UWM z dyplomem gratulacyjnym

prof. J. Przyborowski, Agnieszka Napieralska, prof. J. Snarska
Agnieszka Napieralska, studentka pielęgniarstwa UWM, laureatka 4. polskiej edycji konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Szwecji Sylwii, przekazała dyplom z gratulacjami na ręce prof. Jerzego Przyborowskiego, rektora elekta UWM. Dyplom jest wyrazem uznania dla uczelni laureata ze strony organizatorów konkursu.

Konkurs organizowany przez Swedisch Care International (CEO) od roku 2013 podkreśla rolę pielęgniarstwa, zwłaszcza w opiece nad osobami starszymi i promuje rozwój tej dziedziny wiedzy. W Polsce odbywa się po raz 4, pod patronatem Fundacji Medicover. Wyniki ogłaszane są 23 grudnia, w dzień urodzin królowej Szwecji Sylwii. W polskiej edycji po raz pierwszy formuła konkursu została rozszerzona o innowacyjne pomysły usprawniające pracę pielęgniarzy w opiece nad pacjentem dorosłym.

Zwyciężczynią 4. polskiej edycji jest Agnieszka Napieralska, studentka III r. I st. pielęgniarstwa Collegium Medicum UWM. Jury konkursu doceniło jej pomysł utworzenia biblioteki filmów edukacyjnych i instruktażowych, przeznaczonych dla rodzin opiekujących się pacjentem w warunkach domowych.

- Nauki medyczne interesowały mnie już od gimnazjum, w liceum wybrałam profil biologiczno-chemiczny. Przy wyborze kierunku studiów wybór padł na pielęgniarstwo, ponieważ ma się tu największy kontakt z pacjentem. Jest to też kierunek związany z medycyną. Wybrałam studia na UWM, bo są blisko mego miejsca zamieszkania, a poza tym medycyna w Olsztynie cieszy się bardzo dobrą opinią – mówi Agnieszka Napieralska.

O konkursie dowiedziała się już na I roku studiów. Postanowiła spróbować swych sił w kolejnych latach. Jako studentka II r. dotarła do półfinałów, a będąc na III roku wygrała polską edycję. Jej projekt znalazł się wśród finałowej szóstki najlepszych pomysłów i w efekcie przyniósł jej zwycięstwo.

- Pomysł polega na tym, aby pielęgniarki nagrywały filmy, jak wykonywać czynności pielęgnacyjne przy chorych. Z moich praktyk szpitalnych wiem, że rodziny boją się zajmować chorymi w domach, ponieważ obawiają się, czy poradzą sobie z opieką nad nimi. Pierwszy film już powstał, dotyczył karmienia osoby po udarze z niedowładem połowy ciała. Są już pomysły na kolejne, także w j. angielskim, aby dotarły do większej liczby osób. Problemy w opiece nad chorymi w domu są wszędzie takie same – wyjaśnia Agnieszka.

Nasza laureatka była najmłodszą finalistką tegorocznej polskiej edycji konkursu.

- Do finału dostały się magistrantki, osoby na studiach doktoranckich. Nie przypuszczałam, że wygram. Jestem szczęśliwa i usatysfakcjonowana – cieszy się Agnieszka Napieralska.

Nagrodą w konkursie jest czek na 25 tys. zł, a także staż w domach opieki społecznej i szpitalach. Agnieszka chce go odbyć na oddziale geriatrycznym. Jak mówi, jej cichym marzeniem zawodowym jest praca na oddziale geriatrycznym i czeka na powstanie takiego oddziału w Olsztynie.

Z laureatami spotyka się także królowa Sylwia. Dyplom ze słowami uznania otrzymuje też uczelnia kształcąca laureata. W imieniu władz UWM, z rąk Agnieszki Napieralskiej odebrał go prof. Jerzy Przyborowski, obecny prorektor ds. kształcenia i studentów i rektor elekt nowej kadencji.

- Ten dyplom to dowód na to, że jeśli się chce pełnić służbę w zawodzie pielęgniarki, potrzebna jest kreatywność i oddanie. Dziękuję również za promocję Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zarówno w kraju jak i za granicą. Gratuluję serdecznie sukcesu! Ten sukces jest wyjątkowy, chociażby z tego powodu, że jest pani 4. osobą w Polsce otrzymującą to wyróżnienie. A my jesteśmy szczególnie dumni, bo dołączamy do nielicznego grona 3 uniwersytetów, które mogą się poszczycić laureatami w tym konkursie – podkreśla prof. J. Przyborowski, odbierając dyplom.

Prof. J. Przyborowski gratulacje i wyrazy uznania skierował też do obecnej przy wręczaniu dyplomu prof. Jadwigi Snarskiej, kierującej Szkolą Zdrowia Publicznego, gdzie studiuje Agnieszka Napieralska.

- Dziękuję władzom uczelni za pomoc w promowaniu wszystkich kierunków nauk o zdrowiu. To kierunki, które służą ludziom. Zwycięstwo w konkursie naszej studentki to ogromne wyróżnienie; jesteśmy 3. uczelnią w historii polskiej edycji, która zdobyła taką nagrodę. Dobrze też świadczy o studentach, którzy studiują u nas kierunki medyczne, a jednocześnie jest to wyróżnienie wszystkich nauczycieli akademickich naszej jednostki – zaznacza prof. J. Snarska.

Zwycięstwo Agnieszki Napieralskiej w międzynarodowym konkursie ma także ważny walor promocyjny dla UWM.

- Pani Agnieszka jest pierwszą osobą, która się tym konkursem zainteresowała; mam nadzieję, że tą pasją zarazi inne osoby. Jej projekt jest bardzo ciekawy i innowacyjny. Myślę, że będzie widoczna na arenie międzynarodowej a przez to i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Jesteśmy bardzo dumni z tego powodu – mówi prof. Jerzy Przyborowski.

UWM wkrótce rozpoczyna ostatni etap rozbudowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Szpital powiększy się o skrzydło północne. W miejscu obecnej Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych uruchomiony zostanie  m.in. oddział geriatrii z 15 łóżkami. Inwestycja zakończy się planowo w 2022 r.

mah