promocję Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zarówno w kraju jak i za granicą. Gratuluję serdecznie sukcesu! Ten sukces jest wyjątkowy, chociażby z tego powodu, że jest pani 4. osobą w Polsce otrzymującą to wyróżnienie. A my jesteśmy szczególnie dumni, bo dołączamy do nielicznego grona 3 uniwersytetów, które mogą się poszczycić laureatami w tym konkursie – podkreśla prof. J. Przyborowski, odbierając dyplom.
Prof. J. Przyborowski gratulacje i wyrazy uznania skierował też do obecnej przy wręczaniu dyplomu prof. Jadwigi Snarskiej, kierującej Szkolą Zdrowia Publicznego, gdzie studiuje Agnieszka Napieralska.
- Dziękuję władzom uczelni za pomoc w promowaniu wszystkich kierunków nauk o zdrowiu. To kierunki, które służą ludziom. Zwycięstwo w konkursie naszej studentki to ogromne wyróżnienie; jesteśmy 3. uczelnią w historii polskiej edycji, która zdobyła taką nagrodę. Dobrze też świadczy o studentach, którzy studiują u nas kierunki medyczne, a jednocześnie jest to wyróżnienie wszystkich nauczycieli akademickich naszej jednostki – zaznacza prof. J. Snarska.
Zwycięstwo Agnieszki Napieralskiej w międzynarodowym konkursie ma także ważny walor promocyjny dla UWM.
- Pani Agnieszka jest pierwszą osobą, która się tym konkursem zainteresowała; mam nadzieję, że tą pasją zarazi inne osoby. Jej projekt jest bardzo ciekawy i innowacyjny. Myślę, że będzie widoczna na arenie międzynarodowej a przez to i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Jesteśmy bardzo dumni z tego powodu – mówi prof. Jerzy Przyborowski.
UWM wkrótce rozpoczyna ostatni etap rozbudowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Szpital powiększy się o skrzydło północne. W miejscu obecnej Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych uruchomiony zostanie m.in. oddział geriatrii z 15 łóżkami. Inwestycja zakończy się planowo w 2022 r.
mah