Targi pracy na WNT: o zarobki nie pytają

studenci czytaja ulotki
Dwanaście firm, głównie lokalnych wzięło udział w targach pracy organizowanych przez Wydział Nauk Technicznych.

To były 2. targi pracy organizowane przez ten wydział. Pierwsze odbyły się w maju 2018 r.

- Celem targów jest ułatwienie kontaktów studentów naszego wydziału z pracodawcami z naszego regionu. Chodzi o praktyki, staże i oferty pracy w branży technicznej. Przenieśliśmy je z maja na koniec listopada, bo w maju nie ma już studentów 7. semestru, a to do nich - kończących studia, kierowane głównie są oferty pracy – wyjaśnia dr inż. Jerzy Domański, prodziekan WNT ds. studenckich.

W 2. targach uczestniczyły następujące firmy: Biuro Karier UWM, ERKO z Jonkowa, Instytut Energii z Barczewa, Kolster z Olsztyna, Marbo z Ługwałdu gm. Dywity, Mazurskie Miody Olsztyn, Michelin Polska Olsztyn, Model Art z Ostródy, Niczuk Olsztyn, Tewes-Bis z Barczewa, Wenglorz Olsztyn i Zakład Metalowy Agromasz z Mrągowa. Oferowały praktyki, staże i miejsca pracy na stanowiskach inżynierskich, ale także robotniczych.

Firma Wenglorz specjalizuje się w projektowaniu i budowie wytworni pasz. Proponowała pracę dla projektanta linii technologicznych i technologa produkcji. 90% jej kadry inżynierskiej, łącznie z prezesem, to absolwenci UWM głównie Wydziału Nauk Technicznych. Ewa Cieszyńska – absolwentka mechaniki i budowy maszyn na WNT 2016 r. jest już kierownikiem działu badań i rozwoju zatrudniającego 5 osób. Jest w nim prawie najmłodsza.

- Nie czuje się dyskryminowana w firmie - zapewnia.

- Ewa świetnie sobie radzi w kierowaniu zespołem - potwierdza Emilia Malanowska, specjalistka ds. kadr, czyli HR. Kogo szukają? Pracowników, którzy potrafią współpracować z innymi i chcą się rozwijać. Dla takich jest miejsce w firmie i pieniądze, czego przykładem jest Ewa – wyjaśnia Emilia Malanowska.

Agromasz szuka konstruktora, technologa, programisty i operatora obrabiarek sterowanych numerycznie.

- Uczestniczyliśmy w targach w ubiegłym roku. Wtedy było mało studentów i nikt do nas się nie zgłosił. Ale się nie zraziliśmy i znowu próbujemy. Teraz zainteresowanie jest większe. Studenci pytają głównie co robimy i co trzeba umieć. Zatrudniamy wielu absolwentów UWM. Czy się sprawdzają? To zależy od człowieka. Mamy bardzo dobrych specjalistów zaangażowanych w pracy, ale bywali tacy, którzy nie mogli sobie zagrzać miejsca, bo nie dawali rady. Chyba się nie przykładali do nauki, skoro tylu innych nie ma problemów – dzielą się swymi obserwacjami - Adam Szymaniuk, kierownik działu technicznego i Marek Bielski, serwisant.

Tewes Bis projektuje i wytwarza linie technologiczne i urządzenia dla przemysłu spożywczego. Przedaje je na wszystkie rynki świta m.in. do Niemiec, USA, Rosji i Meksyku. Zatrudnia 120 osób, w tym wiele po UWM. Potrzebuje konstruktora, technologa, automatyka, projektanta automatyki i elektryka. Oferuje tez staże i praktyki dla studentów.

- Wśród młodych pracowników jest bardzo duża rotacja. Nawet, ci którzy planowali się z nami związać na dłużej i którym fundowaliśmy szkolenia, rozmyślają się, zwracają nam ich koszty i odchodzą. I nie zawsze chodzi im o większe pieniądze. Szukają swego miejsca w życiu - mówi Gabriela Zarecka kierowniczka działu HR Tewes Bis.

- I dobrze, bo pracownik, który znajdzie swoje miejsce jest z pracy zadowolony i lepiej pracuje – potwierdza jej słowa Janusz Rzeczkowski, dyrektorInstytutu Energii, który szuka automatyka i konstruktora.

Marbo to młoda firma i młoda kadra. Reprezentowali ją na targach jej pracownicy Aleksander Kuchciński – konstruktor i Mateusz Ankiewicz - automatyk. Obaj jeszcze są studentami 4 r WNT. Ich firma projektuje i sprodukuje urządzenia do produkcji serów oraz twarogów. Czy da się pogodzić pracę zawodową z nauką?

- Tak, jak najbardziej. Priorytetem jest dla nas skończenie studiów i obrona prac. Firma idzie nam na rękę. Mamy elastyczny czas pracy i możemy także pracować w domach. Dobrze, że są takie targi. Możemy powiedzieć swoim kolegom i koleżankom jak naprawdę jest w pracy i ich zachęcić.

Nie tyko oni chwalą ideę targów. Inni wystawcy – również. Okazuje się, że studenci pytają przedstawicieli firm o różne sprawy związane z pracą i praktykami, ale o zarobki – nie.

lek