Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie rozbudowany

Już wkrótce rozpocznie się rozbudowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Do istniejącego budynku zostanie dobudowany nowy, 4-kondygnacyjny obiekt z podziemiem. Koszt inwestycji to 39 mln zł.

O planach rozwoju Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego poinformował 19 czerwca podczas briefingu prasowego prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor ds. Collegium Medicum UWM.

- To wielka chwila dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.  Po 8 latach starań możemy rozpocząć ostatni etap budowy - powstanie 3 skrzydło szpitala - mówił prof. Wojciech Maksymowicz.

O decyzji Ministerstwa Zdrowia, dotyczącej dofinansowania rozbudowy szpitala poinformował Jakub Berezowski, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia.

- Mam przyjemność przekazać decyzję o dofinansowaniu w wysokości 34 mln zł. Tego typu inwestycja jest kluczowa ze względu na politykę zdrowotną państwa. Szpital uniwersytecki to z jednej strony doskonała placówka, w której udzielane są świadczenia zdrowotne dla mieszkańców regionu, z drugiej - to miejsce kształcenia i rozwoju medycyny. Takie inicjatywy są niezwykle cenne dla ministerstwa - podkreślał Jakub Berezowski.

4-kondygnacyjny budynek szpitalny z użytkowym podziemiem zostanie dobudowany do budynku z 2014 r. Planowany koszt to prawie 39 mln zł - w tym 34 mln z dotacji Ministerstwa Zdrowia. Kubatura budynku wyniesie 13 200 m3, powierzchnia całkowita - 4 000 m2, powierzchnia użytkowa - 2 802 m2, powierzchnia pomocnicza i komunikacji - 1 198 m2.

- Znajdą tam miejsce Klinika Neurologii i jej Oddział Udarowy, Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych oraz Oddział Kliniczny Rehabilitacji Neurologicznej, Ogólnoustrojowej i Ośrodek Rehabilitacji Dziennej. Do tej pory mieściły się one w różnych miejscach dawnego szpitala wojskowego. Nowy budynek zniesie bariery ograniczające standardy pracy szpitala - mówił prof. Wojciech Maksymowicz.

Poprawa standardu pobytu pacjentów, warunków pracy i nauki wprowadzą nie tylko wyższą jakość leczenia, ale co najważniejsze, także nowy zakres leczenia neurochirurgicznego i onkokardiologicznego wraz z kompleksową rehabilitacją chorych. W nowym budynku rozwiązania architektoniczne, zwłaszcza komunikacja wewnętrzna i układ sal pozwolą zorganizować pracę medyczną klinik w jeden proces - diagnoza-leczenie-rehabilitacja. To obecnie najnowocześniejszy model hospitalizacji.

- Kolejną wartościową inwestycją będzie uruchomienie Oddziału Klinicznego Geriatrii w zwolnionych pomieszczeniach szpitala. Na początek dla 15 chorych. Stworzy to odpowiednie warunki nie tylko opieki medycznej , ale specjalizacji lekarzy geriatrów niezwykle potrzebnych mieszkańcom regionu. Poszerzymy też Budzik dla Dorosłych - podsumował prof. Wojciech Maksymowicz.

Starania o dotację ministerialną aktywnie wspierał Michał Wypij, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna.

- To doskonała informacja dla Olsztyna. Wierzę, że medycyna może być szansą rozwojową dla miasta. To podniesienie jakości usług zdrowotnych dla mieszkańców, ale także wzrost znaczenia naszego regionu na mapie medycznej Polski. Mam nadzieję, że to nie koniec dobrych decyzji dla Olsztyna - dodał Michał Wypij.

Realizacja inwestycji planowana jest w latach 2018-2021. Jest trzecim i ostatnim zasadniczym etapem rozpoczętego w 2009 r. projektu utworzenia studiów medycznych na Warmii i Mazurach.

syla