UWM będzie gościć członków Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

W dniach 9-12 września na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbędzie się 39. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Zjazd jest organizowany przez Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego UWM oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne we współpracy z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Honorowy patronat nad zjazdem objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewoda Warmińsko-Mazurski,  Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a także Prezydent Miasta Olsztyna oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Wykłady oraz Walne zebranie Członków PTA odbędą się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM (ul. B. Dybowskiego).

W programie obrad zaplanowano 8 sesji naukowych. Wśród prelegentów znajdą się m.in. laureaci Nagrody Młodych PTA, Nagrody im. Włodzimierza Zonna przyznawanej za popularyzację wiedzy o Wszechświecie oraz Medalu Bohdana Paczyńskiego, najwyższego wyróżnienia przyznawanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne za wybitne osiągnięcia w dziedzinie astronomii i astrofizyki.

W programie Zjazdu zaplanowano także sesję dotyczącą popularyzacji astronomii, zaś w sali Kopernikańskiej na Zamku Kapituły Warmińskiej odbędzie się wykład dotyczący słynnej tablicy Kopernika, wygłoszony przez dr Jacka Szubiakowskiego, dyrektora OPiOA.

Uroczyste rozpoczęcie zjazdu – 9 września (poniedziałek) o godz. 10.30

Zjazdy PTA odbywają się co dwa lata w różnych miastach Polski i są konferencjami naukowymi stanowiącymi przegląd aktualnych badań prowadzonych przez polskich astronomów zarówno w kraju jak i w placówkach oraz projektach zagranicznych. Poprzedni Zjazd w Olsztynie miał miejsce w roku 1999.

Początek wydarzena będzie transmitowane na żywo

Szczegółowy program: https://www.pta.edu.pl/zjazd39/program.php