Z Ukrainy na UWM

kobieta z dzieckiem na ręku
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski udostępnił uchodźcom „Bratniaka”, czyli akademik przy ul. Żołnierskiej. W środę 23 marca trafili do niego pierwsi uchodźcy. Uczelnia rozpoczęła także bezpłatne kursy językowe dla obywateli Ukrainy.

Jedenastokondygnacyjny budynek stał pusty od lipca ubiegłego roku. 23 marca po południu zostało w nim zakwaterowanych pierwszych 52 uchodźców z Ukrainy - kobiety z dziećmi. Docelowo stanie się on tymczasowym domem dla prawie 500 osób.

- Będzie to jeden z największych ośrodków tego typu w regionie - dodaje Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego, który teraz będzie dysponować „Bratniakiem”.

Umieszczenie uchodźców w „Bratniaku” to efekt rozmów między Urzędem Wojewódzkim, który koordynuje rozmieszczenie uchodźców, a Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, do którego budynek należy.

- To nasz wkład w pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. Poza tym uniwersytecka Fundacja „Żak” udostępniła jeszcze 35 miejsc w akademikach w Kortowie z pełnym wyżywieniem - przypomina prof. Paweł Wielgosz, prorektor UWM ds. umiędzynarodowienia i uniwersytecki koordynator ds. pomocy uchodźcom.

Ale to nie jedyne formy pomocy. Społeczność akademicka organizuje zbiórki żywności, środków higieny i leków, wpłaty pieniężne a także akcje charytatywne na rzecz walczącej Ukrainy. Do tych działań prowadzonych na Uniwersytecie uczelnia dołącza kursy języka polskiego dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Olsztynie. Są przeznaczone dla dorosłych. Prowadzi je Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Cudzoziemców, jednostka ogólnouczelniana UWM.

Pierwsze zajęcia rozpoczęły się 21 marca w siedzibie Wydziału Humanistycznego. Cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że wszystkie miejsca zostały zajęte. Na mocy decyzji rektora prof. Jerzego Przyborowskiego, zajęcia są bezpłatne.

- Mamy 2 grupy 20-osobowe. To kursy 30-godzinne. Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu i trwają 2 godz. lekcyjne. Kursy zakończą się w ostatnich dniach maja – informuje dr hab. Maria Rółkowska, kierowniczka Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Cudzoziemców UWM.

Zajęcia prowadzą profesjonalni lektorzy języka polskiego jako obcego, mający wieloletnie doświadczenie w nauczaniu obcokrajowców, pracownicy Wydziału Humanistycznego: dr hab. Renata Makarewicz, prof. UWM, dr Monika Czerepowicka, dr Sebastian Przybyszewski i dr hab. Maria Rółkowska.

- Zaczynamy od nauki alfabetu. Skupiamy się przede wszystkim na mówieniu, czytaniu i pisaniu. Na razie najwięcej problemów sprawia wymowa, ale moim zdaniem wszyscy świetnie sobie radzą, a przede wszystkim mają dużo zapału i chęci do nauki – podkreśla dr hab. Rółkowska.

Wykładowcy czekają również na studentów z Ukrainy. Dla nich także zaplanowano kursy języka polskiego.

- W razie potrzeby udostępnimy bezpłatnie na zajęcia kolejne sale - deklaruje rektor prof. Przyborowski.

W Polsce przebywa już ponad 2 mln obywateli Ukrainy, którzy uciekli z ogarniętego wojną kraju. W Olsztynie znalazło schronienie już kilkuset uchodźców.

lek, mah

w kategorii