Uniwersytet zaprasza młodych odkrywców

Młodzież ogląda próbówki
Od lutego dzieci i młodzież, którym do studenckiego wieku jeszcze sporo brakuje, będą mogli studiować na UWM. Specjalnie dla nich 2 wydziały: Biologii i Biotechnologii oraz Sztuki organizują Uniwersytet Młodego Odkrywcy.

Uniwersytet Młodego Odkrywcy to jedna z inicjatyw Jarosława Gowina - ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jednym z głównych założeń jest popularyzacja dokonań polskich naukowców wśród różnych grup społecznych (od juniorów do seniorów), a także dotarcie do  nich z atrakcyjną formą edukacji. Wydziały Biologii i Biotechnologii oraz Sztuki zgłosiły się do tego programu i właśnie otrzymały z MNiSW dofinansowanie w wysokości po ok. 40 tys. zł na jego realizację.

Zajęcia (cykliczne) ruszają na początku lutego i potrwają do czerwca. Są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Będą się odbywać na uczelni pod okiem nauczycieli akademickich. Będą to wykładowcy biorący już udział w innych inicjatywach popularyzatorskich, podejmowanych przez UWM, np.: Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki, Europejskiej Nocy Naukowców, Nocy Biologów, Dniu Fascynujących Roślin, Olsztyńskiej Wystawie Dalii, prowadzą zajęcia na Uniwersytecie Dzieci w Olsztynie, uniwersytetach trzeciego wieku oraz piknikach naukowych. Poprowadzą warsztaty i ćwiczenia wymagające od uczestników aktywności, zaangażowania i kreatywności. Cykl zakończy się wręczeniem uczestnikom dyplomów.

Co planuje Wydział Biologii i Biotechnologii?

- Zaproponujemy m.in. takie tematy jak: budowa i właściwości fizykochemiczne białek; warsztaty laboratoryjne z chemii analitycznej, nieorganicznej i organicznej; laboratorium mikrobiologiczne; zbudujemy własne mikroskopy cyfrowe w domowych warunkach; pokażemy co żyje w kropli wody, pokażemy czy wiesz, co jesz; sprawdzimy ile chromosomów mają zwierzęta; jak szybko poruszają się ślimaki; czym się różni żaba od ropuchy; czy bąk i trzmiel to te same gatunki. Będziemy badać przeciwciała - współczesne narzędzia w badaniach tajemnic mózgu; geometrię wzrostu; przeprowadzimy ćwiczenia laboratoryjne dotyczące fotosyntezy i fluorescencji. Ustalimy, jakie zadania specjalne można powierzyć grzybom. Na zajęciach terenowych przygotujemy posiłki dla ptaków i zwierząt leśnych i przekonamy się, jak i dokąd lecą ptaki  - wylicza prof. Stanisław Czachorowski, koordynator Uniwersytetu Młodego Odkrywcy na Wydziale Biologii i Biotechnologii.

Wydział Sztuki przygotował cykl warsztatów muzyczno-plastycznych dotyczących eksperymentowania w sztuce.

- Będą to warsztaty zintegrowane, tzn. na jednych zajęciach uczestnicy będą się poruszać w obu dziedzinach sztuki. Szczególnie ciekawe wydają się nam warsztaty, które zatytułowaliśmy „Ceramiczna orkiestra”. Młodzież pod okiem instruktora-plastyka wykona z ceramiki instrumenty muzyczne, potem pod kierunkiem instruktora-muzyka nauczy się na nich grać. Na zakończenie projektu da na nich koncert – zdradza dr Grażyna Kobrzeniecka-Sikorska, prodziekan WS, koordynator Uniwersytet Młodego Odkrywcy na Wydziale Sztuki.

Więcej informacji o warsztatach na Wydziale Sztuki od lutego znajdzie się na stronie WS i na jego profilu na Facebooku. Natomiast informacje o uniwersytecie na WBiB będą się ukazywać na dwóch blogach, na stronie: http://copernicanum.blogspot.com/p/uniwersytet-modego-odkrywcy.html (na tym blogu będą także materiały edukacyjne) oraz http://biologiaolsztyn.blogspot.com/p/uniwersytet-modego-odkrywcy.html

lek

w kategorii