I ty możesz zostać inżynierem!

studenci ogladądają maszynę
Jak przyciągnąć młodzież na studia inżynieryjno-techniczne? Pokazać, że technika jest fascynująca i w każdym drzemie potencjalny inżynier. Wydział Nauk Technicznych UWM rozpoczął nową akcję.

Inżynier nie ma kłopotu ze znalezieniem pracy. To praca ma kłopot ze znalezieniem inżyniera. Świadczą o tym liczne ogłoszenia, spotkania i targi pracy w sieci, podczas których wiele firm na WNT szuka pracowników. Ich zapotrzebowanie nie spotyka się jednak z adekwatną odpowiedzią młodzieży. Chętnych do podejmowania studiów technicznych w stosunku do możliwości kształcenia i potrzeb gospodarki jest zbyt mało. I nie jest to problem tylko WNT UWM, lecz i innych uczelni technicznych. Dlatego w poszukiwaniu studentów zapuszczają się w nasz region i podbierają i tak nielicznych kandydatów.

- Postanowiliśmy nie przyglądać się biernie temu zjawisku, tylko podjąć jakieś działania, aby zachęcić młodzież do studiowania u nas kierunków inżynieryjno-technicznych - mówi dr inż. Konrad Nowak, prodziekan ds. kształcenia i pomysłodawca akcji „Wydział Nauk Technicznych dla szkół”, która zaczęła się w kwietniu bieżącego roku.

Co to za akcja? I jak w czasach zdalnej nauki WNT chce dotrzeć do uczniów?

- Wykorzystujemy to, co już od ponad roku dobrze sprawdziliśmy, czyli platformy do zdalnej komunikacji, najczęściej MS Teams, który w szkołach jest powszechnie stosowany - mówi prodziekan. Nasi pracownicy przygotowali 6 krótkich wykładów, które w popularyzatorskiej formie przedstawiają różne zagadnienia techniczne. Te wykłady są bogato ilustrowane różnymi materiałami audiowizualnymi, więc są ciekawe zarówno pod względem treści jak i formy – wyjaśnia dr Nowak.

Autorami wykładów są: dr inż. Jerzy Domański, mgr inż. Bartosz Moczulak, dr inż. Daniel Chludziński, dr inż. Konrad Nowak, mgr inż. Michał Kozłowski i mgr inż. Bartosz Pszczółkowski.

Spotkanie na Teamsie trwa 45 minut. Prowadzący wykład przedstawia się na wstępie, potem prezentuje krótki film o WNT, po czym przystępuje do tematu zajęć. Każdy stara się jak najbardziej angażować widzów, aby uczestniczyli aktywnie w wykładzie, zadając pytania.

- Chodzi nam o to, aby nie tylko omówić jakieś zagadnienie, ale jeszcze pokazać możliwości naszego wydziału i uzmysłowić młodym, że wielu z nich ma w sobie potencjał na inżyniera, tylko o tym nie wie. Staramy się ten drzemiący w nich potencjał obudzić – dodaje Konrad Nowak.  

Pracownicy WNT wytypowali kilkanaście szkól w całym regionie, zarówno w Olsztynie, jak i mniejszych miastach naszego województwa jak i sąsiednich. Na propozycje wykładów odpowiedziało kilka. Co o nich sądzą – możemy przeczytać na wydziałowym Facebooku.

Marek Szałkowski

„ZSZ Lidzbark Warmiński - skorzystaliśmy. Polecam. Bardzo wartościowy wykład na temat projektowania i analiz inżynierskich w nowoczesnym biurze konstruktorskim. Wysoka frekwencja podczas całego wykładu świadczyła o zainteresowaniu uczniów.”

Anna Bożewicz

„Fantastyczna inicjatywa! Szkoda, że uczę w podstawówce. Sama chętnie bym posłuchała raz jeszcze moich dawnych Wykładowców i Kolegów ”

W kwietniu pracownicy WNT skupili się na klasach maturalnych, które kończyły już naukę. Do końca roku szkolnego będą spotykać się z uczniami klas młodszych, żeby budować zainteresowanie studiami technicznymi i to szczególnie na WNT UWM także wśród młodszych. Wszystko wskazuje na to, że po wakacjach akcja będzie kontynuowana.

– Z różnych źródeł wiemy, że nawet w Olsztynie młodzież nie bardzo się orientuje, jakie możliwości kształcenia oferuje nasz wydział. Chcemy to zmienić – dodaje prodziekan Nowak.

Jak zamówić wykład z WNT online? Należy napisać do dr. Nowaka na adres: konrad.nowak@uwm.edu.pl

 

 

lek