Tytanowy implant pomoże psom

W Katedrze Chirurgii i Rentgenologii z Kliniką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM prowadzone są nowatorskie badania nad opracowaniem nowych metod leczenia zerwanego więzadła krzyżowego u psów.

Problem, który zespół naukowców pod kierunkiem dr n. wet. Jewhena Żałniarowicza (Yauhenia Zhalniarovicha) z Katedry Chirurgii i Rentgenologii z Kliniką chce rozwiązać, dotyczy opracowania nowych technik operacyjnych w leczeniu dolegliwości najczęściej występującej u psów. Zerwanie więzadła krzyżowego to niebagatelny problem, z którym borykają się właściciele czworonogów, stanowi bowiem przyczynę ok. 80% przypadków kulawizny u psów. Zerwanie więzadła jest skutkiem urazu mechanicznego lub zmian zwyrodnieniowych u zwierząt spowodowanych najczęściej zbyt małą ilością ruchu. Jako model badawczy posłuży owca, ponieważ ze względów etycznych nie jest możliwe przeprowadzanie badań na tzw. zwierzętach towarzyszących człowiekowi, a do takich należą psy.

– Wybraliśmy owcę także dlatego, ponieważ jest zbliżona budową anatomiczną do psa – wyjaśnia dr J. Żałniarowicz (Y. Zhalniarovich).

Testowane nowe techniki operacyjne będą polegać na wszczepieniu do uprzednio rozciętej kości specjalnego implantu z tytanu. Implant po wszczepieniu w kość zmienia biomechanikę stawu kolanowego – siły tak się rozłożą, że więzadło proste rzepki przejmie częściowo obciążenia zerwanego więzadła krzyżowego i zredukuje niestabilność w kolanie. Dodatkową zaletą tej metody jest to, że 3 dni po zabiegu wszczepienia implantu zwierzę będzie mogło się normalnie poruszać. Według naukowców techniki osteotomii związane
z przecięciem guzowatości kości piszczelowej dają najmniej powikłań pooperacyjnych oraz w najmniejszym stopniu przyczyniają się do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. 

Implant, który wszczepia dr Żałniarowicz (Zhalniarovich) to patent, który naukowcy z Katedry Chirurgii i Rentgenologii z Kliniką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM opracowali wspólnie z firmą ChM Lewickie z Juchnowca Kościelnego. Firma ta jest producentem implantów
i narzędzi chirurgicznych. Wzór na implant to już 3 patent uzyskany przez naukowców z tej Katedry.

Dotychczas lekarze weterynarii stosowali przy tego typu urazach u zwierząt metody tzw. zewnątrztorebkowe lub wszczepiali implanty innego typu. Nowy implant wymagać będzie tylko 2 wkrętów od strony przedniej kości zamiast, jak w dotychczas stosowanych - 6 wkrętów.

– Operacja wszczepienia implantu potrwa zaledwie 1,5 godz. i jest zabiegiem bezpiecznym. Technika osteotomii z przecięciem kości to typowo weterynaryjna metoda – informuje dr Żałniarowicz (Zhalniarovich).

Chociaż wzór implantu został już opatentowany, naukowcy z Katedry Chirurgii i Rentgenologii z Kliniką nadal pracują nad jego udoskonaleniem. W obecnym etapie badań wykonywane są zabiegi testujące metodę na owcach, a od niedawna również pierwsze operacje wszczepiania implantów psom.

– W kolejnym etapie przeprowadzimy ocenę biomechaniki kolana po zabiegu i przeprowadzimy testy mechaniczne zrostu – dodaje dr Żałniarowicz (Zhalniarovich).

Jak wyjaśnia dr Żałniarowicz (Zhalniarovich), pomysł na opracowanie wzoru implantu narodził się podczas pobytu naukowego w katedrze ortopedii na uniwersytecie w Gandawie w Belgii.

– Podpatrywałem tam różne techniki operacyjne i zdecydowałem, że chcę opracować polski implant, konkurencyjny wobec dotychczas stosowanych zagranicznych. Ważną rolę gra tu cena. Nasz implant będzie tańszy. Kiedy współpracująca z nami firma ChM Lewickie wdroży opatentowany przez nas wzór do produkcji, każdy lekarz weterynarii będzie mógł go kupić. Implanty oczywiście będą w różnych rozmiarach, w zależności od wagi psów i kotów – opowiada dr Żałniarowicz (Zhalniarovich).

Badania prowadzone przez dr. Żałniarowicza (Zhalniarovicha) to grant badawczy finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego wysokość stanowi ok. 1 mln zł. Badania rozpoczęły się w marcu tego roku i potrwają do 2020 r. Tytuł grantu brzmi Operacyjne leczenie zerwanego więzadła krzyżowego przedniego z wykorzystaniem techniki przemieszczenia guzowatości kości piszczelowej w modyfikacji własnej na modelu owcy. Grant pochodzi z programu Lider i jest pierwszym grantem z tego programu uzyskanym przez naukowca z naszego Uniwersytetu oraz pierwszym w kraju uzyskanym przez naukowca z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Naukowcy z Katedry Chirurgii i Rentgenologii z Kliniką chcą, aby wizytówką katedry stała się ortopedia weterynaryjna. W przyszłości planują opracować implanty stawu biodrowego dla psów.

Małgorzata Hołubowska

Program Lider oferuje granty przeznaczone na budowanie własnego zespołu badawczego i wdrożenie wyników badań.

w kategorii